Pašiem sava māllēpe dārzā - kāpēc to ir vērts ieaudzēt
foto: Shutterstock
Māllēpi vērts ieaudzēt, jo derēs veselībai un bitēm.
Noderīgi ikdienā

Pašiem sava māllēpe dārzā - kāpēc to ir vērts ieaudzēt

"100 Labi Padomi"

Māllēpe, kas savvaļā aug gan Eiropā, gan arī Āfrikā, Āzijā un Ziemeļamerikā, pie mums ir viena no pirmajām pavasara vēstnesēm, turklāt ar dziednieciskām īpašībām. Kā zināms no vēsturiskajām liecībām, māllēpes ziedi un jaunās lapiņas dziedniecībā tikušas izmantotas jau pirms diviem gadu tūkstošiem.

Māllēpe ir ļoti pieticīgas, tai patīk samērā mitra vieta – tas ir pirmais nosacījums labai augšanai un ziedēšanai, bet otrais – saule vai viegla pusēna. Ja šīs abas prasības tiek apmierinātas, nav problēmu ieaudzēt māllēpi arī dārzā. Ja ir skaidrs, ka nebūs iespēju nodrošināt regulāru mitrumu, pat vieglu slapjumu, māllēpi labāk stādīt nedaudz noēnotā vietā, piemēram, kāda dzīvžoga pakājē. Ieteicama ir mālaina augsne vai smilts, kurai piejaukta smalka grants.

Māllēpi var audzēt arī lielā puķupodā vai toverī, vienīgi jāraugās, lai augsnei nebūtu itin nekādas kūdras piedevas.

Kā ieaudzēt māllēpi dārzā?

To var izdarīt, vai nu izrokot kādu savvaļā augošu stādiņu, vai arī iesējot sēklas, kas savāktas iepriekšējā gadā. Tās ir nopērkamas arī internetā, jo māllēpes kļuvušas par modes augu Viduseiropas zemju dārzos.

Ja pārstāda māllēpi, piemēram, no grāvmalas, to izrok, līdzi ņemot pēc iespējas vairāk turienes augsnes, tad jaunajā vietā tā labāk ieaugs.

Uz lapiņām nedrīkst būt sīki sarkanīgi vai dzeltenīgi punktiņi – tie liecina par rūsu, un tādi augi ne tējā, ne salātos nav derīgi.

Māllēpes laika gaitā veido garus sakņu dzinumus – līdz pat 2 metriem, tāpēc labvēlīgos apstākļos dārzā var itin strauji savairoties. Ja negrib, lai ar sēklām savairojas vēl vairāk, noziedējušos ziediņus uzreiz nogriež.

Kur noder māllēpe?

Dziedniecībā:

■ pret klepu un ieilgušu bronhītu;

■ palīdz saaukstēšanās reizēs;

■ pret kuņģa kaitēm un caureju;

■ dziedē brūces un nobrāzumus, palīdz samazināt izsitumus un ekzēmu;

■ mitrina pārāk sausu ādu.

Virtuvē:

■ jaunās lapiņas (tām piemīt viegli piparota garša) ir laba piedeva pavasara salātiem;

■ blanšētas lapiņas sader ar kartupeļu un rīsu salātiem;

■ palielākās lapās ietin sieru un krēmīgus pildījumus.