Vērtīgie kastaņi - kā tos pareizi izmantot veselībai
foto: Shutterstock
Noderīgi ikdienā

Vērtīgie kastaņi - kā tos pareizi izmantot veselībai

"100 Labi Padomi"

Mūsu parasto kastaņkoku oficiāli sauc par zirgkastaņu. Kāpēc tā ir, versijas ir vairākas. Ticamākā no tām vēsta, ka agrākos laikos ļaudis ar kastaņiem barojuši zirgus tajās reizēs, kad lopiņiem gadījies saslimt, un tie izveseļojušies.

Tas ir visnotaļ iespējams, jo par kastaņu – gan ziedu, gan lapu, gan bumbuļu – dziedniecisko spēku cilvēki ir zinājuši sen un to arī likuši lietā. Un mūsdienās kastaņu vērtību ir apstiprinājuši arī zinātnieki savos pētījumos.

Kastaņi satur vielas, no kurām speciālisti jo sevišķi izceļ escīnu, kas atvieglo un palīdz dziedināt vēnu kaites, locītavu sāpes, atpūtināt nogurušas un pietūkušas kājas, ātrāk likvidē zilumus un pietūkumus, kas radušies pēc sasitumiem. Kastaņu preparāti samazina iekaisumus un palīdz arī pret matu izkrišanu.

Kopš seniem laikiem ir zināms paradums nēsāt kabatā pa kastanim – tas palīdz pret reimatismu, nervu spriedzi, stresu un kašķīgu garastāvokli. Savukārt kastaņu kārta zem gultas aizdzen murgus, sliktus sapņus un bezmiegu.

foto: Shutterstock

Kastaņziedu tēja

Noder pret asu ilgstošu klepu, pret bezmiegu, raizēšanos un uzmācīgu prātošanu naktīs, kad domas uz riņķi vien iet.

1 tējk. kaltētu vai 1 ēdk. svaigu kastaņu ziedu aplej ar 250 ml verdoša ūdens un atstāj, lai 10–15 minūtes ievelkas. Pēc tam izkāš.

Kastaņi vannai

Labi palīdz pret reimatismu un asinsrites traucējumiem. Pielasa ar kastaņiem pusi desmitlitru spaiņa. Kastaņus sagriež prāvos gabalos, aplej ar ūdeni un atstāj pa nakti, lai mirkst un kļūst mīkstāki. Nākamajā dienā kastaņus kopā ar visu ūdeni uzvāra, pēc tam nokāš un novārījumu pielej vannas ūdenim un kārtīgi samaisa – tas glīti uzputosies. Bauda vannu 15–20 minūtes.