Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Shutterstock

Audums ar nanodaļiņām - ko tas īsti nozīmē, un kā to kopt?

Noderīgi ikdienā
2018. gada 6. decembrī 07:22 2018. gada 6. decembrī 07:22
"100 Labi Padomi"
Iespējams, esi jau draugos ar jaunākās paaudzes materiāliem, kuru ražošanā izmantotas nanotehnoloģijas. Piemēram, saimniecības drānas un lupatiņas, kas uzņem netīrumus, dzīvnieku spalvas, nevis veļ tos pa grīdu, bet patur līdz skalošanas brīdim un turklāt ir arī antibakteriālas. Un pēc izskalošanas drāna pilnībā attīrās tikpat nevainojama kā sākumā. Kas par brīnumu ir tās nanotehnoloģijas?

Ar nano apzīmē skaitļa miljardo daļu (10-9), un nanozinātne pēta parādības un darbības ar materiāliem atomu un molekulu līmenī. Ražošana ar nanotehnoloģijām ietekmē materiālu fizikālās, ķīmiskās un bioloģiskās īpašības, un tiem rodas jaunas pamatīpašības, nemainot ķīmisko sastāvu, kā tas norādīts Veselības inspekcijas mājaslapā www.vi.gov.lv.

Nanotehnoloģiju izmanto rūpniecībā, veselības aprūpē, farmācijā, vides kvalitātes uzlabošanā, enerģētikā, lauksaimniecībā, pārtikas tehnoloģijā, kā arī ķīmijā, tekstilmateriālu virsmas apstrādē, kosmētikā (piemēram, uzlabojot krēmu aizsargfunkciju pret saules iedarbību) un citur.

Nanodaļiņas tiek izmantotas pret skrāpējumu drošās brillēs, pret plaisāšanu izturīgās krāsās, sienu pārklājumos, kas izturīgi pret grafiti, caurspīdīgajos saules aizsargos, audumos, kas neuzņem traipus, pašattīrošos logu stiklos, keramikas pārklājumos u. c.

Tās izmanto arī pārtikas produktu iepakojumos – tās darbojas pret mikrobiem, nodrošina siltuma vai aukstuma aizturi, kā arī var atklāt ķīmiskās un bioloģiskās pārmaiņas pārtikas produktos. Nanodaļiņas riepās uzlabo to saskari ar ceļa virsmu un samazina bremzēšanas ceļu.

Tekstilrūpniecībā tās lieto galvenokārt, lai nodrošinātu audumu izturību pret traipiem vai uzlabotu materiālu antibakteriālās īpašības. Nano apģērbam netīrumus un traipus noņem no virsmas, it kā materiāls būtu no plastikāta. Netīrumi nesamērcē, nesmērē un nesakrāso apģērbu. To mēdz dēvēt par lotosa efektu, jo šo augu lapām piemīt spēja atgrūst šķidras vielas.

Uzskata, ka nanotehnoloģiju izstrādājumi nav kaitīgi veselībai un videi, tomēr iespējams, ka dažām nanodaļiņām ir nelabvēlīga ietekme uz veselību (tas tiek pētīts). Cilvēki visbiežāk šādas daļiņas var ieelpot ar gaisu (kosmētikas līdzekļi, zāļu preparāti u. c.).

Zināšanai: kā kopt audumus ar nanodaļiņām?

Tikai nano klātbūtne nebūs ierobežojoša audumu kopšanā – derēs parastie mazgāšanas līdzekļi. Bet jāraugās, kādas vēl tehnoloģijas izmantotas, piemēram, mikrošķiedra, dažādi pārklājumi, krāsojums un citi. Tāpēc jāizpēta, kādi kopšanas ieteikumi norādīti etiķetē.

Citi šobrīd lasa

"Esmu pieredzējis uz savas ādas, ka šķiršanās ir traģēdija" - mācītājs Bērziņš atklāti runā par dzīvi un baznīcas tumšo pusi 6
Traģiskā autobusa un mikroautobusa sadursme uz Daugavgrīvas šosejas: policija sniedz detalizētāku informāciju par notikušo 16
Dobeles novadā vīrieši demonstrē varenību, uzspridzinot vecu "Opel" automašīnu; aizturētas 6 personas 18
Tēmas: Tavai mājai
Pievienot komentāru

Максим Галкин показал, что ему подарили Алла Пугачева и дочь Лиза 2

С макияжем и грудью: пятилетняя дочь Ким Кардашьян впервые снялась для обложки журнала