Kā izpildīt jaunos ugunsdrošības noteikumus? Ir varianti: pārbūvēt ventilāciju dzīvoklī, iegādāties jaunu plīti vai nosūcēju
foto: Shutterstock
Noderīgi ikdienā

Kā izpildīt jaunos ugunsdrošības noteikumus? Ir varianti: pārbūvēt ventilāciju dzīvoklī, iegādāties jaunu plīti vai nosūcēju

Jauns.lv

2019. gada 1. janvārī stāsies spēkā aizliegums ventilācijas kanālam daudzdzīvokļu mājās pievienot virtuves tvaika nosūcēju, ja dzīvoklī ir gāzes plīts un nav papildu ventilācijas, kas nodrošina noplūdušās gāzes novadīšanu ārpus ēkas. Lai ievērotu šos ugunsdrošības noteikumus, daudziem dzīvokļu īpašniekiem ir jāizvēlas – pārbūvēt ventilācijas sistēmu, iegādāties elektrisko plīti vai pielāgot tvaika nosūcēju.

Plīts virsmas nomaiņa

Elektrum Energoefektivitātes centra speciālisti iedrošina – jaunas elektriskās plīts iegāde ilgtermiņā var samazināt jūsu izdevumus. Izvēlē starp gāzes un elektrisko plīti daudzi izvēlējušies pirmo tādēļ, ka vecākās paaudzes elektrisko plīšu dēļ sabiedrībā savulaik veidojušies aizspriedumi. Tomēr, laikam ejot un tehnikai attīstoties, elektriskā plīts var būt daudz ērtāka, parocīgāka un ekonomiskāka izvēle.

  • Elektriskās plīts virsma ar metāla sildriņķiem

Šīs elektriskās plītis savulaik radījušas daudzus aizspriedumus – ne velti tās teju izzudušas no veikalu plauktiem. Šajās plītīs karstumu nodrošina sildelements, kas ievietots virsmas pamatnē un pārsegts ar metāla apvalku. Šāda tipa uzbūve patiesi nav energoefektīva – ēdiena sildīšanai tiek izmantoti tikai 40–45 % elektroenerģijas, ko kopumā plīts patērē. Tātad vairāk nekā puse elektroenerģijas, vienkārši sakot, izkūp gaisā. Plānojot esošās plīts nomaiņu, šāda tipa elektrisko plīti Elektrum Energoefektivitātes centra speciālisti iegādāties nerekomendē – lai gan cenas ziņā tā varētu šķist izdevīga, būtiski var pieaugt jūsu elektrības rēķins. 

  • Elektriskā plīts ar stikla keramikas virsmu

Plītīs ar stikla keramikas virsmu iebūvēta metāla spirāle vai speciāla lente, kas uzkarst un novada siltumu, šajā gadījumā infrasarkano starojumu, uz plīts virsmu. Šāda veida plīts virsma patērē par 30 % mazāk elektroenerģijas nekā plīts virsma ar metāla sildriņķiem. Turklāt ēdiena sildīšanai tiek izmantoti 60–70 % elektroenerģijas. Tomēr gatavošanas laikā keramiskās plīts virsma kļūst karsta un, tai pieskaroties, iespējams apdedzināties – tas noteikti jāņem vērā, ja ģimenē ir mazi bērni vai mājdzīvnieki. 

  • Indukcijas plīts

Efektīvākais plīts virsmas veids starp elektriskajām ir indukcijas tipa plīts. Lai gan iepriekš aprakstītās maciņam iegādes brīdī būs draudzīgākas, indukcijas plīts virsma ātri atmaksāsies! 90 % elektroenerģijas šāda tipa plītī tiek patērēts tieši ēdiena sildīšanai. Tātad, lai uzsildītu vienāda lieluma ēdiena porciju, tā patērēs divreiz mazāk elektroenerģijas nekā virsma ar metāla sildriņķiem un par trešdaļu mazāk elektroenerģijas nekā plīts ar stikla keramikas virsmu. Izmaksu ziņā gatavošana uz indukcijas plīts ir līdzvērtīga vai pat izdevīgāka nekā gatavošana uz gāzes plīts, turklāt ēdiena pagatavošanai jāvelta daudz īsāks laiks. 
Šādas plīts virsmas cenas atkarīgas no funkcijām, ar ko tās aprīkotas, piemēram, temperatūras kontrole, automātiskā atslēgšanās u. c. Tomēr, ņemot vērā energoefektivitāti, šī starpība salīdzinoši ātrā laikā atmaksājas.

Indukcijas plīts darbības pamatā ir elektromagnētiskā enerģija, kas magnētiskā lauka iedarbībā pārveidojas siltumenerģijā. Noņemot trauku no virsmas, magnētiskais lauks izzūd, un siltums vairs netiek ģenerēts. Tas nozīmē, ka šī virsma uzkarst tikai no trauka un ātri atdziest, kad trauks no plīts tiek noņemts. Lielāka drošība ģimenēm ar bērniem un mājdzīvniekiem!
Tomēr, iegādājoties indukcijas plīts virsmu, jāņem vērā daži nosacījumi! Lai gatavotu uz indukcijas plīts, nepieciešami trauki ar speciālu pamatni – nevar izmantot stikla, alumīnija un vēl dažu nemagnētisku materiālu katlus. Pirms trauku iegādes varat pārbaudīt, vai nav derīgi esošie – ja ledusskapja vai jebkurš cits magnēts pie trauka apakšas līp, tad trauks indukcijas plītij derēs. 

Visbeidzot, apsverot indukcijas plīts virsmas iegādi, aicinām pārliecināties par sava mājokļa elektroenerģijas pieslēguma jaudas atbilstību! Indukcijas sildvirsmai ir salīdzinoši liela elektriskā jauda, tādēļ, uzstādot 4 sildriņķu indukcijas virsmu, ar vienas fāzes pieslēgumu var nepietikt. To, kāda būtu tieši jūsu mājoklim nepieciešamā jauda, noteikt var AS „Sadales tīkls” izstrādātajā slodzes aprēķina kalkulatorā.

Tvaika nosūcēja nomaiņa

Cits veids, kā atrisināt problēmu, ir nomainīt tvaika nosūcēju – konsultē būvniecības un ventilācijas iekārtu uzņēmuma „Artiva” valdes priekšsēdētājs Artūrs Gredzens. Viņš skaidro, ka daļai tvaika nosūcēju ir iespēja pievienot papildu filtru, kas attīra gaisu un ievada to atpakaļ telpā. Tas nozīmē, ka nosūcējs nav pievienots kopējam ventilācijas kanālam.

Šie ir t. s. recirkulācijas tipa nosūcēji, kas attīrīto gaisu ievada atpakaļ telpā. Tie gaisu neattīra tik efektīvi kā ventilācijas tipa nosūcēji, taču ogļu filtrs novērš nevēlamas smakas nokļūšanu atpakaļ gaisā. Mīnuss šāda tipa nosūcējiem – ogļu filtrs regulāri jāmaina. Atkarībā no ražotāja un modeļa ogļu filtrs var būt jāmaina divas vai pat sešas reizes gadā. Attiecīgi atšķiras arī izmaksas – no dažiem līdz vairākiem desmitiem eiro. Tauku filtrs savukārt ir mazgājams, un tā nomaiņa nav tik regulāra.
Ir arī hibrīdnosūcēji, kas apvieno gan ventilācijas, gan recirkulācijas darbības principu. Arī tajos ir iebūvēts ogles filtrs, kas nodrošina gaisa attīrīšanu. Ja jums iegādāts šāda tipa nosūcējs, atliek klāt iegādāties ogles filtru kā papildpiederumu. 

Ventilācijas sistēmas pārbūve

Ja tomēr arī turpmāk vēlaties gatavot uz gāzes plīts un tvaika nosūcējs pievienots pie kopējās ventilācijas, jau drīzumā būs nepieciešama ventilācijas sistēmas pārbūve. „Artiva” valdes priekšsēdētājs Artūrs Gredzens stāsta, ka šis risinājums piemērotāks būs privātmāju īpašniekiem un aktuāls, ja māja celta pirms vairākām desmitgadēm. Jaunākiem mājokļiem savukārt vajadzētu būt jau piemērotiem jaunieviestajām ugunsdrošības prasībām.

Runājot par papildu ventilācijas kanālu izbūvi daudzdzīvokļu namos, Artūrs Gredzens min, ka lielai daļai ēku tas radīs lielus sarežģījumus. Piecstāvu namiem, lai nodrošinātu papildu ventilāciju, jāizbūvē vēl trīs kanāli – viens pirmajiem trīs stāviem un vēl pa vienam ceturtajam un piektajam stāvam. Katra stāvvada izbūvēšana ēkas iedzīvotājiem varētu izmaksāt vairākus simtus eiro atkarībā no ēkas stāvokļa. Deviņstāvu ēkās tas varētu nebūt iespējams vispār, jo fiziski nav vietas, kur šos papildu kanālus izvietot.

Vairāk par ugunsdrošības noteikumiem, kas stājas spēkā jau 2019. gada 1. janvārī, lasīt var Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta mājaslapā.

Reklāmas raksts tapis sadarbībā ar Elektrum.