5 mīti un patiesības par austerēm
foto: Publicitātes foto
Garšīgi

5 mīti un patiesības par austerēm

Jauns.lv

Austeru baudīšanas kultūra kļūst arvien izplatītāka arī pie mums, tāpēc lūdzām pavāru un austeru entuziastu Renāru Purmali izskaidrot, cik lielā mērā mīti par austerēm atbilst patiesībai.

Mīts: Austeres uzlabo seksuālo veselību.
Patiesība. Austere ir viens no populārākajiem afrodiziakiem.
Austerēs ir ļoti augsts cinka īpatsvars, kas atbild par dzimumtieksmi un īpaši pozitīvi ietekmē vīriešu seksuālo veselību. Austeres satur arī vielas, piemēram, kalciju un dzelzi, kas veicina vitalitāti, tādejādi vairojot enerģiju arī gultas priekiem.

foto: Publicitātes foto

Mīts: Austeres var ēst tikai mēnešos, kuros ir burts “r”.
Nav patiesība. Šis pieņēmums ir jau sen novecojis.
Šīs mīts saglabājies no laikiem, austeres bija jātransportē ar zirgu pajūgiem un loģiski, ka vasaras mēnešos tas bija sarežģīti, jo karstuma dēļ austeres ātrāk bojājās. Tagad, kad tās pamatā audzē fermās un līdz mums nonāk ar avio transportu, šīs pieņēmums vairs nav aktuāls. Var diskutēt par austerēm, kuras vairošanās laikā (no maija līdz augustam) nedaudz maina garšas īpašības, taču šis ir gaumes jautājums.

foto: Shutterstock

Mīts. Austeres nekonfliktē ne ar vienu diētu.
Patiesība. Nav dzirdēts, ka kādā diētā austere būtu minēta kā izņēmums.
Ar austerēm droši var papildināt ēdienkarti, pat, ja ievēro ļoti stingru diētu. Austeres satur vērtīgu minerālvielu un vitamīnu kompleksu (cinks, kalcijs, magnijs, dzelzs, A, B, C un D vitamīni), tās ir lielisks proteīna avots. Bez tam, 100g šīs delikateses (vidēji 4 austeres) satur  tikai aptuveni 200 kcal.

foto: Publicitātes foto

Mīts. Austeres uzlabo sejas ādas kvalitāti.    
Daļēji, jo jau pieminētais cinks ir viens no ādas galvenajiem “būvelementiem”.
Austeres patiešām satur ādai ļoti nepieciešamas vielas – cinku, A un C vitamīnus. Tiesa, lai rezultātu patiešām “izjustu uz savas ādas”, austeres jāēd regulāri.

foto: Shutterstock

Mīts. Austere ir jārij vesela.
Nav patiesība. To ieteicams vismaz pāris reizes sakošļāt, lai izjustu garšas īpašības.
Austeru rīšanas “mode” nāk no reģioniem, kur tās ir ļoti plaši izplatītas. Austeru audzēšanas fermu ģimenēs, kuras ar to nodarbojas no paaudzes paaudzē, ar laiku rīšanas reflekss mazinās vai izzūd pavisam. Mūsu platuma grādos dzīvojošie nerij neko, kas nav šķidrs, tāpēc arī austerē ir vismaz dažas jāiekožas, kas palīdzēs izbaudīt arī tās garšas nianses. Ja ir aizspriedumi pret jēlu austeri, to var pagatavot dažādos veidos – cept, tvaicēt vai iemarinēt.

foto: Shutterstock

Plašāk par austerēm, pareizu ēšanu un atvēršanu varēs uzzināt Austeru festivālā, kas norisināsies jau šo sestdien, 29.septembrī no plkst.12:00 Berga Bazārā pie Dzirnavu ielas ieejas. Plašāka informācija: facebook.com/restoransburzujs/