Kā utilizēt kritušos ābolus, plūmes un citus dārza labumus?
foto: Pixabay.com
Galvenais – nevajag savākt augļus kaudzē un vienkārši atstāt dārzā!
Noderīgi ikdienā

Kā utilizēt kritušos ābolus, plūmes un citus dārza labumus?

100 Labi padomi

Jauns.lv

Vispirms jānovērtē, cik lielā mērā augļi, krītot no koka, ir cietuši, cik pamatīgi tie ir bojāti un vai tajos iemetušies kukaiņi un tārpiņi. Tikai tā var saprast, ko ar kritušo ražu darīt tālāk. Iespējas ir vairākas, vienīgi jāņem vērā, ka jārīkojas ātri. Galvenais – nevajag savākt augļus kaudzē un vienkārši atstāt dārzā!

1. Izmanto sulas spiešanai un biezeņa gatavošanai.

Veselākos augļus, kas krītot tikai nedaudz sasitušies, var izmantot konservos, kuros labs izskats nav svarīgs. Šajā ziņā vispiemērotākais paņēmiens ir sulas spiešana un biezeņa gatavošana. Bojātās vietas izgriež un pārējo apstrādā atbilstoši receptei. No lielāka sulas daudzuma savukārt var pagatavot marmelādi, želeju, sīrupu. Jāņem gan vērā, ka kritušās plūmes mēdz būt diezgan tārpainas.

2. Izmanto par mēslojumu.

Ja kritušo augļu klāsts ir pārāk liels, lai to spētu pārstrādāt, augļus var ierakt zemē. Šim nolūkam sevišķi piemērotas ir dobes, kur nākamajā gadā paredzēts stādīt pupas vai kartupeļus. Jāierok vismaz pusmetra dziļumā, kur tie sadalīsies, augsnē nonāks attiecīgās barības vielas un kalpos par mēslojumu.

3. Liec kompostā.

Vairāk bojātus augļus var izmantot komposta gatavošanai, taču tos nevajadzētu likt lielā daudzumā vienus pašus, bet gan kārtās ar lapām un citiem komposta materiāliem.

4. Slimos un ļoti bojātos augļus aproc.

Lai gan pareizi veidotas komposta kaudzes iekšpusē rodas diezgan augsta temperatūra, kurā daļa kaitēkļu var aiziet bojā, pilnīgas drošības tomēr nav. Lai ar kompostu nākamajā gadā neievazātu slimības no jauna, ļoti bojātus augļus labāk aprakt zemē patālāk no augļu kokiem.

5. Piedāvā dzīvnieku barošanai.

Ja tuvumā ir kāds minizoodārzs vai dzīvnieku audzētava, piedāvā kritušo ražu viņiem – ļoti iespējams, ka noderēs.