"Zaļā punkta" direktors stāsta par vienreizējo plastmasas trauku negatīvo ietekmi
“Vienreizējos traukus praktiski nepārstrādā, jo tur tas ieguvums ir ļoti, ļoti niecīgs. Ja tur paliek viena karote ar kečupu, tad pēc svara pārtikas tur ir vairāk nekā plastmasas. Tā kā vienīgais veids, kā tos pārstrādāt, ir iegūt enerģiju, sadedzinot tos speciālās krāsnīs,” “Latvijas zaļā punkta” direktors Kaspars Zakulis sacīja kanāla RīgaTV 24 raidījuma “Preses klubs” rubrikā “Atbildīgs dzīvesveids”, kas veidota sadarbībā ar Latvijas vides aizsardzības fondu.
Zakulis norādīja, ka vienreizējo trauku radītais vides piesārņojums ir ne tikai Latvijas, bet visas pasaules problēma: “Plastmasas trauki ir problēma visā pasaulē, jo mēs katru gadu arvien vairāk ražojam visādus jaunus plastmasas izstrādājumus. Protams, ka plastmasas trauki ir viena no tādām redzamākajām precēm, kas pēc izlietošanas mētājas gan mežos, gan pļavās.”
Viņš sacīja, ka Latvijā plastmasas trauku patēriņš ir zemāks nekā citur Eiropā, tomēr Eiropas Komisija vēlas samazināt kopējo patēriņu. “Apjoms, ko mēs patērējam Latvijā, salīdzinoši ir mazāks nekā attīstītajās Eiropas valstīs, bet jaunās Eiropas nostādnes būs tādas, ka būs jāsamazina plastmasas patēriņš. Viens no veidiem, kā to izdarīt, ir vispār aizliegt vienreizējos traukus no plastmasas. Eiropas Komisija jau tagad plāno aizliegt vienreizlietojamos plastmasas traukus,” skaidroja Zakulis.
Turpmāk cilvēkus aicinās izmantot alternatīvas. Tās pastāv jau patlaban. “Tie ir papīra trauki un koka vienreizējās lietošanas instrumenti – dakšiņas, nazīši. Tas ir tas, ko mēs varam izmantot. Attiecībā uz papīra traukiem ir iespēja, beidzot piknikot, šos traukus turpat ugunskurā sadedzināt. Videi nekāds liels kaitējums nebūs. Pat ja tie kartona trauki paliek dabā, kas būtu sliktākais variants, tie noārdīsies gada laikā. No tā šķīvīša nekas pāri nepaliks,” apliecināja Zakulis.