Ziņo, ja esi Latvijā redzējis šādu taureni - lielo nātru raibeni
Lielais nātru raibenis jeb admirālis (Vanessa atalanta) ir migrējoša tauriņu suga, kas katru pavasari veic pārlidojumu no Eiropas dienvidiem uz Centrālo un Ziemeļeiropu. Gada otrajā pusē jaunie tauriņi atkal migrē atpakaļ uz dienvidiem, kur tie pārziemo. Šveices Bernes Universitātes zinātnieki ir sākuši projektu, kura mērķis ir labāk izpētīt migrējošos tauriņus Eiropā, izmantojot sabiedrības ziņotos datus. Jau šobrīd tūkstošiem novērotāju ir iesaistījušies projektā. Latvijā pētījumā var piedalīties, izmantojot dabas novērojumu portālu Dabasdati.lv.
Admirālim ir melni spārni ar spilgti sarkanām joslām un gaišiem plankumiem – tādi nav nevienai citai Eiropas tauriņu sugai.
Katru gadu no dienvidiem tauriņi ierodas Centrālajā un Ziemeļeiropā, savukārt rudenī dodas atpakaļ. Rudens migrācija mēdz būt iespaidīga, jo reizēm vienkopus migrē desmitiem tūkstoši tauriņu. Šo tauriņu migrācija tiek pētīta jau vairākus gadu desmitus, taču vēl aizvien nav skaidri daži lielā nātru raibeņa migrācijas aspekti un sugas visa gada dinamika.
Bernes Universitātes kukaiņu migrācijas un ekoloģijas grupa izlēma izmantot datus no dabas novērojumu ziņošanas portāliem, kas pēdējā desmitgadē izveidoti daudzās Eiropas valstīs. Lai labāk izprastu tauriņu pārvietošanās modeļus kontinentālā mērogā, Šveices zinātnieki ir iesaistījuši vairāk nekā 40 institūcijas un sabiedriskās pētniecības portālus no vairāk nekā 20 valstīm. Projekts vieno tūkstošiem naturālistu no visas Eiropas, apkopojot simtiem tūkstošus ziņojumus, kas ļauj lielo nātru raibeņu migrāciju pētīt vēl nebijušā mērogā.
Šāds datu apjoms ļaus zinātniekiem ne tikai labāk izprast lielā nātru raibeņa izplatības modeļus un fenoloģiju, bet arī pētīt vides un klimata ietekmi. Tāpat arī tiks izzināti admirāļa galvenie migrācijas ceļi un potenciālās ietekmes uz ekosistēmām, ko tie šķērso. Izmantojot lielo nātru raibeni kā modeļa sugu, zinātnieki cer izdarīt vispārīgākus secinājumus par migrējošām kukaiņu sugām, kā kultūraugu kaitēkļiem, kas ir svarīgi no ekonomiskā viedokļa.
Arī Latvijas dabas novērojumu portāls Dabasdati.lv ir iesaistījies projektā un ziņotos datus par lielo nātru raibeni sniedz Šveices zinātniekiem. Pētījumā var iesaistīties ikviens. Vienīgais, kas jādara – jāziņo par redzētiem lielajiem nātru raibeņiem portālā Dabasdati.lv. 2017. gadā pirmais lielā nātru raibeņa novērojums ar fotogrāfiju portālā Dabasdati.lv pievienots 20. aprīlī Kolkā, kas ir neparasti agrs novērojums šai sugai, visdrīzāk, ka tas bija pārziemojis īpatnis. Visvairāk lielo nātru raibeni var novērot maija beigās – jūnija sākumā.
Dodies dabā un ziņo, ja esi redzējis lielo nātru raibeni!