Slavenības

Gadu pēc nāves publiskots īru mūzikas leģendas Šineidas O'Konoras nāves cēlonis

Izklaides nodaļa

Jauns.lv

Īru mūziķes Šineidas O’Konoras nāves cēlonis bijusi hroniska obstruktīva plaušu slimība (HOPS) un bronhiālā astma, kas kopā ar vieglas formas apakšējo elpceļu infekciju noveda pie letāla rezultāta. Šāds slēdziens minēts mūziķes miršanas apliecībā, ko pagājušajā nedēļā Londonā reģistrējis viņas pirmais vīrs Džons Reinoldss, vēsta "The Irish Independent".

Gadu pēc nāves publiskots īru mūzikas leģendas Šin...

Ikoniskā dziedātāja Šineida O'Konora (1966-2023)

Jāpiebilst, ka šā gada janvārī Sautvorkas koronera tiesa paziņoja, ka O'Konora mirusi dabisku iemeslu dēļ.

Dziedātājas pēkšņā aiziešana aizsaulē 2023. gada 26. jūlijā nieka 56 gadu vecumā radīja jautājumus, vai viņa nav mirusi slimības dēļ vai nav pati pielikusi roku, nespējot pārdzīvot sava 17 gadus vecā dēla pašnāvību iepriekšējā gada janvārī. Toreiz presē klīda arī runas, ka viņa esot mirusi no vēža.

Dziedātāja tika atrasta bez dzīvības pazīmēm savā jaunajā Londonas mājoklī tikai dažas nedēļas pēc pārcelšanās uz Lielbritānijas galvaspilsētu, un viņas nāves apstākļi tobrīd netika uzskatīti par aizdomīgiem.

Policisti dziedātāju atrada viņas jaunajās mājās Hernhilas rajonā Londonas dienvidaustrumos pēc saņemtā izsaukuma. "Policija tika izsaukta trešdien, plkst. 11.18, reaģējot uz izsaukumu par nereaģējošu sievieti SE24 rajona dzīvesvietas adresē. Policisti ieradās. Notikuma vietā tika konstatēta 56 gadus vecas sievietes nāve," toreiz paziņoja Londonas policijas pārstāvis. "Tuvākie radinieki ir informēti, Nāve netiek uzskatīta par aizdomīgu. Lieta tiks nodota koroneram."

Tikai jūlija sākumā Šineida O'Konora bija pārcēlusies uz Londonu, to dēvējot par savām "mājām", bet neilgi pirms nāves dalījās ar sajūsmu par gaidāmo baleta apmeklējumu, jaunu dziesmu rakstīšanu un došanos turnejā.

Divas nedēļas pirms nāves savā "Facebook" kontā viņa paziņoja par vēlmi nākamgad doties turnejā. "Kuce ir atgriezusies!" — šāds kareivīgs tēmturis ļāva faniem cerēt, ka dziedātāja izķepurojas no melnās depresijas bedres, kas viņu mocīja daudzus gadus un gandrīz noveda līdz pašnāvībai pēc emocionāli nestabilā 17 gadus vecā dēla Šeina izbēgšanas no klīnikas un pašnāvības 2022. gada janvārī. Toreiz viņa paziņoja, ka Šeins, pār kuru aizbildnību viņa zaudēja 2013. gadā, "ir noslēdzis savas ciešanas uz šīs zemes".

Ap to laiku viņa sociālajos tīklos izrādīja savu jauno Londonas mitekli.

Dažas dienas pirms nāves viņa publicēja emocionālu vēstījumu par savu dvēseles stāvokli pēc dēla nāves. "Kopš tā brīža es dzīvoju kā mūžam dzīvā nakts radība. Viņš bija mana mūža mīlestība, manas dvēseles gaisma."

Pēc dēla nāves dziedātāja nokļuva slimnīcā, jo pastāvēja bažas, ka dēla pēdās varētu sekot arī viņa.

Šineida O'Konora bija precējusies četras reizes, visas laulības noslēdzās ar šķiršanos. Pēc Šeina nāves viņai palika divi dēli un meita. Līdz 1991. gadam ilgušajā laulībā ar Džonu Reinoldsu, kurš bija vairāku viņas albumu producents, viņai 1987. gadā piedzima pirmais dēls Džeiks.

Kaut gan mūža nogalē O'Konora pieņēma islāmu, viņa apbedīta kristiešu kapsētā Dīnsgreindžā uz dienvidiem no Dublinas. Pēdējā gaitā viņu pavadīja ne tikai imams Umars al Kadri, kurš savulaik pieņēma viņas pāreju islāmticībā, bet arī Īrijas prezidents Maikls Higinss un premjerministrs Leo Varadkars.

Šineidas O'Konoras debijas albums "The Lion and the Cobra" dienas gaismu ieraudzīja 1987. gadā, bet pasaules slavu Šineida ieguva ar Prinsa dziesmas "Nothing Compares 2 U" 1990. gada kaverversiju albumā "I Do Not Want What I Haven't Got", albums tika pārdots vairāk nekā septiņos miljonos eksemplāru.

Popularitāti baudīja arī viņas turpmākie albumi, piemēram, "Am I Not Your Girl?" (1992), "Universal Mother" (1994), "Faith and Courage" (2000), "Throw Down Your Arms" (2005), pēdējo albumu viņa izdeva 2014. gadā "I'm Not Bossy, I'm the Boss".

Šineida O'Konora bija ne tikai izcila dziedātāja, kas savas karjeras laikā izdeva desmit studijas albumus, sadarbojās ar daudzām mūzikas superzvaigznēm un guva profesionāļu atzinību, tostarp ar "Grammy" un "Billboard" balvām, viņa bija aktīviste, kas vērsa pasaules uzmanību, piemēram, katoļu baznīcas piekoptajai seksuālajai vardarbībai pret bērniem — 1992. gada 3. oktobrī ASV televīzijas šova tiešraidē publiski saplēšot toreizējā Romas pāvesta Jāņa Pāvila II portretu.

2007. gada 4. oktobrī Opras Vinfrijas šovā viņa atzina, ka pirms četriem gadiem viņai konstatēts bipolārisms un savā 33. dzimšanas dienā 1999. gada 8. decembrī viņa bija mēģinājusi izdarīt pašnāvību. 2017. gadā viņa paziņoja, ka jutusies vientuļa pēc aizbilniecības zaudēšanas pār savu 13 gadus veco dēlu Šeinu, divus iepriekšējos gadus vēlējusies izbeigt savu dzīvi un tikai viņas ārsts un psihiatrs spējuši viņu "uzturēt dzīvu". Divus mēnešus vēlāk viņa uzstājās ASV sarunu raidījumā "Dr. Phil", lai pievērstu sabiedrības uzmanību psihiskajām kaitēm, uzsverot, ka mūziķu vidē šī nelaime ir plaši sastopama.

Deviņdesmito gadu beigās viņa pievērsās reliģijai, un īru neatkarīgās katoļu kustības bīskaps Maikls Kokss viņu ordinēja par priesteri. Īru raidsabiedrības RTÉ raidījumā "Late Late Show" viņa atzina, ka, ja nebūtu kļuvusi par dziedātāju, viņa būtu vēlējusies kļūt par katoļu priesteri, un norādīja, ka vēlētos būt pazīstama kā "māte Bernadete Mērija". 2002. gada intervijā viņa atzina, ka kristīgā ticība viņai dod spēkus dzīvot un pārdzīvot bērnībā piedzīvoto vardarbību. "Es uzskatu, ka Dievs pestī visus neatkarīgi no tā, vai viņi vēlas tikt pestīti. Tādēļ tad, kad mēs nomirstam, mēs visi nokļūstam mājās... Nedomāju, ka Dievs kādu tiesā, viņš visus mīl vienlīdzīgi," viņa izteicās kādā 2007. gada intervijā.

Būdama kristiete, viņa pauda nepatiku pret oficiālo katoļu baznīcas vadību, nodēvējot Vatikānu par "velna midzeni" un aicinot izveidot alternatīvu baznīcu, jo "Kristu nogalina meļi" Vatikānā.

2018. gada oktobrī viņa pārgāja islāmā, pieņemot Šuhadas Sadakatas vārdu, kaut gan turpinot uzstāties kā Šineida O'Konora. Savu pāreju islāmā viņa nodēvēja par "ikviena inteliģenta teologa ceļojuma dabīgu noslēgumu". Viņas jaunās ticības pieņemšanas ceremoniju veica pakistāniešu izcelsmes Īrijas sunnītu teologs, šeihs Umars al Kadri.