Kārlis Auzāns un viņa unikālo instrumentu kolekcija

Kārlis Auzāns un viņa unikālo instrumentu kolekcija

Slavenības

Kārlis Auzāns lepojas ar unikālu instrumentu kolekciju. FOTO

Juris Vaidakovs

Žurnāls "Kas Jauns"

Ģitāra, ar kādu spēlēja Elviss, un Āfrikas cilšu divstīgu brīnumi – tas viss ir komponista un grupas "Melo-M" mūziķa Kārļa Auzāna kolekcijā.

Kārlis Auzāns lepojas ar unikālu instrumentu kolek...

“Šaubos, vai Baltijā kādam ir lielāka tādu instrumentu kolekcija! Pats neesmu skaitījis, cik man to ir, bet domāju, ka kādi 100 būs. Kovidpandēmijas laikā, īsinot laiku, kopā ar meitu uzfilmējām 72 video, kuros pa vienai minūtei spēlēju katru no instrumentiem. Un iemācīties nav nemaz tik grūti, jo cilvēki tautas instrumentus izdomājuši pēc viena modeļa. Pietiek to pirmatnējo ideju un pamatprincipus izprast, un tad jau var spēlēt,” žurnālam "Kas Jauns" skaidro Kārlis Auzāns, kas 90 procentus no kolekcijā esošajiem instrumentiem izmanto paša radītajā mūzikā.

Unikālos instrumentus Kārlis lielākoties atrod ārvalstu ceļojumos. Piemēram, reiz Albānijā braucis cauri kādam ciematiņam un ielas malā pamanījis mazu leti ar tautas mūzikas instrumentiem. “Izrādās, ka veikaliņš pieder Albānijas tautas mūziķu superzvaigznēm. Pavadīju pie viņiem vairākas stundas, kamēr man visu izrādīju, pat kopā uzspēlējām!” stāsta Auzāns, smejoties, ka tāpēc viņš neceļo grupās, jo var negaidīti uz vairākām stundām iestrēgt kādā tautas mūzikas instrumentu tirdziņā. “Tas man ir hobijs – ceļojumos uziet kādu unikālu vietējo instrumentu,” skaidro Kārlis, ļaujot žurnālam "Kas Jauns" ieskatīties viņa kolekcijā.

ZEZE

Tanzānijas cilšu tradicionālais mūzikas instruments zeze. “Īsts brīnums! Ieraudzīju to kādā būdiņā dziļi mežos. Nopirku par desmit dolāriem. Šo instrumentu neļāva ienest lidmašīnas salonā, nācās vien piekrist tanzāniešu prasībai to īpaši iepakot. Par nieka 100 dolāriem. Tāds savdabīgs bizness,” smejas Kārlis.

PHIN

Phin no Taizemes. “Zināju, ka Bangkokā ir tirgus, kur var atrast vietējos instrumentus. Kad filmējām Ziemassvētkus džungļos, vairākas stundas klīdu pa tirgu, līdz atradu, ko gribēju. Šis instruments pēc tam daudz tika izmantots Ziemassvētku džungļos mūzikas ierakstos. Rets atradums, jo izceļas ar īpašu skaņu, un, re, kāda tam pūķa galva!” lepojas mūziķis.

LAHUT

Albāņu instruments lahut. Ar vienu stīgu, ko spēlē ar lociņu. “Tieši šis mani uzrunāja ar to, ka taisīts pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados. Ar skaistiem kokgriezumiem un albāņu motīviem. Unikāls instruments,” uzsver Kārlis.

ERHU

Ķīniešu divstīgu vijole erhu, kurā izmantota čūskas āda. “Šķiet, ka Latvijā šādu instrumentu vispār neviens nespēlē,” spriež Kārlis Auzāns, kas to izmantojis Dailes teātra izrādes "M. Butterfly" mūzikā.

ŪDENSFONS

Ļoti neparasts instruments ūdensfons. Bļodiņā ar cilindrisku galu tiek ieliets ūdens, bet skaņa radīta, lociņu slidinot gar dažāda diametra un garuma bronzas stienīšiem. “Atradu tādu Londonā,” piebilst Kārlis.

ĒRĢELES

Mārtiņa Ķibilda ērģeles. Mārtiņš dzīvoja Kārlim kaimiņos, pēc Mārtiņa nāves šis instruments nonāca mūziķa kolekcijā. Bet virs tām divu grifu Krievijas čigānu ģitāra no pagājušā gadsimta paša sākuma, vairāk nekā 100 gadus sena.

ĢITĀRA

Ģitāra no Meksikas, mariači solista ģitāra, kas ir mazāka izmēros, bet platāka. “Mehiko ir milzīgs tirgus, kurā viens stūris atvēlēts ģitārām. Šī bija vissmukākā, Latvijā šādas ģitāras neviens nespēlē, bet es esmu ierakstījis ļoti daudz muzikālos gabalus,” pastāsta Auzāns.

PANDURI

Tradicionāls gruzīnu trīsstīgu panduri. To Kārlis ieguva, kad viesojās Gruzijā, un viens taksometra vadītājs, uzzinot, ka mūziķis interesējas par vietējiem tautas instrumentiem, atklāja, ka viņa onkulis laukos kā reiz taisa panduri. Un pēc trim dienām šis taksists Kārlim nogādāja pavisam svaigi uztaisītu instrumentu, pat vēl nenolakotu. “Jau nākamajā nedēļā ar to ierakstīju animācijas filmas "Lielais Indriķis" skaņu celiņu. Šim instrumentam ir brīnišķīgs piedzīvojums!”

ZEZE 2

Viens no eksotiskākajiem instrumentiem zeze, pie kura Kāris tika Tanzānijā. “Pēc trīs stundu brauciena nonācām mežā pie vietējām ciltīm, cilvēkiem, kas spēlē savas nacionālās vijoles zeze. Tas bija kaut kas sirreāls. Pie viena ugunskura sēdēja tikai vīrieši, bet pie otra – sievietes ar bērniem. Un ko viņi darīja? Neko, vienkārši sēdēja pie ugunskura un kaut ko pīpēja. Viņus nekas neinteresēja, kad es apsēdos blakus, viņi uz mani pat nepaskatījās!” atmiņās dalās Auzāns.

TARS

Azeru tars. “Koncertējām Azerbaidžānā, un Baku konservatorijas pagrabā ir milzīga darbnīca, kur taisa nacionālos instrumentus. Meistars man uzdāvināja,” priecīgs saka mūziķis.

AR TĀDU SPĒLĒJA PRESLIJS

1954. gadā ražota "Gibson" ģitāra. Tieši šis modelis bija rokenrola karaļa Elvisa Preslija pirmā ģitāra. “Atradu Ņujorkā sludinājumos. Tai gan bija mazliet bojāts korpuss, bet nekas – iedevu vijoļmeistaram saremontēt, un nu man ir ģitāra, ar kādu spēlēja Elviss. Nebrīnos, kāpēc viņš izvēlējās sev tieši šo modeli, brīnišķīga ģitāra. Vēsturisks instruments, ar autentisku, 50. gadu skaņu. Man šī ģitāra ir ļoti mīļa.”

BANDŽO

Bandžo no Ņūorleānas, kuru tagad var dzirdēt daudzās animācijas filmās, kurām Kārlis ir komponējis mūziku. Meklējot instrumentus, viņš tos izvēlas pēc skaņas.

ČELLS

Pats dārgākais no Kārļa instrumentiem ir viņa čells. Tas ir viņa pamatinstruments, un tas skanēs arī gaidāmajā Kārļa grupas "Melo-M" Latvijas koncertturnejā. Šis čells ir 1854. gadā Hanzas pilsētas Dancigas vijoļmeistara darināts. “Jo vecāks instruments, jo stabilāks un nemaina skaņu. Kokam piemīt īpašība ārējo apstākļu dēļ izmainīt savu formu, bet senajiem instrumentiem tā nenotiek, līdz ar to skaņa ir stabila,” skaidro mūziķis.

ĪPAŠAIS KSILOFONS

Šāds instruments ir vienīgais pasaulē. To Kārlis atrada Berlīnē – veikaliņā, kas izīrē muzikālos instrumentus kā rekvizītus filmām. “Pieskāros tam, bāc, cik unikāla skaņa! Pārliecināju pārdot. Tas ir tik neparasts instruments – kāds taču bija izdomājis, ka ksilofonu var sameistarot nevis kā sitamo instrumentu, bet kā taustiņinstrumentu! Esmu to izmantojis vismaz sešās filmās.”

SHENG

Viena no pasaulē senākā instrumenta – ķīniešu sheng – mūsdienu ražojums, tādas kā pirmatnējās ērģeles, tikai pūšaminstruments. Pirmie attēli ar sheng datēti ar 1100. gadu pirms mūsu ēras. “Diemžēl šo gan neesmu iemācījies spēlēt. Es to vienkārši neizprotu, jo ķīniešiem nekas nav kā pārējā pasaulē, arī šim instrumentam nekas nav pēc ierastās skaņu loģikas. Dzirdēju to kādā skaņdarbā, nevarēju saprast, kas ir tas, kas skan. Meklēju, līdz noskaidroju, ka tas ir sheng, un, protams, arī to man vajadzēja kolekcijai.”

GONGS

Ķīniešu gongs. Starp citu, no Uhaņas, kas zināma ne tikai kā kovidepidēmijas izcelšanās vieta, bet arī pazīstama ar saviem gongiem un sitamo instrumentu šķīvjiem, ko iecienījuši slaveni bundzinieki visā pasaulē.