Koncertuzveduma “Latgolys freska” pirmizrāde

2020. gada 12. septembrī Latgales vēstniecībā "Gors" pirmizrādi piedzīvoja Latgales dzejniecei Annai Rancānei veltītais koncertuzvedums “Latgolys freska”.

Mūzika

FOTO: koncertuzvedumā “Latgolys freska” tiek sumināta Latgales dzejniece Anna Rancāne

Jauns.lv

Sestdien, 12. septembrī, Latgales vēstniecībā "Gors" pirmizrādi piedzīvoja Latgales dzejniecei Annai Rancānei veltītais koncertuzvedums “Latgolys freska” – stāsts gan par pašu Annu, gan Latgali.

FOTO: koncertuzvedumā “Latgolys freska” tiek sumin...

Koncertuzdevumu kopā ar Rancāni uz skatuves izdzīvoja Jaunā Rīgas teātra aktrise Baiba Broka, etnomūziķe Biruta Ozoliņa, mūziķis Sovvaļnīks, Latvijas Radio koris, pianists Rihards Plešanovs, tautas muzikants Aleksandrs Maijers un citi. “Latgolys fresku” veidoja diriģents un uzveduma mākslinieciskais vadītājs Sigvards Kļava, režisors Viesturs Kairišs, māksliniece Ieva Jurjāne un citi.

Uzvedums “Latgolys freska” bija kā simbolisks ceļojums pa Annai Rancānei, kura ir viens no mūsdienu Latgales kulturas spilgtākajiem simboliem, īpašām Latgales vietām, kuras viņa labprāt rāda citiem, kuras ir iedvesmojošas un iepriecinājušas – skatītāji kopā ar uzveduma radošo grupu mūzikā un dzejā devās uz Rancānes dzimto Rogovku, Rāznu, Piedruju, Krāslavu, Daugavas lokiem, Daugavpili un šī brīža dzīvesvietu – Rēzekni. Koncertuzvedumā skanēja Riharda Zaļupes, Jāņa Ivanova, Ingara Gusāna, Oskara Stroka darbi, tāpat latgaliešu tautasdziesmas un arī garīgās dziesmas, bet noslēgumā pirmatskaņojumā izskanēja komponista Andreja Selicka darbs ar Annas Rancānes vārdiem “Gaismas Latgola”.

Ideja par dzejniecei, publicistei, Latgales stāstniecei Annai Rancānei veltītu uzvedumu radās pirms pāris gadiem, domājot par Rancānes jubileju, kura tika svinēta pērn. “Latgolys fresku” diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā izdziedāja Latvijas Radio koris, mūzikā vēstīja Biruta Ozoliņa (balss, kokle), Rihards Plešanovs (klavieres), Aleksandrs Maijers (stabules, vargans, perkusijas), Ingars Gusāns jeb Sovvaļnīks (balss, elektroģitāra), Mārcis Lipskis (bass, mandolīna, zāģis), Jurģis Lipskis (perkusijas) un Pēteris Vaickovskis (trombons), bet izstāstīja pati Anna Rancāne un Jaunā Rīgas teātra aktrise Baiba Broka. Koncertuzveduma veidoja tā mākslinieciskais vadītājs, diriģents Sigvards Kļava, režisors Viesturs Kairišs, māksliniece Ieva Jurjāne, horeogrāfe Alise Madara Bokaldere skaņu režisors Andris Ūze un gaismu mākslinieki Mārtiņš Feldmanis un Ervīns Šaicāns.

Veltījums Annai Rancānei ir viens no Latvijas simtgades programmas notikumiem, tā tapšanu atbalstīja Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales programma ar A/S “Latvijas valsts meži” un Latgales reģiona attīstības aģentūras atbalstu, kā arī Rēzeknes pilsētas dome, uzveduma projektu īsteno Latgales vēstniecība "Gors" un “Latvijas koncerti”.