Ciemos pie Jāņa Jurkāna

Ciemos pie Jāņa Jurkāna.

gallery icon
77
Slavenības
2020. gada 15. jūnijs, 06:03

Eksministra Jāņa Jurkāna mājvietai krietni kritusies cena

Žurnāls "Kas Jauns"

Liepupes pagastā esošajam īpašumam "Brīzes", kurā uz uztura līguma pamata mitinās eksministrs Jānis Jurkāns, ievērojami kritusies cena – nu par to tiek prasīti 350 tūkstoši eiro.

"Brīzes", kuras, balstoties uz 2016. gada 2. novembra „uztura līgumu”, Jurkāns nodevis savai draudzenei Lindai Apsei, vēl pērn novembrī pārdošanā bija izliktas par pusmiljonu eiro. Taču tagad nekustamo īpašumu sludinājumu portālā "city24.lv" var lasīt, ka par māju tiek prasīta daudz mazāka summa – 350 tūkstoši.

Te nekad nav vientuļš

Kā žurnāls "Kas Jauns" jau vēstīja, pēc Zemesgrāmatas datiem var noskaidrot, ka Jurkānam, kas vēl pērnvasar ar milzu sajūsmu stāstīja par saimniekošanu paša lauku mājās, tās, izrādās, nemaz nepieder. Saskaņā ar uztura līgumu eksministrs īpašumu nodevis savai draudzenei Lindai Apsei.

Žurnālam "Kas Jauns" pērn Jurkāns pauda, ka viņš īpašumu iegādājies pirms 18 gadiem, jo bijusi vēlme pēc klusas vietas pie dabas, vēlams, jūras tuvumā. „Kad atradu sludinājumu par šo vietu un atbraucu te, te nekā nebija. Tikai mežs. Zinot, ka jūrai tuvāk par 300 metriem neko būvēt nedrīkst, bridu mežā skatīt, kā nu tur būtu... Jau tad sajutos tik īpaši, neizskaidrojami. Šī vieta mani uzrunāja...” klāstīja Jurkāns, kas sauca šo vietu par savām mājām, kur „nekad nejūtas vientuļš”.

Patiesībā šo 4,48 hektārus lielo īpašumu, kurā ir dzīvojamā māja un saimniecības ēka, 2001. gada rudenī par 30 300 eiro iegādājās Ilze Kristīne Jurkāne – politiķa toreizējā sieva. 2012. gadā Ilze šo īpašumu uzdāvināja savam laulātajam draugam Jānim, bet nu jau dažus gadus "Brīzes" ir Lindas Apses īpašums, pamatojoties uz 2016. gada 2. novembrī noslēgto uztura līgumu. Tajā noteikts, ka Jānim Jurkānam ir „bezatlīdzības dzīvokļa tiesības uz nekustamo īpašumu līdz mūža galam”.

Pretī saņem pakalpojumus

Ko īsti nozīmē „uztura līgums”? Tas skaidri aprakstīts Latvijas Republikas oficiālā izdevēja "Latvijas Vēstnesis" uzturētajā portālā lvportals.lv. „Ar uztura līgumu tiek pielīgts uzturs. Likums paredz, ka tā ir kopšana, ēdināšana, apģērbs, taču līgumā var noteikt ļoti konkrētas lietas, ko līdzēji saprot ar uzturu. Jāņem vērā, ka uztura līgums nav naudas došana, – uztura līgums nozīmē pakalpojuma sniegšanu,” akcentē zvērināta notāre Sandra Jakušenoka. „Uztura līgumu slēdz par nekustamo īpašumu: uztura ņēmējs šādi, ar līgumu, nodod sev piederošā īpašuma tiesības uztura devējam – cilvēkam, ar ko tiek slēgts līgums, – apmaiņā pret aprūpes pakalpojumu,” skaidro viņa. Vēl notāre piebilst, ka „uztura līgumā var norādīt pilnīgi visu, par ko abi līdzēji ir vienojušies, un ne tikai var norādīt, bet tas būtu arī ieteicams. Ja ir nepieciešama fiziska kopšana, šis cilvēks ir fiziski jāapkopj. Ja ir jāpiegādā uzturs, jādodas uz veikalu un jāpērk, kas nu kurā reizē nepieciešams. Jo detalizētāks ir uztura līgums, jo mazāk pārpratumu rodas. Uztura devējam ir skaidrs, kas jādara, savukārt uztura ņēmējs zina, ar ko viņam ir jārēķinās, ko var sagaidīt.”

Pēc Zemesgrāmatā publiskotās informācijas var spriest, ka šajā gadījumā ir piemērots „klasiskais uztura līguma variants” – uztura ņēmējs Jurkāns paliek dzīvot savā īpašumā un viņu nevar izlikt no dzīvojamās telpas, garantējot dzīvošanu īpašumā visa mūža garumā. Bez viņa piekrišanas arī nevar īpašumu notirgot. Tāpat šo īpašumu Jurkāns vairs nevar atstāt mantojumā, un trešās puses var apstrīdēt uztura līgumu „tikai tādos gadījumos, ja var pierādīt, ka uztura ņēmējs, piemēram, nav bijis pieskaitāms”.

Kāpēc pārdod, nekomentē

Jānis par savām mājām šo vietu sauca kopš dienas, kad turp pārcēlās pēc lielā likteņa pagrieziena – aiziešanas no glauniem apartamentiem Raiņa bulvārī. Viņš atzina, ka īpašumā viss veidots un būvēts vairāku gadu gaitā: „Te viss ir tapis pakāpeniski. Pat ceļa šeit nebija. Nekā. Tikai mežs. Man gan arī nebija tādas lielās vīzijas, kā nu te būs... Arī tādas naudas nemaz nebija, lai īsā laika posmā to visu uzceltu. Kad kaut ko nopelnīju, tad pa mazumiņam katru gadu kaut ko pietapināju klāt.” Kāpēc īpašums izlikts pārdošanā, Jurkāns nekomentē.