Skandāls. Dziedošās ģimenes paliek bez naudas un darba
LNT šova Dziedošās ģimenes dalībniekiem sirds pilna — pēc šova notikušajā koncertturnejā tās organizatori pret viņiem izturējušies kā pret vergiem klaušu laikos.
Noslēgusies šova Dziedošo ģimeņu desmit dienu koncertturneja ar 14 koncertiem. Pēdējais norisinājās Mārupes kultūras namā, kura vadītāja ir ģimeņu šova dalībniece Ira Krauja–Dūduma. Tūres noslēguma koncerts izvērtās īpaši sirsnīgs, bet pirms tā ģimenes skatītājiem atzinās, ka pēdējās desmit dienās piedzīvojušas ne tos spožākos brīžus, sadarbojoties ar koncertturnejas organizatoriem. Izrādās, visu šo laiku dziedošās ģimenes koncertējušas par baltu velti, turklāt dažiem šova dalībniekiem nu radušās problēmas pamatdarbā — viņus draud atlaist par kavējumiem! Tikmēr koncertturnejas organizators, bēdīgi slavenais menedžeris Juris Millers, ģimeņu teikto dēvē par murgiem un blefu.
Sarunā piedalās Uškānu, Ņikonovu, Krūmiņu, Zaļkalniņu un Dūdumu ģimenes, kuras ir neizpratnē par koncertturnejas organizatoriskajām lietām un tūres menedžera Jura Millera dīvaino uzvedību, komunicējot ar ģimenēm.
Kur palika koncertos iegūtā nauda?
Kur tad ir problēma? Šova dalībnieku līgumos bija teikts, ka ģimenēm jāpiedalās trīs pateicības koncertos, par kuriem atlīdzība netiks saņemta, bet pavisam notikuši 14 koncerti. Un tieši par šiem papildu koncertiem ģimenēm nav samaksāts.
Tad kāpēc ģimenes vispār tik daudz koncertēja, ja līgums paredzēja tikai trīs „pateicības koncertus”? Kāpēc tad piedalījās pārējos koncertos, ja jau par tiem netika maksāts? Ģimenes nav gribējušas pievilt skatītājus, jo koncerti jau bijuši plaši izreklamēti. „Mēs kāpām uz skatuves tikai to cilvēku dēļ, kuri mūs atbalstīja šovā un dāvāja savu sirds siltumu. Tieši tāpēc muzicējām visos 14 koncertos,” stāsta Ieva Zaļkalniņa, bet Uškānu ģimenes galva tētis Artūrs atzīst, ka, dodoties koncertturnejā, neviena no ģimenēm nezināja, kas viņus sagaida.
Tagad, kad koncertturneja galā, ģimenes teic, ka ir pamatīgi pieviltas. „Visas desmit dienas, kad braucām pa Latviju, redzējām, ka uz mūsu koncertiem ir pilnas zāles ar skatītājiem. Tāpēc nevilšus rodas jautājums — kur palika par koncertu biļetēm iegūtā nauda? Un, ja pirmie trīs koncerti tika rīkoti kā ģimeņu pateicība skatītājiem, kā zināmā mērā labdarība, tad kāpēc šie koncerti nebija bezmaksas un cilvēkiem bija jāiegādājas biļetes? Un pie kā palikusi šī par biļetēm iegūtā nauda?” retoriski vaicā ģimenes.
Dziedošās ģimenes paliek bez naudas un darba
Uz šo jautājumu koncertturnejas menedžerim Jurim Milleram žurnālam Kas jauns strikti norāda, ka dziedošajām ģimenēm nav sajēgas ne par autortiesībām, ne naudas summām, kas tika tērētas turnejā: „No koncertos iegūtās naudas bija jāmaksā par telpu īri, aparatūras īri, kā arī dienas nauda katram koncerta dalībniekam bija četri lati dienā. Sākotnēji piedāvājām ģimenēm sniegt ēdināšanas pakalpojumus, bet viņi izvēlējās dienā saņemt četrus latus ēdiena iegādei. Šīs tūres laikā tika izmantoti divi autobusi un kopumā tika nobraukti 3600 kilometri. Autobuss uz 100 kilometriem patērē 20 litru degvielas, tātad vienam autobusam degvielai vien bija nepieciešami 700 latu, un izmantoti tika divi autobusi. Savukārt koncertu biļetes maksāja, sākot no 2,90 līdz 6 latiem...”
Pat ne par vēdera tiesu
Ģimenes skaidro, ka iepriekš nebija paredzējušas, ka vienas dienas laikā būs divi koncerti un simtiem kilometru pārbraucieni no vienas Latvijas vietas uz otru, kā arī nīkšana un pusdienu trūkums. Savukārt Juris Millers atklāj, ka ģimenes jau iepriekš tika iepazīstinātas ar koncertturnejas noteikumiem. „Ko viņi tagad var murgot?” sašutis ir menedžeris.
Savukārt pašām ģimenēm, lai arī cik sirsnīgi bijuši koncertu, nu pēc tiem palikušas rūgtas mieles. Uškānu ģimenes galva uzsver, ka ir tikai normāli, ja koncerta dalībnieki tiek nodrošināti ar siltām pusdienām un normālām naktsmājām, kā arī tiek apmaksāti ceļa izdevumi, taču šoreiz tā visa nav bijis. „Visas desmit koncertturnejas dienas bijām atrauti no saviem darbiem un bērni — no mācībām. Bet pret mums izturējās kā pret vergiem, kad nodrošina vien jumtu virs galvas un vēdera tiesu,” sašutumu nebaidās paust Aivars.
Arī Zaļkalniņu ģimenes meitenes stāsta, ka ar koncertu dienā izdalīto Ministru kabineta noteikto komandējuma naudu — četriem latiem — nepieticis, lai dienā normāli iztiktu. „Pa šo naudu mums trīs reizes dienā bija jāpaēd, jāiegādājas zeķubikses koncertiem, jāizmazgā skatuves tērpi,” uzskaita Zaļkalniņu ģimenes meitenes. Arī Ņikonovu ģimenes tētis Andrejs apgalvo, ka par četriem latiem dienā trīs reizes nav iespējams paēst: „Varēja mazliet vairāk mums naudiņas piešķirt, lai vismaz normāli varam paēst. ”
Dziedošo ģimeņu dalībnieku emocijas pēc šova fināla
Zaļkalniņu tētim problēmas ar darbu
Zaļkalniņu ģimenes mamma Dace stāsta, ka daudzi šova dalībnieki, lai varētu izbraukāt un piedalīties koncertturnejā, ir paņēmuši bezalgas atvaļinājumu. „Taču daudziem no mums ir jāmaksā kredīti, un kredītiestādēs, ja iekavēsies maksājumi, mēs nevaram pateikt, ka uzstājamies koncertos, par kuriem neko nemaksā.”
Bet visbēdīgākais ir tas, ka koncertturnejas organizatora neizdarības dēļ Zaļkalniņu ģimenes tētis Jānis, kam ir jāuztur četri bērni, var zaudēt darbu! „Nezinu, vai saglabāšu darba vietu. Laikus lūdzu koncertturnejas organizatoram, lai manai darbavietai nosūta dokumentu, kas attaisno manus darba kavējumus. Taču nekas tāds nav izdarīts! Un nu priekšnieks man jau teica, ka neattaisnoti kavēto darba dienu dēļ viņam esot tiesības mani atlaist!” izmisis ir Jānis Zaļkalniņš.
„Mēs jūtamies kā bumba futbola laukumā, kuru spārda uz visām pusēm. Izrādās, mūsu tūrei nav pat atbildīgo, un, ja radās kādas problēmas, nevienu nevarēja sazvanīt. Mēģinājām cilvēcīgi izrunāties ar Milleru, bet nekādu pretimnākšanu nejutām — bija tikai sariešanās un pazemojumi,” sašutušas ir ģimenes. Pirmo reizi 14 koncertu laikā dziedošās ģimenes savu tūres menedžeri Milleru vaigā skatīja 13. koncertā, kas norisinājās kino Rīga. Savukārt pats tūres organizators sarunā ar Kas Jauns atklāj, ka ģimenes blefo un viņām svarīgi nemelnot televīziju, kas tik daudz ir darījusi ģimeņu labā.
Pateicoties šovam, ģimenes pelnīs tūkstošus
Ģimenes visas kā viena atklāj, ka spiedīgos koncertturnejas apstākļus pacietušas vien tāpēc, ka nav vēlējušās pievilt skatītājus. „Visur, kur braucām, cilvēki mūs uzņēma ar prieka asarām acīs. Patīkamās emocijas no skatītājiem ir vienīgais pozitīvais lādiņš, kas mūs noturēja šajā koncertturnejā. Tas ir neatsverami, ko saņēmām pretī no cilvēkiem. Tas ir tāds dopings, ko nekāda nauda neatsver. Lai arī nesaņēmām honorārus par koncertiem, turpinājām uz tiem braukt. Ziniet, mēs jau necīnāmies par naudu, bet par cilvēcisko faktoru un cieņu,” skaidro Uškānu un Zaļkalniņu ģimenes.
Savukārt koncertturnejas menedžeris Millers joprojām ir nesaprašanā par Dziedošo ģimeņu bēdām. „Ko tās ģimenes var blefot? Televīzija viņām nodrošināja mega popularitāti. Tagad ģimenes varēs organizēt koncertus un pelnīt tūkstošus, kā to dara iepriekšējās šova sezonas dalībnieki. Bet televīzija par to nekādu naudu nesaņem, lai gan ieguldīja tik daudz darba un līdzekļu, lai popularizētu šīs ģimenes!” uzsver Juris Millers.
Arī ģimenes atzīst, ka, kopš beidzies līgums ar televīziju, jau no 2011. gada janvāra pie saviem klausītājiem Uškānu, Ņikonovu, Krūmiņu, Zaļkalniņu un Dūdumu ģimenes dosies ar jaunu programmu, kuras menedžēšanu ņems savos grožos.