"Lattelecom" dod priekšroku Krievijas, nevis Baltijas TV kanāliem. Kāpēc?
„Lattelecom” skaidro, ka tā Lietuvas televīziju Latvijā nepiedāvā tādēļ, ka pēc tās neesot pieprasījums. Latvijā lietuviešu valodu lietojot mazāk par 0,7%, teic „Lattelecom”, kaut gan pēc tautas skaitīšanas datiem mūsu valstī 1,2% iedzīvotāju ir lietuvieši.
Bizness un ekonomika

"Lattelecom" dod priekšroku Krievijas, nevis Baltijas TV kanāliem. Kāpēc?

Jauns.lv

Laikā, kad izvērtusies diskusija par ārzemju televīziju retranslāciju Latvijā, daudziem ir jautājums: „Kādēļ „Lattelecom” interaktīvā televīzija nepiedāvā Lietuvas un Igaunijas televīzijas programmas, bet ir plašs Krievijas televīzijas klāsts, kas bieži izceļas ar Latvijai un Eiropas Savienībai naidīgu propagandu?”

Ukrainas notikumu sakarā pašlaik spriež, kā varētu ierobežot Krievijas televīziju popularitāti un skatītājiem piedāvāt daudzveidīgāku programmu. Viena no alternatīvām varētu būt piedāvāt mums draudzīgo kaimiņvalstu Igaunijas un Lietuvas televīzijas. Latvijas Universitātes Lituānistikas centrs savā Facebook lapā par to uzsācis diskusiju un raksta:

„Lietuva ir kaimiņvalsts ar visgarāko - 600 km - robežu, Latvijā dzīvo 30 000 lietuviešu kopiena, tomēr „Lattelecom” neielaiž Lietuvas TV savā programmu paketē (ierosinājumi ir bijuši). Tai vietā maksājam par 50 naidīgi noskaņotās citas kaimiņvalsts kanāliem. Varbūt laiks mainīt prioritātes? Varbūt tieši tagad tas brīdis pienācis atvērt acis un

robežas pareizā virzienā? Kur ir igauņi?

Ikgadējā pieredze ir tāda, ka tie, kas nāk studēt no pierobežas un ir redzējuši Lietuvas TV kanālus, lietuviešu valodu atnes pūrā, tiem ir vismaz par pakāpi augstākas prasmes un tie nav valodai vienaldzīgi. Par Lietuvas TV iekļaušanu televīzijas paketē tiek runāts  jau pasen, pat augstākā starpvalstu līmenī, daži operatori (gan Latvijas, gan Lietuvas) ir iekļāvuši kaimiņpakas savā piedāvājumā. Tikai ne „Lattelecom” - valsts uzņēmums. Tas skaidro: neesot pieprasījuma. Kas to veido? Brīnos, kā „Lattelecom” var vienu pēc otra kolekcionēt arvien jaunus Krievijas kanālus.”

Te jāpiebilst, ka 51% „Lattelecom” akciju pieder Latvijas valstij un, loģiski spriežot, tas būtu ieinteresēts, lai Latvijas skatītājiem tiktu piedāvāts draudzīgo ES valstu televīzijas. Turklāt jāuzsver, ka vairāki privātie TV kabeļoperatori piedāvā gan Lietuvas, gan Igaunijas TV programmas.

„Lattelecom” televīzijas satura attīstības vadītāja Linda Fomina Kasjauns.lv skaidroja, kādēļ „Lattelecom” nepiedāvā citu Baltijas valstu TV saturu:

„„Lattelecom”, veidojot TV programmu piedāvājumu, balstās uz TV lietotāju padziļinātu izpēti. Reizi gadā sadarbībā ar pētījumu aģentūru „GFK Baltics Custom Research” veicam apjomīgu Latvijas iedzīvotāju vajadzību pētījumu, tā nosakot skatītāju pieprasītākos TV kanālus un uzzinot, kādas tematikas kanālus skatītāji vēlētos skatīties, kā arī citus ar TV kanālu izvēli saistītus jautājumus. Pētījumā piedalās vairāk nekā 2000 respondentu. Tāpat regulāri organizējam fokusa grupas, lai uzlabotu pakalpojuma kvalitāti un saturu.

Jau otro gadu piedāvājam projektu „Skatītāji izvēlas” - reizi trijos mēnešos skatītājiem balsošanai interneta mājas lapā tiek piedāvāti visi pieejamie jaunie kanāli. Tie kanāli, kas saņem visvairāk balsu, tiek piedāvāti visiem Interaktīvās TV skatītājiem uz trīs mēnešiem, lai testējot novērtētu saturu. Ja kāds no kanāliem iegūst vislielāko skatītāju vērtējumu, tas tiek atstāts pastāvīgajā piedāvājumā. Tādā veidā sekojam līdzi arī TV kanālu reitingiem, un gadījumos, ja kāds no kanāliem zaudē satura kvalitāti un nav vairs pieprasīts, tiek nomainīts pret populārāku. Jaunos kanālus lattelecom.lv vērtē vidēji vairāk kā 2500 aktīvākie „Lattelecom” TV klienti.

Galvenais iemesls, kāpēc „Lattelecom” nepiedāvā lietuviešu un igauņu kanālus – pēc tiem nav pieprasījuma. Tas izskaidrojams ar to, ka Latvijā lietuviešu un igauņu valodu saprot ļoti maz cilvēku, un ikdienā šīs valodas izmanto mazāk par 0.7% no Latvijas iedzīvotājiem.

Arī pieejamo kanālu skaits no kaimiņvalstīm ir ierobežots, turklāt pieejamais saturs ir 100% lietuviešu valodā vai 100% igauņu valodā. Lai gan „Lattelecom” apzinās, ka skatītājiem ir svarīgi zināt kaimiņvalstu notikumus, tomēr informāciju par tiem var iegūt saprotamā valodā un ātrā veidā internetā. Savukārt izklaides raidījumus cilvēki izvēlas skatīties citos kanālos, kas piedāvā latviešu valodas izvēli.”


Elmārs Barkāns/Foto: All Over Press