No dāņu desām miruši 13 cilvēki. Vai jābaidās arī mums?
Dānijas uzņēmuma ražotās desas, no kurām miruši 13 cilvēki, Latvijas veikalu plauktos nav atrodamas, tomēr no listeriozes baktērijas vajadzētu uzmanīties – tā daudzos produktos.
Bizness un ekonomika

No dāņu desām miruši 13 cilvēki. Vai jābaidās arī mums?

Jauns.lv

Dānijā konstatētais listeriozes uzliesmojums, kāda uzņēmuma ražotajās desās izraisījis 13 cilvēku nāvi. Pērn Latvijā konstatēti pieci saslimšanas gadījumi, tostarp arī letāli iznākumi. Taču Pārtikas un Veterinārais dienests mierina – mūsu valstī masveida inficēšanās ar listeriozi pēdējo gadu laikā nav konstatēta.

Jau ziņots, ka Dānijā no listeriozes baktērijas inficētiem pārtikas produktiem – desām miruši 13 cilvēki, bet vēl vairāki desmitiem konstatētas aizdomas par inficēšanos. Gaļas pārstrādes uzņēmuma Hedehūsenē, ražotā produkcija izņemta no apgrozības, taču skaidrojām, vai arī Latvijas plauktos var atrast kādu šī uzņēmuma ražoto produktu.

Panika lieka – šī uzņēmuma desas mūsu veikalu plauktos nestāv

Par Dānijas gadījumu ātrās brīdināšanas sistēmā ziņas saņēma arī mūsu valsts Pārtikas un Veterinārais dienests (PVD). Ziņojumā teikts – no 24 saslimušajiem miruši jau 13 cilvēki, taču uzņēmums slēgts un tā produkti no tirgus atsaukti. PVD pārstāve Anna Joffe portālam Kasjauns.lv ziņo, ka uz Latviju produkti no iesaistītā uzņēmuma nav izplatīti, tāpēc cilvēkiem nevajadzētu celt paniku.

„Arī PVD savas kompetences jomā, esošā finansējuma ietvaros ir izstrādājis un īsteno listeriozes baktērijas kontroles programmu, analizējot Latvijas un citu valstu izcelsmes produktus, kuriem nav paredzēta rūpnieciska pārstrāde - gaļu, piena produktus, auksti kūpinātus produktus, zivis,” apstiprina Joffe.

Turklāt, PVD pēdējā gada laikā nav saņēmis informāciju par cilvēku grupveida saslimšanu ar listeriozi, kas būtu saistīta ar pārtikas uzņēmumos ražotiem nekvalitatīviem pārtikas produktiem.

Baktērija teju visur – arī pienā, augļos un dārzeņos, pat ūdenī

Listerioze ir reta saslimšana, ar to inficēties iespējams, lietojot uzturā termiski nepietiekami apstrādātus gaļas produktus, pienu, arī nevārītu ūdeni, nemazgātus dārzeņus un augļus, olas, jūras produktus. Pasaulē listeriozes uzliesmojumi novēroti regulāri, taču pie mums plaši šīs infekcijas slimības uzliesmojumi novēroti nav. „Latvijā 2012. gadā bija seši, bet 2013. gadā pieci saslimšanas gadījumi, bijuši arī letāli iznākumi, taču tie konstatēti iepriekš smagi slimiem cilvēkiem, kā arī bijuši nepatīkami gadījumi grūtniecēm ar bērniņa zaudēšanu,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Māris Liepiņš.

Viņš uzsver, ka listērija ir plaši izplatīta apkārtējā vidē, bet primārā tās mītne ir bojāti dārzeņi un saknes. „Listērija labi aug un vairojas sasaldēšanas temperatūrā, šī noturība pret zemo temperatūru ir svarīgs faktors, kāpēc listērija sagādā problēmas pārtikas ražotājiem.” Liepiņš arī piebilst, ka visbiežāk gan ar listeriozes baktēriju inficējas imūnnovājināti cilvēki, jaundzimušie, grūtnieces un veci cilvēki. Baktērija, nokļūstot centrālajā nervu sistēmā, izraisa smagu smadzeņu un to apvalku iekaisumu. Šai saslimšanai raksturīga arī gana augsta mirstība – līdz pat 30% gadījumu beidzas letāli.

Listeriozes simptomi ir drudzis, galvassāpes un caureja, taču, ja saslimšana laikus konstatēta, ar specifiskas ārstēšanas palīdzību to iespējams izārstēt pilnībā.

Īpaši bīstami grūtniecēm

Māris Liepiņš stāsta, ka veselam cilvēkam, inficējoties ar šo baktēriju, var parādīties drudzis, caureja un vemšana, taču cilvēkiem, kuriem jau ir kāda slimība, kā arī grūtniecēm esot īpaši jāuzmanās. Listeriozes infekcija ir faktors priekšlaicīgām dzemdībām, kā arī spontāniem abortiem. Ar infekciju var inficēties arī auglis, kā rezultātā, piedzimstot bērniņam var attīstīties sepse, meningīts, vai pneimonija.

PVD ieteikumi, lai inficēšanās ar listeriozi nenotiktu

Lai gan Latvijā pēdējo gadu laikā šīs baktērijas uzliesmojums novērots nav, PVD iesaka ievērot drošības pasākumus, lai Dānijas piemērs neatkārtotos –

•    Neizmantot uzturā pārtikas produktus, kuriem beidzies derīguma termiņš

•    Ievērot produktu uzglabāšanas ieteikumus

•    Mazgāt rokas pirms ēdiena gatavošanas

•    Jēlu gaļu un zivis turēt atsevišķi no jau gataviem pārtikas produktiem

•    Turēt ledusskapi tīru

•    Nelietot vienus un tos pašus instrumentus, apstrādājot jēlus un jau gatavus produktus

Kasjauns.lv/Foto: Edijs Pālens/LETA