FOTO: Vēsturiskās industriālās ēkas un ūdensmalas nozīmē Riga Waterfront
foto: Publicitātes foto

FOTO: Vēsturiskās industriālās ēkas un ūdensmalas nozīmē Riga Waterfront

Reklāmas projekts

Riga Waterfront attīstība ir īpaša Rīgai, jo palīdz iekļaut Daugavu aktīvā pilsētas ikdienas dzīvē.

“Riga Waterfront” projekts ne tikai veido jaunu pilsētas ainavu, bet arī respektē un integrē Rīgas industriālo mantojumu mūsdienīgā pilsētvidē. Viens no būtiskākajiem projekta aspektiem ir vēsturiskās elektrostacijas un citu industriālo elementu saglabāšana un pielāgošana jaunām funkcijām, kā arī ostas integrēšana pilsētvidē un projektā.

Šī uzdevuma veikšanai “Riga Waterfront”  ir uzaicinājusi pievienoties Nīderlandes inženieru komandu “Royal HaskoningDHV”, kuru vārds parādās teju pie visiem lielākajiem aktīvajiem ostas un ūdensmalas projektiem Eiropā un arī citur pasaulē. Arī Rīgā viņu pārziņā ir ostas teritorijas pārveide un integrācija pilsētā, īpaši pievēršoties ilgtspējības un infrastruktūras risinājumiem.

Vēsturisko ēku nozīme pilsētvidē

“Royal HaskoningDHV” inženieru komandas vadītājs Frenks de Grāfs (Frank De Graaf) uzsver, ka industriālā mantojuma saglabāšana ir svarīga ne tikai arhitektūras kontekstā, bet arī pilsētas identitātes stiprināšanai. “Riga Waterfront” projektā tiek saglabāti vēsturiskās elektrostacijas iespaidīgie torņi un daļa no elektrostacijas fasādēm, kas kļūs par simbolisku saikni starp pilsētas pagātni un nākotni. “Mēs vēlamies saglabāt šo vietu kā liecību Rīgas industriālajai pagātnei, vienlaikus to pielāgojot mūsdienu pilsētas dzīvesveidam,” skaidro eksperts. Viena no svarīgākajām industriālā mantojuma atjaunošanas daļām ir tirdzniecības un gastronomijas centra izveide renovētajā spēkstacijas kompleksā. Šī zona kļūs par nozīmīgu kultūras, biznesa un atpūtas centru, kas piesaistīs gan pilsētniekus, gan tūristus.

Lai arī līdzīgos projektos, piemēram, Hamburgas HafenCity, prioritāte bija ostas pārveidošana par modernas pilsētas sastāvdaļu, “Riga Waterfront” uzdevums ir izveidot vienotu šīs pilsētas daļas identitāti. Tas nozīmē sapludināt jauno atvērto Daugavas malu ar vēsturisko pilsētas centru, vienlaikus izceļot un respektējot tās industriālo pagātni.

"Ūdens integrācija “Riga Waterfront”  gadījumā ir divvirzienu process. No vienas puses, mēs vēlējāmies atvērt upes malu cilvēkiem, lai tā kļūtu par dzīvīgu sabiedrisko telpu. No otras – Daugava pati kļūst par projekta centrālo elementu, kas sasaista visus jaunos un vēsturiskos rajonus vienotā pilsētas telpā,” skaidro “Royal HaskoningDHV” projektētājs Frenks de Grāfs.

“Riga Waterfront” projekts parāda, kā pilsēta var attīstīties, nezaudējot savu vēsturi un identitāti. Industriālo ēku un ostas elementu saglabāšana piešķir projektam autentiskumu, vienlaikus radot mūsdienīgu un dinamisku pilsētvidi, kur cilvēki, daba un vēsture satiekas jaunā harmonijā.

Daugava un Riga Waterfront

Ūdensmala kā aktīva pilsētas daļa un osta

Pasaulē vairāk nekā 60% iedzīvotāju dzīvo un atpūšas teritorijās, kas atrodas pie ūdens – jūru, okeānu, ezeru un upju krastos.  Dzīvesveids pie ūdens ir izvēle, kuru izvēlas arvien vairāk cilvēku. Piekrastes attīstība piesaista jaunus iedzīvotājus, uzņēmējdarbību un tūrisma plūsmas, vienlaikus rada nepieciešamību pēc efektīvām un ilgtspējīgām ostām un ūdensmalas apbūves risinājumiem.

Rīgai līdzīgi kā vairākām Eiropas un pasaules galvaspilsētām ir paveicies ar to, ka pilsētu šķērso upe, kas rada īpašo gaisotni un pilsētas seju. Tomēr līdz šim Daugavas krasts nav ticis pilnvērtīgi izmantots pilsētnieku un viesu ikdienas gaitās un dzīvē. Viens no galvenajiem “Riga Waterfront” projekta mērķiem ir atvērt pilsētu upei, padarot ūdens tuvumu par neatņemamu pilsētas daļu. Eksporta ielas baseins un jaunās promenādes atdzīvinās Daugavas krastmalu 5 km garumā, piedāvājot iedzīvotājiem un viesiem iespēju baudīt atjaunoto industriālo vidi mūsdienīgā izpildījumā.

“Šādu projektu īstenošana Eiropā kļūst arvien aktuālāka. Mēs redzam, kā vēsturiskās industriālās zonas tiek pārveidotas par pievilcīgām pilsētas telpām. Rīgā šis process ir īpaši nozīmīgs, jo tas palīdz atgriezt Daugavu pilsētas ikdienas dzīvē,” norāda Frenks de Grāfs.

Inženieri - projektētāji norāda, ka ilgtspēju projektā aplūko divos līmeņos. “Pirmkārt, mēs meklējam veidus, kā saglabāt vecās industriālās būves un to elementus – piemēram, sienas un konstrukcijas fragmentus,” skaidro “Royal HaskoningDHV” pārstāvis. “Otrkārt, plānojot jauno apbūvi, mēs izvērtējam un iesakām videi draudzīgākos un ilgtspējīgākos materiālus.”

Papildus tam projektā liela uzmanība pievērsta zaļajām zonām. Tiks izveidoti parki, apstādījumi un nelielas zaļās telpas, kas veicinās ilgtspējīgu pilsētvides attīstību un nodrošinās iedzīvotājiem iespēju baudīt dabas tuvumu pilsētas centrā.

“Riga Waterfront” ir vērienīgs attīstības projekts, kas apvieno pilsētplānošanas inovācijas, arhitektūras dažādību un industriālā mantojuma saglabāšanu. Tā ir iespēja radīt jaunu, dzīvīgu pilsētas rajonu, kas piesaistīs gan rīdziniekus, gan viesus, vienlaikus saglabājot un modernizējot Rīgas ostas mantojumu. Integrējot vēsturiskās struktūras, zaļās zonas un daudzveidīgu arhitektūru, šis projekts kļūs par jaunu kvalitātes standartu Rīgas attīstībā.

Industriālais mantojums Riga Waterfront