Iedzīvotāji nopietni nobažījušies par attālinātā darba pārtraukšanu valsts un pašvaldību iestādēs
foto: Shutterstock
Attālinātais darbs ir devis iespēju piedalīties darba tirgū cilvēkiem, kuriem citkārt šādas iespējas nebūtu.
Bizness un ekonomika

Iedzīvotāji nopietni nobažījušies par attālinātā darba pārtraukšanu valsts un pašvaldību iestādēs

Viktorija Popova

Jauns.lv

0

Jau vairāk nekā 10 000 cilvēku parakstījušies par iniciatīvu “Par attālinātā darba formas iespējas saglabāšanu valsts un pašvaldību iestādēs”, daloties arī emocionālos viedokļos un dzīvesstāstos. Cilvēki atklāti dalās ar pieredzi, kas apliecina, ka iespēja strādāt attālināti ir bijusi glābiņš gan ģimenēm, gan personām ar invaliditāti un dažādām veselības problēmām.

Iniciatīvas autore Ance Pētersone aicina saglabāt iespēju valsts iestādēm un pašvaldībām pašām izvēlēties piemērotāko darba režīmu, lai turpinātu nodrošināt efektīvu darbu un vienlaikus ļautu darbiniekiem sabalansēt profesionālo un privāto dzīvi. Pētersone uzsver, ka attālinātais darbs ir īpaši svarīgs cilvēkiem ar kustību traucējumiem, garīgiem izaicinājumiem un hroniskām slimībām, kā arī vecākiem, kuri aprūpē bērnus ar īpašām vajadzībām.

Iedzīvotāju vēstulēs ManaBalss.lv tiek norādīts, ka attālinātā darba atcelšana radīs būtiskas problēmas tiem, kuriem pārvietošanās uz darba vietu ir fiziski un emocionāli smags slogs. Viena no vēstulēm īpaši izceļ situāciju, kurā māte, aprūpējot bērnu ar autismu, varēja saglabāt darbu tikai pateicoties attālinātās darba formas iespējai. Cits piemērs attiecas uz cilvēku ar kustību traucējumiem, kurš norāda, ka ikdienas došanās uz biroju nav iespējama, taču attālināti viņš var pilnvērtīgi pildīt savus darba pienākumus.

Iniciatīva norāda, ka attālinātā darba iespēju izbeigšana ir pretrunā ar Valsts pārvaldes modernizācijas plānu 2023.–2027. gadam, kas paredz “Viedas darba vides izveidi”, tostarp attālinātu darbu un telpu optimizāciju. Neskatoties uz to, valsts augstākās amatpersonas ir paudušas vēlmi pilnībā atgriezt darbiniekus klātienes režīmā. Taču sabiedrība skaidri norāda, ka šāds lēmums negatīvi ietekmēs gan valsts pārvaldes efektivitāti, gan sociālo taisnīgumu.

Ukrainas kara kontekstā tiek uzsvērta arī vajadzība stiprināt, nevis vājināt, valsts pārvaldes noturību dažādu krīžu un militāru konfliktu gadījumā. Ukrainas piemērs rāda, ka bez distancētā darba Ukrainas valsts procesi šobrīd nefunkcionētu vispār.

Ņemot vērā plašo sabiedrības atbalstu iniciatīvai un tās nozīmi dažādām iedzīvotāju grupām, autori, atbalstītāji un arī platformas ManaBalss.lv pārstāvji aicina politiķus un valsts amatpersonas ieklausīties cilvēku balsīs un nepieļaut attālinātā darba iespēju izbeigšanu valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēs. Parakstīties par šo iniciatīvu iespējams šeit: https://manabalss.lv/i/3465

Jau ziņots, ka gan Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, gan Ministru prezidente Evika Siliņa un Valsts kancelejas direktors Raivis Kronbergs publiski pauduši nostāju, ka valsts un pašvaldību iestādēm pienācis laiks atgriezties pie klātienes darba.