Maska un Altmena konflikts sasniedzis jaunu līmeni - sākusies cīņa par "OpenAI"
foto: ap/Scanpix/ddp
Kamēr Maska un Altmena strīds eskalējās, Ķīna pasauli pārsteidza ar jaunu čatbotu "DeepSeek,  kas pārsteidza tehnoloģiju pasauli ar spējīgu, bet zemu izmaksu mākslīgā intelekta modeli. 

Maska un Altmena konflikts sasniedzis jaunu līmeni - sākusies cīņa par "OpenAI"

Gundega Grīva

Jauns.lv

0

Tehnoloģiju magnāts Īlons Masks kopā ar investoru konsorciju izteicis piedāvājumu par 97,4 miljardiem iegādāties uzņēmumu "OpenAI", kas radījis tērzēšanas botu "ChatGPT".

Piedāvājumu apstiprināja miljardiera advokāts Marks Toberofs, kurš norādīja, ka tas attiecas uz "visiem kompānijas aktīviem". Šis solis ir jaunākais pavērsiens ilgstošajā konfliktā starp Masku un "OpenAI" vadītāju Semu Altmenu, kas saistīts ar uzņēmuma nākotnes attīstības virzienu. Pēc Maskam piedāvātā darījuma Altmens viņam platformā "X" atbildēja ar pretpiedāvājumu, paužot gatavību par 9,74 miljardiem dolāru iegādāties Maskam piederošo mikroblogošanas vietni "X". 

Jau ziņots, ka aizvadītajā mēnesī ASV prezeidents Donalds Tramps paziņoja par "gadsimta darījumu", jeb 500 miljardu dolāru vērta kopuzņēmuma "Stargate" izveidi mākslīgā intelekta jomā (MI), ko veidos uzņēmums "Oracle", "Softbank" un "OpenAI", kura izpilddirektors ir Sems Altmens.

Neilgi pēc paziņojuma, Masks vietnē "X" norādīja, ka "Altmens neesot uzticams" un viņš finansē mediju, kas kritiski izsakās par Trampa imigrācijas ierobežojumiem. Tāpat Masks uzņēmumu apsūdzēja negodprātībā, norādot, ka "Altmens uzņēmuma progresīvākos rīkus ekskluzīvi piedāvājot vien privātiem klientiem". Tāpat Masks izteicis šaubas par "Trampa gadsimta projekta" finanšu resursiem, tomēr viņš nav sniedzis konkrētus pierādījumus šīm bažām.

Komentējot Maska izteikumus, Baltā nama preses sekretāre Karolīna Levite norādīja, ka “amerikāņu tautai vajadzētu uzticēties prezidentam Trampam un šo izpilddirektoru sacītajam.” Savukārt "OpenAI" izpilddirektors Sems Altmens norādīja, ka "Masks kļūdās". "Es saprotu, ka tas, kas ir izdevīgi valstij ne vienmēr būs optimāls variants taviem uzņēmumiem, bet es ceru, ka tu nostādīsi Ameriku pirmajā vietā," Maskam publiski atbildēja Altmens.

Kamēr abu strīds eskalējās, Ķīna pasauli pārsteidza ar jaunu čatbotu "DeepSeek,  kas pārsteidza tehnoloģiju pasauli ar spējīgu, bet zemu izmaksu mākslīgā intelekta modeli. Sarunbots, ko izstrādāja uzņēmums "DeepSeek", ne vien neatpaliek no ASV izstrādnēm, bet tā izveidošana izmaksājusi ievērojami mazāk nekā amerikāņu konkurentu analogi. Tajā pat laikā izskanējušas raizes personas datiem, ko "DeepSeek" ievāc no saviem lietotājiem, un Itālija par to uzsākusi izmeklēšanu.