Auto un tehnoloģijas

VIDEO: ģeopolitiskās situācijas dēļ pilotiem sarūk iespējas izvairīties no laikapstākļiem, kas ietekmē turbulences

Biznesa nodaļa

Jauns.lv

Klimata pārmaiņu dēļ gaisa bedres šobrīd novērojamas aizvien biežāk. Kādēļ mēs tās piedzīvojam un vai civilajā aviācijā to dēļ gaidāmas būtiskas pārmaiņas – skaidro “360TV ZIŅneši”.

Šobrīd pasauli skar drastiskas klimata pārmaiņas. Arī ģeopolitiskā situācija ir sašaurinājusi gaisa telpu, tāpēc pilotiem ir arvien mazāk iespēju izvairīties no laikapstākļiem, kas ietekmē turbulences. 

“Mums ir Baltijas jūra, kas ir auksta, bet no Dienvidiem nāk karstās gaisa masas. Satiekas divas atmosfēras frontes savā starpā, līdz ar to mums apkārtējais gaiss kustas ievērojami ātrāk vai lēnāk, un tas ietekmē vadāmību. Pilotiem nākas mazliet iesvīst sevišķi uz nosēšanos un pacelšanos,” norāda “SmartLynx Airlines” Drošības daļas un kvalitātes uzraudzības vadītājs, vecākais instruktors Lauris Kiukucāns.

Vieglu turbulenci, kur lidmašīnu nedaudz pakrata, neviens neuzskaita, jo tas nav būtisks risks gaisa kuģa lidojuma drošumam. Tādēļ šādas statistikas nav. Spēcīgas turbulences Latvijas gaisa telpā nav fiksētas. Par spēcīgu dēvē skaidra laika turbulenci - tā ir gaisa bedre, kas iepriekš nav paredzama, un to nefiksē meteoroloģiskie radari. Tā pasažieru un apkalpes drošībai rada vislielāko bīstamību un traumu risku.

Nesen lidmašīna ceļā no Londonas uz Singapūru iekļuva vienā no civilās aviācijas vēsturē spēcīgākajām skaidra laika turbulencēm. Pasažieru piedzīvotās šausmas tagad pārlido sociālos tīklus. Gaisa bedre bija 2 kilometrus dziļa, brīvais kritiens ilga 3 minūtes. Visi, kas nebija piesprādzējušies, ietriecās griestos. Desmitiem cietušo, viens miris.

Piesprādzēties visa lidojuma laikā – tā šobrīd ir vien rekomendācija. Ir atļauts staigāt pa kabīni, aiziet uz labierīcībām, pie stjuartiem. Izņēmums ir pacelšanās un nolaišanās laikā un mirklī, kad salonā ieslēgta informējošā gaismas zīme – piesprādzēties ar drošības jostām. Līdz ar globālo sasilšanu skaidra laika turbulences būs arvien izplatītāka parādība, prognozē aviācijas eksperti.

Vairāk skaties video!