Lauksaimnieki pirmdien protestēs 16 Latvijas pilsētās. Pirmajā posmā sola mierīgus protestus
Lauksaimnieku organizētais protests 5. februārī sāksies pulksten 11.00, un tas notiks 16 Latvijas pilsētās. Protestu norisē tiks izmantota arī lauksaimniecības tehnika, līdz ar to iedzīvotājiem ir jārēķinās ar iespējamiem satiksmes ierobežojumiem.
Protesti plānoti Liepājā, Saldū, Talsos, Tukumā, Kuldīgā, Jelgavā, Dobelē, Bauskā, Jēkabpilī, Aizkrauklē, Daugavpilī, Rēzeknē, Valmierā, Gulbenē, Limbažos un Ogrē.
“Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš norāda, ka
pirmajā posmā protesti plānoti miermīlīgi,
lauksaimniekiem pulcējoties katra Latvijas reģiona iepriekš definētās lokācijās.
“Protestu laikā mēs aicinām protesta dalībniekus netraucēt operatīvā transporta kustībai un ievērot miermīlīgu pārvietošanos ar lauksaimniecības un cita veida tehniku. Šobrīd lauksaimnieku izvirzītās prasības esam iesnieguši Ministru prezidentei Evikai Siliņai un Zemkopības ministram Armandam Krauzem, tāpēc gaidām atbildes un reālus risinājumus no viņu puses. Pretējā gadījumā jau 12. februārī esam gatavi doties uz Rīgu,” informē J. Lazdiņš.
Protestu dalībnieki iepriekš definētajos protestu sākumu punktos pulcēsies no pulksten.10.00 un protestu sākums, katrā pilsētā dodoties pa savu maršrutu, būs pulksten.11.00.
Ko lauksaimnieki grib?
Laiksmainieki noformulējuši valdībai savas prasības un tās ir:
- Krievijas un Baltkrievijas pārtikas produktu tūlītējs importa aizliegums
- Zemnieki pieprasa valdībai nedēļas laikā sagatavot visu normatīvo aktu bāzi, lai noteiktu tūlītēju (bez pārejas perioda) aizliegumu visiem pārtikas produktiem un lopbarībai, kas tiek ievesta no Krievijas un Baltkrievijas.
- Veicināt Ukrainas graudu tranzītu uz trešajām valstīm.
- Nekavējoties darīt visu iespējamo, lai apturētu visu pārtikas produktu un lopbarības tranzītu no Krievijas un Baltkrievijas.
- Noteikt aizliegumu saņemt publisko finansējumu jebkādās valsts administrētās atbalsta programmās uzņēmumiem, kuri izmanto Krievijas pārtikas produktus un izejvielas.
- Atjaunot 5% PVN Latvijai raksturīgajiem augļiem, ogām, dārzeņiem, veicināt nozaru konkurētspēju
- Atjaunot 5% PVN likmi Latvijai raksturīgajiem augļiem, ogām un dārzeņiem
- Veikt aprēķinus par fiskālo ietekmi, ieviešot samazinātu 5% PVN likmi svaigiem pārtikas produktiem.
- Nodrošināt papildus degvielas limitus lopkopības, augļkopības un dārzeņkopības saimniecībām.
- Nekavējoties veikt darbības, kuru rezultātā tiktu palielināts vietējo produktu īpatsvaru veikalu plauktos, kā arī valsts un pašvaldību publiskajos iepirkumos.
- Samazināt birokrātiju lauksaimniecības nozarē
- Līdz 2024. 1.jūnijam novērst ilggadīgo zālāju atjaunošanas prasību.
- Nedēļas laikā pieņemt lēmumu par tiešsaistes atskaišu sistēmu (VAAD LIZ PS, CILDA) obligātas izmantošanas atcelšanu līdz brīdim, kamēr sistēmas ir funkcionējošas, pārbaudītas, izturējušas drošības testus, un lietotājiem draudzīgas.
Lauksaimnieku skaidrojums - šī brīža atskaišu sistēma lietotājam nav draudzīga. Tā ir ar tehniskām nepilnībām, ikdienā lauksaimniekiem radot papildus problēmas. - Nedēļas laikā pieņemt lēmumu par precīzo tehnoloģiju reģistra izveidi, atceļot SHP, ISO XML un citu failu iesniegšanu ekoshēmām, mēneša laikā lēmumu realizēt.
Lauksaimnieku skaidrojums - birokrātija paralizē lauksaimnieku darbu - tā vietā, lai strādātu, lauksaimniekiem ar fotofiksāciju kontrolējošām iestādēm jāpierāda katra sava darbība uz lauka. - Līdz 2025. gada 1. jūlijam izveidot un iesniegt Eiropas Komisijā vienkāršu atbalsta sistēmu, samazinot pasākumu skaitu un sadrumstalotību, un nosakot skaidras, reālistiskas references vienības.
Lauksaimnieku skaidrojums - saskaņā ar Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) Latvijas Stratēģisko plānu (SP) ir pieņemtas absurdas, sadrumstalotas un neloģiskas prasības lauksaimniekiem, kuru izpilde un tās pierādīšana (piemēram, fotofiksācija) prasa vērā ņemamus papildus resursu (laika, finanšu). Kā arī nereti reālajā dzīvē šīs prasības ir faktiski nerealizējamas.
- Plašāka pieeja apdrošināšanas un apgrozāmo līdzekļu programmām
- Nedēļas laikā nodrošināt sējumu un dzīvnieku apdrošināšanas programmas nepārtrauktību (kārta atvērta visu gadu), stabilitāti un 70% atbalsta intensitāti apdrošināšanas polisēm.
- Nedēļas laikā pieņemt lēmumu paplašināt ALTUM apgrozāmo līdzekļu programmu lauksaimniekiem, lai tās ietvaros būtu iespējams uzņemties jaunas saistības arī turpmāk.
- Nodrošināt līdzekļu pietiekamību kredītprocentu daļējas dzēšanas programmā. Neattiecināt de-minimis uz apgrozāmo līdzekļu aizdevumiem.
- Atteikties no nacionāla līmeņa zemes apgrūtinājumiem vai citiem lietošanas ierobežojumiem
- Nav pieļaujama Latvijas produktīvo zemju izņemšana no ražošanas, ja par to nav paredzētas godīgas ES kompensācijas.
- Nacionāli apgrūtinājumi zemes resursiem ieviešami tikai tad, ja tiek paredzēti adekvāti finansiālie resursi zaudējumu un negūto ieņēmumu kompensēšanai.
Kur pulcēsies un protestēs lauksaimnieki:
Liepāja
- Linas Agro centrs ''Grobiņa''
- Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība ''Durbes grauds''
Saldus
- Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība ''LATRAPS'' Saldus punkts
Talsi
- Laukumā pie “Wurth”
Tukums
- P104 pie apļa
- P98 pie apļa
Kuldīga
- Laukums pie Ventas tilta
Jelgava
- Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība ''LATRAPS'' Eleja
Dobele
- ''HG Farming'', Īles ceļš
Bauska
- Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība''Saimnieks-V''
Jēkabpils
- Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība ''LATRAPS'' Jēkabpils
Aizkraukle
- Koknese, pie Tīnūžu ceļa apļa
Daugavpils
- Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība ''LATRAPS'' Daugavpils
Rēzekne
- Pie AS “Rēzeknes dzirnavnieks” Ziemeļu ielā
Valmiera
- Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība “Vaks”
Gulbene
- Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība “Vaks”
Limbaži
- ''Elagro trade'' Skulte
Ogre
- E22 Ogresgala viadukts