LMT piedāvā dronu pilotu apmācības un eksaminēšanu
foto: Publicitātes foto
Auto un tehnoloģijas

LMT piedāvā dronu pilotu apmācības un eksaminēšanu

Jauns.lv

LMT Mācību centrs saņēmis atļauju ne tikai apmācīt, bet arī eksaminēt dronu pilotus, kļūstot par pirmo Civilās aviācijas aģentūras (CAA) atzīto privāto struktūru dronu pilotu apmācībā un eksāmenu pieņemšanā, portālam Jauns.lv pastāstīja uzņēmumā.

Kopš aprīļa LMT visiem interesentiem piedāvā ne tikai vairāku kategoriju dronu pilotu apmācību, bet arī eksāmenus un sertifikāciju.

Saskaņā ar vienoto Eiropas Savienības regulējumu bezpilota gaisa kuģu pilotēšanai, dronu lidojumi atkarībā no dronu svara, lidojumu attāluma un iespējamajiem riskiem iedalās trīs kategorijās: Atvērtajā, Specifiskajā un Sertificējamajā.

Atvērtā kategorija ir ar relatīvi zemiem riskiem, tā apvieno trīs apakškategorijas, no kurām A2 apakškategorijas lidojuma vadīšanai nepieciešams drona pilota eksāmens arī klātienē. Eksāmens klātienē nepieciešams arī Specifiskās kategorijas dronu pilotēšanai. Tā paredz, piemēram, vadību ārpus tiešās redzamības vai vairāku dronu vadīšanu, kas ir aktuāla kravu pārvadājumiem, vai specifiskiem dažādu nozaru darbiem, piemēram, lauksaimniecībā. Savukārt Sertificējamās kategorijas dronu pilotēšanas prasības pielīdzināmas pilotējamās aviācijas prasībām. LMT Mācību centrs nodrošina apmācību, eksāmenus un sertifikāciju Atvērtajā un Specifiskajā kategorijā.

“Bezpilota gaisa kuģu attīstības perspektīvas ir ļoti augstas, un to izmantošana kļūs arvien biežāka gan saimnieciskajā darbībā, gan sabiedrības drošības veicināšanā. Tāpēc ir svarīgi, lai jau no pirmsākumiem dronu ieviešana vispārējā transporta infrastruktūrā notiktu atbildīgi un saskaņā ar normatīvajiem aktiem,” norāda LMT prezidents Juris Binde.

“Kopš 2020. gada, kad tika atklāts LMT Mācību centrs, apmācību programmu kopumā apguvuši vairāk nekā 220 programmas dalībnieki – valsts struktūru, uzņēmumu pārstāvji un privātpersonas,” stāsta LMT Mācību centra vadītāja Alīna Hindogina. "Tagad, kad varam nodrošināt pilnu procesu – apmācību un eksaminēšanu –, paredzam gan privāto, gan juridisko personu intereses pieaugumu par pakalpojuma saņemšanu vienā vietā. Mēs palīdzam apgūt bezpilotu gaisa kuģu vadīšanas normatīvos aspektus un likumdošanas nianses arī kategorijās, kur nav nepieciešama atestācija, tā radot pilnīgu priekšstatu par dronu kustības regulējumu, tostarp dažādiem ierobežojumiem."

"Jāapzinās, ka droni ir pilnvērtīgi gaisa satiksmes dalībnieki, un to vadīšanai jāapgūst specifiskas iemaņas un jāzina noteikumi gluži tāpat kā autovadītājiem. Piedāvājam arī specializētas interešu izglītības programmas, kas piemērotas gan dažādu nozaru profesionāļiem, gan privātpersonām, tostarp demonstrējam dronu pielietošanu fotogrammetrijas, būvniecības un mērniecības darbos, apmācām fotogrāfus un video operatorus dronu izmantošanā, kā arī izglītojam dronu automātisko lidojumu plānošanā," norāda Hindogina.

Projekts notiek ciešā sadarbībā ar VAS “Latvijas gaisa satiksme”, CAA un aviokompāniju “airBaltic”.