Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Konceptuāli atbalsta likumprojektu par prasībām nekustamo īpašumu mākleriem. (Foto: LETA)

Nekustamo īpašumu mākleriem būs jaunas prasības

Bizness un ekonomika
2019. gada 5. decembrī 16:24 2019. gada 5. decembrī 16:24
  Jauns.lv / LETA
Saeima šodien pirmajā lasījumā atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) izstrādāto Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likuma projektu, kas paredz mazināt ēnu ekonomiku nekustamo īpašuma darījumu starpnieku jeb mākleru darbībā.

FM skaidroja, ka salīdzinājumā ar oktobrī valdībā apstiprināto redakciju, pašreizējā redakcija ir pilnībā pārstrādāta atbilstoši "Moneyval" rekomendācijām un starptautiskajām prasībām noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanā.

Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likums paredz noteikt papildu pilnvaras Valsts ieņēmumu dienestam (VID) un papildu prasības nekustamo īpašumu tirgus dalībniekiem. 

Likumprojekts paredz veidot reģistru mākleru darbības kontrolei, kas būtu jāuztur Ekonomikas ministrijai, sadarbojoties ar VID. Tajā tiks reģistrēti komersanti, kuri būs izgājuši sākotnējo pārbaudi un ieguvuši tiesības nodarboties ar nekustamo īpašumu darījumu starpnieku darbību, tostarp būs bez sodāmības, ar labu reputāciju utt. Lai reģistrētu komercdarbību, būs jāatbilst noteiktām prasībām, tostarp būs jābūt apdrošinātiem.

Ministrijā norādīja, ka attiecīgais likumprojekts izstrādāts, lai kontrolētu situāciju nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības pakalpojumu tirgū, novēršot gadījumus, kad tirgū darbojas iepriekš par pārkāpumiem, piemēram, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijā sodītas personas. Ekonomikas ministrijai būs piekļuve sodu reģistram un iespēja saņemt informāciju arī no VID.

FM skaidroja, ka veids, kādā jomu iecerēts sakārtot, izvēlēts pēc vairāku risinājumu izvērtēšanas. Reģistrs uzskatīts par vienu no optimālākajiem.

Pēc ministrijas sniegtās informācijas, patlaban VID Nodokļu maksātāju reģistrā ir reģistrējies vien neliels nodokļu maksātāju skaits, kas kā pamatdarības jomu ir deklarējuši nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbību, lai gan reāli tādu ir krietni vairāk. Tāpat arī Finanšu izlūkošanas dienestam nav sniegti ziņojumi par aizdomīgiem darījumiem. Tāpēc viens no kontroles mehānisma pastiprināšanas rīkiem ir izveidot sistēmu, lai sāktos ziņošana par aizdomīgiem darījumiem nekustamo īpašu nozarē.

Citi šobrīd lasa

Kas ir izdegšanas sindroms, un kā ar to tikt galā?
Trakais treneris Samoilovs par labākajām smiltīm, garajiem latviešiem un baudu
Francijā apstiprināti Eiropā pirmie saslimšanas gadījumi ar jauno koronavīrusu 15
Pievienot komentāru

Герцогиню Меган лишили возможности заработать миллиард на королевском имени

«Мы с Джорджем были изолированы от мира»: герцогиня Кэтрин пожаловалась на мужа