foto: LETA
Igauniju pāršalc "zemeņu skandāls" - un pēdas ved uz mūsu nakts andeli Centrāltirgū
Rīgas Nakts tirgus – "zelta ādere" igauņu pārpircējiem.
2019. gada 13. jūlijs, 21:08

Igauniju pāršalc "zemeņu skandāls" - un pēdas ved uz mūsu nakts andeli Centrāltirgū

LNT Ziņas

Latvijas vārds ierauts Tallinas, Pērnavas un Tartū tirgu skandālā, kas šonedēļ kaimiņvalstī pacelts pat līdz valdības līmenim. Igauņi, dzenot pēdas tirgos nopērkamo zemeņu aizdomīgajai izcelsmei, atklājuši pārpirkšanas shēmu ar daudz plašāku pārtikas produktu klāstu. Ogas, dārzeņi un sēnes vairumā tiek uzpirktas Rīgas "Nakts tirgū", bet tālāk ar daudz augstāku cenu tirgos Igaunijā tiek pārdotas kā izaudzētas igauņu zemnieku saimniecībās - vēsta LNT Ziņas.

Igaunijā tā sauktais zemeņu skandāls sākās pēc tam, kad dažādās vietās nopirktajās zemenēs laboratoriskie izmeklējumi uzrādīja pesticīdu atliekas virs atļautās normas. Konkrēto zemnieku saimniecību augsnēs problēmas netika atklātas, tāpēc radās aizdomas, ka tirgotāji Igaunijā pašmāju zemenes ir sajaukuši ar ievestajām. Ātri vien noskaidrojās – dažādas, tostarp neskaidras izcelsmes zemenes igauņi iepērk Rīgā Nakts tirgū, kur savukārt prece tiek ievesta arī no Lietuvas, Polijas un citām valstīm.

Igauņu uzpircēji Rīgā Nakts tirgū zemenes iepērk vidēji par 2,50 vai 3 eiro kilogramā, taču tirgos Igaunijā pārdod par 5 vai 6 eiro kilogramā. Turklāt Rīgā vairumā uzpirktās zemenes uzpircēji pārdod Tallinā, Pērnavā un Tartu, krāpjoties par to izcelsmi. Uz cenu zīmēm tiek apgalvots, ka ogas ir audzētas Igaunijā, nevis ievestas no Latvijas.

Situācija kaimiņos radījusi pamatīgu uzticības krīzi produktu izcelsmei. Cits pēc cita šonedēļ Rīgas Nakts tirgū ieradās igauņu žurnālisti. Viņi centās  fiksēt pierādījumus, izsekojot konkrētus transportlīdzekļus no Rīgas līdz izkraušanas un pārdošanas vietām Igaunijā. Un laikraksta "Õhtuleht" žurnālisti šonedēļ atklājuši, ka Nakts tirgū Rīgā igauņi lielos vairumos Latvijā uzpērk arī kartupeļus, puķkāpostus, sīpolus, pupas, zirņus, salātus, gailenes. "Tie apjomi ir milzīgi. Tās nav tikai zemenes, tas ir kas vairāk. Ir ļoti liela varbūtība, ka dārzeņi, ko pērkam tirgos Igaunijā patiesībā nemaz nav audzēti Igaunijā," LNT Ziņām skaidroja "Õhtuleht" žurnālists Martins Ahvens. "Igauņiem ir ļoti svarīga izcelsme, sevišķi tad, ja tirgū saka, ka produkts ir bioloģiski audzēts Igaunijā. Par to esam gatavi maksāt vairāk, bet tagad šie meli par izcelsmi atklāj pamatīgu problēmu."

Arī LNT Ziņas šonedēļ trīs naktis pēc kārtas Nakts tirgū pēc pulksten 10 vakarā, kad sākas tirgošanās ar lielajiem apjomiem, novēroja vairākus kravas busiņus ar Igaunijas numura zīmēm. Viens no LNT Ziņu uzrunātajiem produktu pārdevējiem no Latvijas, kas vēlējās palikt anonīms, skaidroja: "Kad viņi ņem lielos apjomus, piemēram, pusotru tonnu, tad uz simts kilogramiem var iegūt simts eiro peļņu. Tātad var tūkstoti eiro nopelnīt par kravu."

Igauņu uzpircēji Rīgas Nakts tirgū esot katru dienu, tā LNT Ziņām savukārt sacīja dārzeņu audzētājs no Zemgales. Viņa saimniecība iepriekš igauņu uzpircējiem pārdeva sīpolus, tagad puķkāpostus.

"Tās ir vismaz piecas kastes puķkāpostu un vēl kādus 300 kilogramus kartupeļus, ko viņi uzpērk pa nakti. Igauņi te brauc katru vakaru. Tās ir kādas piecas, sešas vai septiņas kompānijas, kas brauc un krauj savas mašīnas pilnas. Tā cena, par kuru mēs tirgojam puķkāpostus igauņiem, ir 1,80 eiro, bet Igaunijā puķkāpostus tirgo par 3,50 eiro," sacīja zemnieks Reinis. "Vēl viena liela daļa Latvijā izaudzētās produkcijas tiek vesta ne tikai uz Igauniju, bet arī uz Somiju." Daļa igauņu ogas un dārzeņus arī braucot iepirkt pa tiešo no Latvijas zemnieku saimniecībām.

Motivāciju braukt uz Latviju pēc produktiem rāda cenu atšķirība. Gailenes, kuras arī iepērk Latvijā, Igaunijā tirgo par 10 eiro, kamēr Latvijā 3 eiro kilogramā. Kartupeļi kaimiņos maksā 1,50 eiro, Latvijā – sākot no 0,4 eiro. Sīpoli tirgū Igaunijā maksā 6 eiro kilogramā, Latvijā sākot no 80 centiem.

Latvijas zemnieki LNT Ziņām pauž prieku, ka no viņiem preci pērk un novērtē tās augsto kvalitāti, taču neesot atbildīgi, kādu izcelsmi uzpircēji tālāk norāda tirgos Igaunijā. Taču līdzko igauņi uzzinājuši par negodīgo pārpircēju shēmu, skandāls kaimiņos pacelts līdz valdības līmenim, kas solījusi pastiprināt kontroli tirgos.