OIK skandāls nonāk līdz policijai - Ekonomikas ministrija sūdzas par iespējamu krāpšanos
Ekonomikas ministrija (EM) iesniegusi pieteikumu Valsts policijā par AS "Sadales tīkls" un SIA "Rīgas enerģijas" rīcību saistībā ar iespējamu krāpšanos ar atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā, informēja ministrijā.
Iesniegums iesniegts par iespējami notikušu noziedzīgu nodarījumu.
Saskaņā ar izsniegto atļauju "Rīgas enerģija" līdz šā gada 5.oktobrim bija jāuzsāk elektroenerģijas ražošana koģenerācijā. Lai pārliecinātos, ka stacija ir uzsākusi elektroenerģijas ražošanu koģenerācijā, ir jābūt sistēmas operatora, tas ir "Sadales tīkla" parakstītam aktam par elektrostacijas atzīšanu kā derīgu paralēlam darbam ar sistēmu un atļaujai par elektrostacijas pieslēgšanu sistēmai "Sadales tīkls" uz pārbaudes laiku ne mazāku kā 72 stundas.
Tomēr "TV3" raidījuma "Nekā Personīga" filmēšanas laikā uzņēmuma "Rīgas enerģija" teritorijā netika konstatēta elektroenerģijas ražošana.
Tādēļ EM lūdz Valsts policiju pārbaudīt iespējamās krāpnieciskās darbības.
Jau ziņots, ka TV3 raidījums "Nekā Personīga" atklāja vairākus uzņēmumus, kuri nav laikā pabeiguši projektus, bet licences saglabājuši, AS "Sadales tīkls" testā padodot jaudu no pārvietojama ģeneratora. Ja šie uzņēmumi sāks darbu un izmantos iespēju elektrību tirgot par paaugstināto cenu, patērētājiem tas izmaksās līdz 100 miljoniem eiro OIK maksājumos nākamajos desmit gados.
Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V) žurnālistus informēja, ka pārbaudes šīs nedēļas laikā tiks veiktas uzņēmumos "Kriozes", Saldus pagasts, Saldus novads (SIA "Briedis būve"), Cesvaines iela 18B, Madona, Madonas novads (SIA "Madonas Eko"), Cecīļu iela 12, Ieriķi, Drabešu pagasts, Amatas novads (SIA "Tektus"), Cecīļu iela 16, Ieriķi, Drabešu pagasts, Amatas novads (SIA "M parks"), Valkas iela 1A, Strenči, Strenču novads (SIA "E Strenči"), SIA "Elektro rīdzene" (Ezera iela 6 , Rīdzene, Vaives pagasts, Cēsu novads), Tirgus iela 6, Seda, Strenču novads (SIA "E Seda"), kā arī Vestienas iela 2, Rīga (SIA "Rīgas enerģija").
Ekonomikas ministrs pieļauj, ka, pēc visa spriežot, šie uzņēmumi nav sākuši elektroenerģijas ražošanu. "Ir skaidrs, ka šī nav nekāda veida ražošanas uzsākšana. Ja tiek izīrēts konteiners un atvests pļavā, bet šis konteiners bijis vairākās citās pļavās, to nevar kvalificēt kā ražošanas uzsākšanu," pauda Ašeradens.
Savukārt situācija ar uzņēmumu "Rīgas enerģija", pēc Ašeradena teiktā, ir "daudz smagāka".
Kā liecina SIA "Firmas.lv" informācija, "Rīgas enerģija" reģistrēta 1999.gadā. Tās pamatkapitāls ir 2800 eiro. 66% uzņēmuma daļu pieder SIA "MP Holdings", bet 34% - SIA "Venture Capital".
"Rīgas enerģijas" apgrozījums 2016.gadā bija 24 250 eiro, bet zaudējumi - 375 878 eiro.