TV azartspēļu rīkotājam "Zelta drudzis" piemēro 4000 latu sodu
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) par negodīgas komercprakses īstenošanu piemērojis 4000 latu naudas sodu azartspēļu rīkotājam "Zelta drudzis", liecina PTAC lēmums.
Tajā norādīts, ka PTAC ir izvērtējis "Zelta drudža" īstenoto komercpraksi, kuras ietvaros uzņēmums patērētājiem sūtījis īsziņas, kas satur veiksmes spēles pa tālruni "Nauda vienā mirklī" reklamējošus komerciālos paziņojumus – "Spele "NAUDA VIENA MIRKLI" saksies pec 30 min! Laimesti-lidz 3000Ls!Ja nevelies sanemt jaunumus par Zelta Drudzis spelem, suti Stop uz 8668! INFO67070292" un "Jusu tel.numurs ir izvelets spelei par 1000Ls-tiesi saja mirkli, 1500Ls, 3000Ls Galveno balvu! Atbildiet uz jautājumu! T:67070292" u.tml.
Pēc PTAC uzskata, gan pirmās uzņēmuma patērētājiem sūtītās īsziņas, gan arī tām sekojošie komerciālie paziņojumi saturēja tiešu uzaicinājumu patērētājiem sākt vai turpināt azartspēles spēlēšanu un ietekmēja vai varēja ietekmēt patērētāju lēmumus par piedalīšanos azartspēlē.
PTAC arī norāda, ka komerciālo paziņojumu sūtīšana no vidusmēra patērētāja viedokļa ir uzskatāma par uzstājīgu piedāvājumu sūtīšanu. "Konkrētajā situācijā uzstājīgu piedāvājumu sūtīšanu raksturo komerciālo paziņojumu sūtīšanas darbības un to saturs, tostarp fakts, ka komerciālie paziņojumi tika sūtīti, izmantojot patērētāju individuālos saziņas līdzekļus, atkārtoti, automātiskā veidā, akcentējot spēles nekavējošas sākšanas vai turpināšanas un laimēšanas iespējas, lielam skaitam patērētāju, tostarp patērētājiem, par kuru gribu piedalīties azartspēles spēlēšanā uzņēmums nevarēja pārliecināties. Turklāt pretēji uzņēmuma paskaidrojumos norādītajam PTAC ir konstatējis, ka informācija par atteikšanos no azartspēles spēlēšanas vai turpmākās komerciālās saziņas saņemšanu nebija iekļauta visos komerciālajos paziņojumos," uzsvēra PTAC.
Kompānija gan vēstulē PTAC pauž, ka ir saņēmusi Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas (IAUI) izsniegto licenci un minētā azartspēle tika organizēta sadarbībā ar Latvijas mobilo un fiksēto telekomunikāciju pakalpojumu operatoriem – "Latvijas Mobilo telefonu", "Tele 2", "BITE Latvija", "ZetCOM" un "Lattelecom BPO". Saskaņā ar uzņēmuma interneta vietnē sākotnēji sniegto informāciju azartspēles spēlēšana bija paredzēta laika posmā no 2012.gada 6.janvāra līdz 22.aprīlim.
Vēstulē centram uzņēmums arī uzsvēra, ka tā organizētā azartspēle nav uzskatāma par "klasisko azartspēli", kuras organizēšanai būtu jāsaņem pašvaldības izdota atļauja konkrētai spēles organizēšanas vietai, un uzņēmums ir tiesīgs "komunicēt ar klientiem", izsūtot informatīvās īsziņas un balss paziņojumus pa tālruņa numuru 8668 un izmantojot azartspēles noteikumos noteiktos pārraides laikus televīzijā. "Zelta drudzis" vēstulē arī norādīja, ka tā sūtītās mobilo tālruņu īsziņas ir uzskatāmas par informatīvajiem paziņojumiem un nav uzskatāmas par komerciālajiem paziņojumiem, uz kuriem būtu attiecināmi Informācijas sabiedrības pakalpojumu likuma noteikumi.
"Zelta drudzis" arī taisnojās, ka uzņēmuma organizētā azartspēle ir jauns tirgus produkts, kuru Latvijā nepiedāvā neviens cits azartspēļu organizētājs, līdz ar to uzņēmumam nav bijis neviena piemēra, ko tas varētu ņemt vērā, no kura tas varētu mācīties vai ar kuru tas varētu salīdzināt azartspēles organizēšanas apstākļus. Tāpat "Zelta drudzis" vēstulē pauda – lai nodrošinātu azartspēles organizēšanas atbilstību normatīvo aktu prasībām, kā arī izslēgtu aizskārumu azartspēles spēlētāju, elektronisko sakaru operatoru un to klientu interesēm, uzņēmums ir ieguldījis lielu darbu un lielus resursus pirms azartspēles laišanas apgrozībā, aktīvi konsultējies gan ar IAUI, gan ar elektronisko sakaru operatoriem.
Tomēr PTAC arī secināja, ka "Zelta drudzim" nebija tiesību sūtīt komerciālos paziņojumus pa tālruņa numuriem, kuru abonenti nebija sākuši azartspēles spēlēšanu un kuri netika izmantoti azartspēles spēlēšanai, jo šādi tālruņu numuri nebija uzskatāmi par azartspēles spēlēšanas vietu, un, sūtot komerciālos paziņojumus šādiem numuriem, tika pārkāpti azartspēļu reklāmas ierobežojumi, aizskartas ar likumu aizsargātās sabiedrības intereses, kas liecina par to, ka komerciālo paziņojumu sūtīšanai ir nevēlamu piedāvājumu sūtīšanas raksturs.
Līdz ar to PTAC nolēma "Zelta drudzim" piemērot 4000 latu naudas sodu, kā arī aizliegt tādas paredzamas komercprakses īstenošanu, kuras ietvaros uzņēmums patērētājam sūta informāciju par azartspēli, kuras spēlēšanas sākšanai patērētājs iepriekš nav devis nepārprotamu piekrišanu, un sūta patērētājam azartspēles spēlēšanu veicinošu informāciju pa tālruņa numuru, kuru patērētājs neizmanto konkrētās azartspēles spēlēšanai.
Pieņemto lēmumu "Zelta drudzim" ir tiesības pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā viena mēneša laikā no dienas, kad lēmums stājies spēkā. Taču lēmuma pārsūdzēšana neaptur tā darbību.
"Zelta drudzis" dibināts 2007.gadā, un tā pamatkapitāls ir viens miljons latu. Uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir Juris Graudumnieks.
Pērn "Zelta drudzis" strādāja ar 340,5 tūkstošu latu apgrozījumu un 45,1 tūkstoša latu zaudējumiem, liecina informācija datubāzē "Lursoft".
BNS