Tramps nosūta brīdinājuma vēstules 14 valstīm par gaidāmajiem muitas tarifiem
foto: ZUMAPRESS.com
Baltā nama preses sekretāre Karolīna Levita rāda ASV preziedenta Donalda Trampa vēstules.

Tramps nosūta brīdinājuma vēstules 14 valstīm par gaidāmajiem muitas tarifiem

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

ASV prezidents Donalds Tramps ir nolēmis atlikt augstāku tarifu piemērošanu ASV importam, vienlaikus nosūtot vēstules 14 valstīm, tostarp Japānai un Dienvidkorejai, kurās viņš norādījis tām draudošos tarifus, ziņo "BBC".

Tramps nosūta brīdinājuma vēstules 14 valstīm par ...

Pēc 90 dienu pārtraukuma,Tramps no jauna piesprieda noteikt 25% muitas nodokli precēm no Japānas un Dienvidkorejas, kā arī nosūtīja virkni citu vēstuļu pasaules līderiem, brīdinot par nodokļu piemērošanu no 1. augusta.

Bija plānots, ka tarifi stāsies spēkā 9. jūlijā, taču lēmums tika atlikts, jo Baltā nama amatpersonas paziņoja, ka centīsies turpināt  tirdzniecības sarunas.

Uz žurnālista jautājumu, vai lēmums ir galīgs un stāsies spēkā 1. augustā, Tramps atbildēja: “Es teiktu, ka tas ir izlemts, bet ne par 100%. Ja viņi piezvana un saka, ka vēlas rīkoties citādi, mēs būsim atvērti.”

Tāpat pirmdien Tramps sociālajos tīklos paziņoja, ka nosūtījis 14 valstu līderiem vēstules, informējot par jaunajiem tarifu plāniem, piebilstot, ka likmes var tikt mainītas “uz augšu vai uz leju — atkarībā no mūsu attiecībām ar jūsu valsti”.

Lielākā daļa Trampa noteikto tarifu likmju bija līdzīgas tām, kuras viņš izziņoja aprīlī savā “Atbrīvošanas dienas” paziņojumā, kad draudēja ar plašu jaunu nodokļu vilni precēm no dažādām valstīm. Tramps uzskata, ka tarifi aizsargā Amerikas uzņēmumus no ārvalstu konkurences, vienlaikus veicinot vietējo ražošanu un nodarbinātību. Taču ekonomisti brīdina, ka šādi pasākumi paaugstinās cenas ASV un negatīvi ietekmēs tirdzniecību. 

Saskaņā ar ASV tirdzniecības datiem Japāna pērn eksportēja uz ASV preces vairāk nekā 148 miljardu dolāru vērtībā, kļūstot par piekto lielāko ASV importa piegādātāju pēc Eiropas Savienības, Meksikas, Ķīnas un Kanādas. Dienvidkoreja arī bija desmitniekā. Papildus Dienvidkorejai un Japānai Tramps pirmdien izklāstīja plānus piemērot 40% tarifu precēm no Mjanmas un Laosas, 36% tarifu — no Taizemes un Kambodžas, 35% — no Serbijas un Bangladešas, 32% — no Indonēzijas, 30% — no Dienvidāfrikas un 25% — no Malaizijas un Tunisijas.

Japānas premjerministrs Šigeru Išiba otrdien paziņoja, ka valdība turpinās sarunas ar ASV, lai panāktu abām pusēm izdevīgu vienošanos.  Dienvidkoreja paziņoja, ka palūgs pagarināt laiku līdz tarifa iestāšanai spēkai, lai turpinātu sarunas ar ASV.

Savukārt Taizemes finanšu ministrs izteicās, ka ir pārliecināts par valsts iespējām panākt vienošanos par līdzīgu tarifu līmeni kā citām valstīm. Baltais nams norādīja, ka nākamajās dienās tiks izsūtītas jaunas vēstules.

Kad Tramps aprīlī pirmoreiz paziņoja par izmaiņām, tas izraisīja satricinājumu finanšu tirgos, kas piespieda prezidentu apturēt vairāku nodokļu piemērošanu.