
Eiropas ballīšu galvaspilsēta piedzīvo lielas pārmaiņas

Pie Berlīnes leģendārā tehno kluba “Berghain” durvīm joprojām pulcējas cilvēku pūļi pat plkst. 2 naktī, taču pilsētas slavenā naktsdzīve saskaras ar nopietnām pārmaiņām.
Klubi, piemēram, “Wilde Renate” un “Watergate”, kas agrāk bija neatņemama Berlīnes ballīšu centra daļa, ir paziņojuši par slēgšanu augošo izmaksu, apmeklētāju skaita krituma un mainīgu kultūras tendenču dēļ. Šis klubu slēgšanas vilnis ir radījis bažas par naktsdzīves nākotni pilsētā, kur tā ilgu laiku bijusi būtiska kultūras sastāvdaļa. Šādai parādībai pat ir dots savs nosaukums vācu valodā – Clubsterben, jeb “klubu nāve”, vēsta "CNN".
Covid-19 pandēmija ir atstājusi ievērojamu ietekmi. Vesela paaudze palaida garām iespēju izbaudīt Berlīnes slavenos klubus, jo tie ilgstoši bija slēgti. Mazie, reiviem paredzētie klubi, kas bija populāri 90. gados, mūsdienās finansiāli nespēj turēties līdzi. Īres maksa ir strauji pieaugusi, un arī izmaksas par enerģiju, personālu un dīdžejiem ir būtiski palielinājušās. Turklāt ir samazinājusies jauno tūristu plūsma, kas savulaik katru nedēļas nogali piepildīja Berlīnes klubus.

Lai atdzīvinātu naktsdzīvi, ballīšu organizatoriem jāuzrunā jaunākās paaudzes. Z paaudzes skatuves mākslinieku vecāki savulaik jaunībā dejoja tādos klubos kā “Berghain” un “Tresor”, taču pati Z paaudze vēlas veidot savu ballīšu kultūru. Berlīnes klubi joprojām ir populārs galamērķis ballīšu apmeklētājiem un elektroniskās mūzikas cienītājiem pusmūža vecumā, taču jaunieši tajos vairs neparādās tik kuplā skaitā.
Jaunā berlīniešu paaudze aizvien biežāk dod priekšroku citādai naktsdzīvei — relaksētākai, pieejamākai un muzikāli daudzveidīgākai. Z paaudze, kas pazīstama ar veselīgāku dzīvesveidu un mērenāku alkohola patēriņu, apmeklē pasākumus, kuros skan visdažādākā mūzika — no afrobeat līdz popam. Viņi meklē iekļaujošākas vietas, kas atšķiras no tādiem ikoniskiem klubiem kā “Berghain”, kur ieiet klubā nav atļauts visiem.
Daudziem jauniešiem Berlīnes klubu kultūra — ģērbties melnās drēbēs un ballēties līdz rīta gaismai — šķiet novecojusi. Viņiem ballēšanās nozīmē vairāk kopā būšanu, pašizpausmi un prieku, nevis statusu vai spiedienu atbilst noteiktiem standartiem. Tā vietā viņi meklē vietas, kur var vienkārši dejot un izklaidēties bez stresa.
Pandēmijas laikā atdzima nelegālie reivi parkos un nomalēs, kas atgādināja 90. gadu dumpiniecisko garu. Tādas vietas kā “Suicide Circus” ir mainījušas nosaukumus un nodevušas pasākumu vadību jaunākiem organizatoriem. Berlīnes naktsdzīves nākotne varētu izskatīties citāda — mazāk ikoniska, bet tikpat dzīvīga — to veidos jaunā paaudze.