ASV iekšlietu ministrs paziņo, ka cer, ka visi apdraudētie dzīvnieki tiks pasargāti, pateicoties jaunām tehnoloģijām
foto: AFP/Scanpix
Melnais degunradzis.
Pasaulē

ASV iekšlietu ministrs paziņo, ka cer, ka visi apdraudētie dzīvnieki tiks pasargāti, pateicoties jaunām tehnoloģijām

Zanda Rītuma

Jauns.lv

Pēc tam, kad biotehnoloģiju un ģenētiskās inženierijas uzņēmums "Colossal Biosciences" paziņoja, ka šīs nedēļas sākumā viņi veiksmīgi "atdzīvinājuši" trīs izmirušus vilku sugas kucēnus, ASV iekšlietu ministrs Dags Burgums dalījās ar pārdomām par jauno tehnoloģiju pielietojumu un apdraudēto sugu saraksta nākotni.

ASV iekšlietu ministrs paziņo, ka cer, ka visi apd...

Biotehnoloģiju uzņēmums "Colossal Biosciences" paziņoja, ka tam veiksmīgi izdevies "atdzīvināt" vilku sugu, kas izmira pirms 12 500 gadiem. Pirmdien, 7. aprīlī, bijušais Ziemeļdakotas gubernators atzinīgi novērtēja ģenētiskās inženierijas tehnoloģijas sasniegumus platformā "X".

“Īpaši iekšlietu ministrija ir sajūsmināta par “atdzīvināšanas” tehnoloģijas potenciālu un to, kā tā var kalpot plašākiem mērķiem, kas saistīti ar zaudēto sugu "atdzīvināšanu", kā arī bioloģiskās daudzveidības aizsardzības stiprināšanu,” teikts ierakstā, vēsta "People". 

ASV iekšlietu ministrs dalījās, ka izmirušo vilku "atdzīvināšana" iezīmē jaunas zinātniskās ēras sākumu. "Vienīgais, ko mēs gribētu redzēt kā izmirušu, ir apdraudēto sugu saraksts," rakstīja Burgums. "Mums ir pie tā jāturpina strādāt, lai tas tā arī notiktu... Šis tehnoloģijas var kalpot ne tikai izmirušo sugu "atdzīvināšanai", bet arī plašākiem mērķiem, tostarp palīdzēt bioloģiskās daudzveidības aizsardzībai un apdraudētajām sugām," vēsta ministrs.

Savas ziņas beigās Burgums piebilda, ka “šādi atklājumi” var iedvesmot arī citus zinātniekus paplašināt savas iespēju robežas. “Iekšlietu ministrija ar nepacietību gaida nākotni, pilnu ar inovācijām, kas pilda galvenos uzdevumus, piemēram, pasargā savvaļas dzīvniekus,” ieraksts beidzās.

Saskaņā ar ASV Vides aizsardzības aģentūras datiem, vairāk nekā 1300 sugas tiek uzskatītas par apdraudētām vai uz izmiršanas sliekšņa ASV, pamatojoties uz 1973. gada Apdraudēto sugu likumu. Daži dzīvnieki, kas šobrīd ir iekļauti ASV apdraudēto sugu sarakstā, ir gepardi, lemuri, jūras ūdri, melnie degunradži, zilie vaļi, polārlāči un vairāki citi dzīvnieki.

Jau ziņots, lai  "atdzīvinātu" izmirušo sugu, zinātnieki izmantoja pelēko vilku DNS, jaunākās gēnu rediģēšanas un klonēšanas tehnoloģijas, kā arī ģenētisko materiālu no 13 000 un 72 000 gadus veciem vilkiem. Ar CRISPR tehnoloģiju pelēko vilku ģenētiskajā kodā tika veiktas 20 izmaiņas 14 gēnos, šūnas tika klonētas, implantētas surogātmātēm un šis procedūras rezultātā piedzima divi tēviņi un viena mātīte.

Zinātnieki norāda, ka piedzimušie vilku mazuļi izskatā un uzvedībā ļoti līdzinās saviem senajiem priekštečiem un šis ir uzskatāms par pasaulē pirmo gadījumu, kad pētniekiem izdevies veiksmīgi "atdzīvināto" izmirušu dzīvnieku sugu.