Zinātnieki "atdzīvinājuši" pirms 12 tūkstošiem gadu izmirušu vilku sugu
foto: AP/Scanpix
Zinātnieki norāda, ka piedzimušie vilku mazuļi izskatā un uzvedībā ļoti līdzinās saviem senajiem priekštečiem.
Trakā pasaule

Zinātnieki "atdzīvinājuši" pirms 12 tūkstošiem gadu izmirušu vilku sugu

Izklaides nodaļa

Jauns.lv

Biotehnoloģiju uzņēmums "Colossal Biosciences" paziņojis, ka tam veiksmīgi izdevies "atdzīvināt" vilku sugu, kas izmira pirms 12 500 gadu.

Zinātnieki "atdzīvinājuši" pirms 12 tūkstošiem gad...

Lai "atdzīvinātu" izmirušo sugu, zinātnieki izmantoja pelēko vilku DNS, jaunākās gēnu rediģēšanas un klonēšanas tehnoloģijas, kā arī ģenētisko materiālu no 13 000 un 72 000 gadus veciem vilkiem. Ar CRISPR tehnoloģiju pelēko vilku ģenētiskajā kodā tika veiktas 20 izmaiņas 14 gēnos, šūnas tika klonētas, implantētas surogātmātēm un šis procedūras rezultātā piedzima divi tēviņi un viena mātīte.

Zinātnieki norāda, ka piedzimušie vilku mazuļi izskatā un uzvedībā ļoti līdzinās saviem senajiem priekštečiem un šis ir uzskatāms par pasaulē pirmo gadījumu, kad pētniekiem izdevies veiksmīgi "atdzīvināto" izmirušu dzīvnieku sugu. Tomēr notikums izraisījis neviennozīmīgu reakciju sabiedrībā. 

Daži zinātnieki apšauba, vai šie mākslīgi radītie dzīvnieki patiesi uzskatāmi par "atdzīvinātiem" direvilkiem, ņemot vērā to, ka viņu genoms lielākoties nācis no pelēkā vilka. Citi norāda uz iespējamām ētiskām un ekoloģiskām problēmām sugas "atdzīvināšanas" procesā. Tomēr uzņēmums pārmetumus noraida un uzsver, ka izmantotās tehnoloģijas nākotnē varētu palīdzēt saglabāt apdraudētās sugas.

Direvilks jeb Aenocyon dirus bija masīvs plēsējs, kas reiz apdzīvoja Ziemeļamerikas teritorijas. Tas bija ievērojami lielāks nekā mūsdienu pelēkais vilks, ar platāku galvu, biezāku, gaišāku spalvu un spēcīgākiem žokļiem. Šī suga iedvesmoja arī kulta seriāla "Game of Thrones" redzamos milzu vilkus.