Komfortablai dzīvei pietiktu ar... Cik Igaunijā mēnesī pelna darbinieki, kuri savu finansiālo stāvokli vērtē kā vidēju
foto: Pexels.com
Ja pirms gada apmierinātības līmenis ar algu Igaunijā palika aptuveni iepriekšējā līmenī, neskatoties uz finansiālā stāvokļa pasliktināšanos, tad tagad neapmierināto daļa ir nedaudz palielinājusies./Ilustratīvs attēls.
Pasaulē

Komfortablai dzīvei pietiktu ar... Cik Igaunijā mēnesī pelna darbinieki, kuri savu finansiālo stāvokli vērtē kā vidēju

Monika Zvaigzne

Jauns.lv

0

Kā liecina aģentūras "Palgainfo" un "CVKeskus.ee" portāla veiktās aptaujas dati, Igaunijā darbinieki, kuri savu finansiālo stāvokli vērtē kā vidēju, pelna aptuveni 2200 eiro pirms nodokļu nomaksas (Latvijā tie būtu apmēram 1466 eiro "uz rokas"). Aptaujā piedalījās gandrīz 7000 cilvēku.

Komfortablai dzīvei pietiktu ar... Cik Igaunijā mē...

Igaunijā lielākā darba tirgus pētījuma rezultāti rāda, ka darbinieki, kuri tiek galā ar ikdienas izdevumiem, vidēji nopelna 2191 eiro pirms nodokļu nomaksas. Tas ir par 180 eiro vairāk nekā gadu iepriekš, kad šādu darbinieku vidējā alga bija 2011 eiro. 2023. gadā bruto algas summa, ar ko pietiktu normālas dzīves nodrošināšanai, palielinājās vēl vairāk - par 255 eiro salīdzinājumā ar 2022. gadu, kas atspoguļo strauju algu kāpumu un cenu pieauguma paātrināšanos.

Pēdējā gada laikā ievērojami palielinājusies arī to darbinieku bruto darba samaksa, kuri savu ekonomisko stāvokli vērtē kā labu vai ļoti labu - no 2894 eiro uz 3175 eiro. Tomēr to daļa samazinājusies no 23% līdz 22%. Šī tendence ir vērojama kopš 2021. gada, kad ik gadu samazinājās to darbinieku daļa, kuri savu finansiālo stāvokli vērtē kā labu vai ļoti labu, un palielinājās to cilvēku daļa, kuri ekonomiskajā ziņā jūtas sliktāk.

"Lai gan vairāk nekā 56% darbinieku tiek galā ar ikdienas izdevumiem, katrs otrais jūt, ka viņa ekonomiskais stāvoklis pēdējā gada laikā ir pasliktinājies," norāda aģentūras "Palgainfo" vadītāja Kadri Seadere. "Īpaši grūti klājas darbiniekiem ar zemu atalgojumu un tiem, kam grūtības jau bijušas agrāk."

Finansiālā stāvokļa vērtējumi būtiski atšķiras darbinieku vidū un ir atkarīgi no gaidām pēc dzīves kvalitātes un salīdzināmajām grupām. Augsti kvalificēti speciālisti, kuri labi tiek galā ar finansiālām grūtībām, nopelna vidēji vairāk nekā 3400 eiro pirms nodokļu nomaksas, kamēr apkalpojošās sfēras darbinieki, kuri savu ekonomisko stāvokli vērtē kā labu, pelna nedaudz vairāk par 1400 eiro mēnesī, raksta "Postimees.ee".

Apmierinātība ar algu samazinājusies

Ja pirms gada apmierinātības līmenis ar algu Igaunijā palika aptuveni iepriekšējā līmenī, neskatoties uz finansiālā stāvokļa pasliktināšanos, tad tagad neapmierināto daļa ir nedaudz palielinājusies.

Neapmierināti ar savu atalgojumu ir 43% darbinieku, kas ir par četriem procentpunktiem vairāk nekā gadu iepriekš. Mazāk nekā trešā daļa (32%) strādājošo ir apmierināti ar savu atalgojumu, kamēr pērn šis rādītājs bija 34%.

Atalgojums motivē mainīt darba vietu

Kā norādīja "CVKeskus.ee" portāla personāla atlases vadītāja Grēte Adlere, 84% darbinieku ir gatavi mainīt darbu augstākas algas dēļ, ja visi pārējie nosacījumi paliks iepriekšējie. Tāpat 8% darbinieku apsvērtu iespēju mainīt darbu pat nepalielinot atalgojumu.

Gandrīz piektā daļa (18%) darbinieku būtu ar mieru mainīt darbavietu, ja jaunā alga būtu vismaz par 11% augstāka. Turklāt vairāk nekā ceturtā daļa (28%) sagaida vismaz 21% pieaugumu. 15% pieprasa paaugstinājumu vismaz par 31%, bet 19% vēlas vēl ievērojamāku algas palielinājumu.

Tēmas