Pasaulē

Slovākijā briest vērienīgi protesti. Prokremliskais Fico ceļ trauksmi par "gaidāmo apvērsumu"

Ieva Ozoliņa

Jauns.lv / LETA

Baidoties no "valsts apvērsuma" gaidāmo proeiropeiskās opozīcijas protestu laikā, Slovākijas prokrieviski noskaņotais premjerministrs Roberts Fico, kurš pērn maijā tika ievainots apšaudē, paziņojis, ka viņš esot gatavs jebkuram scenārijam, uz ko norāda izlūkošanas informācija.

Slovākijā briest vērienīgi protesti. Prokremliskai...

Reaģējot uz arvien prokrieviskāko un pretrietumnieciskāko Fico politiku, piektdien visā valstī izsludināta protesta akcija "Slovākija Eiropā". Demonstrācijas plānotas vairāk nekā 20 pilsētās.

Fico brīdinājis, ka demonstranti varētu ieņemt valdības ēkas, izsludināt vispārējo streiku un uzbrukt drošības spēkiem. Viņš arī apgalvojis, ka slovāku eksperti esot bijuši iesaistīti tā dēvētajā Ukrainas Maidanā un protestos pret Gruzijas prokrievisko valdību. Tagad viņu gatavojot nemierus pašu mājās.

foto: REUTERS/SCANPIX
Fico brīdinājis, ka demonstranti varētu ieņemt valdības ēkas, izsludināt vispārējo streiku un uzbrukt drošības spēkiem.
Fico brīdinājis, ka demonstranti varētu ieņemt valdības ēkas, izsludināt vispārējo streiku un uzbrukt drošības spēkiem.

Viņš vilcis paralēles arī ar notikumiem Slovākijā 2018.gadā, kad pēc masu protestiem, ko izraisīja žurnālista Jana Kucjaka un viņa līgavas slepkavības, viņš bija spiests atkāpties. Kucjaks pirms nāves rakstīja par saistību starp itāļu mafiju un Fico tuvu stāvošiem cilvēkiem, kā arī par korupcijas skandāliem, kas saistīti ar viņa vadīto kreiso populistu partiju "Smer-SD".

Par iespējamo valdības reakciju uz piektdienas demonstrācijām ceturtdien tiks lemts Nacionālās drošības sēdē. Runas par iespējamo apvērsumu sāka izplatīties otrdien, kad opozīcija pieprasīja uzticības balsojumu.

Fico pārtrauca parlamenta sēdi, paziņojot, ka vēlas nolasīt deputātiem izlūkdienesta (SIS) paziņojumu, kurā apgalvots, ka notiek "koordinēti mēģinājumi destabilizēt Slovākiju". Tā rezultātā sēde, kurā bija paredzēts balsot par neuzticības izteikšanu valdībai, notika aiz slēgtām durvīm.

Kas tāds vēl nebija pieredzēts 30 gados, kas pagājuši kopš Slovākijas neatkarības pasludināšanas. Nolasītais ziņojums izsauca no opozīcijas puses gan izsmieklu, gan sašutumu, taču deputātiem nav tiesību atklāt dokumenta saturu, jo tas pasludināts par slepenu.

Tomēr kādreizējais disidents Františeks Miklošs, kas pārstāv kristīgos demokrātus (KDH), izteicies, ka ziņojuma stils viņam atgādina komunistiskā režīma slepenpolicijas (ŠtB) dokumentus.

Papildus satraukumu izsaukuši "Smer-SD" deputāta Tibora Gašpara apgalvojumi, ka ziņojums saturējis informāciju, kas iegūta noklausīšanās ceļa, kā arī konkrētu personu vārdus. Kad valdošās partijas frakcija pieprasīja arī turpmāko sēdi noturēt aiz slēgtām durvīm, opozīcija sēžu zāli atstāja un paziņoja, ka pieprasīs jaunu uzticības balsojumu.

Opozīcija iesniegusi arī kriminālsūdzību par SIS izmantošanu politiskiem mērķiem un paziņojusi par ieceri izveidot parlamentāro komisiju SIS uzraudzībai. "Mēs atrodamies bīstami tuvu totalitārai praksei," brīdinājis deputāts Martins Dubēci, kas pārstāv opozīcijā esošo kreisi liberālo partiju Progresīvā Slovākija (PS).

Tikmēr aptuveni 650 psihiatri nesen parakstījuši atklāto vēstuli, kurā pausts satraukumu par Fico politisko uzvedību, kas kļūst arvien autoritārāka. Viņi norāda, ka premjers manipulē ar faktiem, melo un uzbrūk žurnālistiem. Fico uz to reaģējis ar draudiem ziņot par vēstules parakstītājiem starptautiskajām profesionālajām organizācijām.