"TikTok" lietotāji ir Vācijā labprātāk atbalsta Ķīnu un Krieviju, liecina aptauja
foto: ZUMAPRESS.com
"TikTok" logotips mobilā telefona ekrānā
Pasaulē

"TikTok" lietotāji ir Vācijā labprātāk atbalsta Ķīnu un Krieviju, liecina aptauja

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv/LETA

Vācieši, kas jaunākās ziņas uzzina caur platformu "TikTok", biežāk ir labvēlīgāk noskaņoti pret Krieviju un Ķīnu nekā tie cilvēki, kas iegūst ziņas no laikrakstiem un telekanāliem, liecina kārtējā aptauja.

"TikTok" lietotāji ir Vācijā labprātāk atbalsta Ķī...

Alensbahas Sabiedriskās domas pētniecības institūta aptaujā 2024.gada beigās tika intervēti aptuveni 2000 cilvēku, kuriem, cita starpā tika vaicāts, viņi uzskata Ķīnu par diktatūru un kā viņi vērtē Krievijas iebrukumu Ukrainā. Respondentiem tika arī jautāts viņu viedoklis par Covid-19 pandēmiju un vakcīnām pret šo slimību.

Aptaujā tika salīdzināti to respondentu politiskie uzskati, kuri paļaujas uz laikrakstiem un televīziju, lai uzzinātu jaunākās ziņas, ar to respondentu politiskajiem uzskatiem, kuri seko jaunākajām ziņām, izmantojot sociālos tīklus un platformas, īpaši "TikTok". Tika ņemts vērā arī respondentu vecums.

Uz jautājumu, vai viņi pilnībā piekrīt apgalvojumam, ka Ķīna ir diktatūra, apstiprinoši atbildēja 57% Vācijas laikrakstu lasītāju un 56,5% sabiedriskās televīzijas skatītāju. Apgalvojumam piekrita tikai 28,1% "TikTok" lietotāju, bet platformas "X", "YouTube" un podkāstu lietotāji atradās pa vidu.

Starp respondentiem vecumā no 16 līdz 29 gadiem 67% piekrita šim apgalvojumam, bet starp "TikTok" lietotājiem šis rādītājs samazinājās līdz 62%.

Aptuveni 40,2% nacionālo laikrakstu lasītāju pilnībā piekrita apgalvojumam, ka Rietumu atbalsts Ukrainai karā pret Krieviju ir svarīgs. Turpretī tikai 13,6% "TikTok" lietotāju un 29,8% platformas "X" lietotāju piekrita šim apgalvojumam.

Apgalvojumam, ka "Krievija pret Ukrainu īsteno prettiesisku agresijas karu", kopumā piekrita vairāk nekā 78% respondentu. Vecuma grupā no 16 līdz 29 gadiem šis rādītājs samazinājās līdz 70%.

Jautāti par pandēmiju, 71% respondentu vecumā līdz 29 gadiem uzskatīja, ka vakcīnas ir izglābušas miljoniem dzīvību. "TikTok" lietotāju vidū šis rādītājs bija 69%.

"TikTok", kas ir ļoti populārs jaunu cilvēku vidū un pieder Ķīnas uzņēmumam "ByteDance", šajās dienās nonācis uzmanības centrā, pateicoties ASV federālajam "TikTok" aizliegumam, bet jaunais ASV prezidents Donalds Tramps ir izdevis rīkojumu uz 75 dienām atlikt "TikTok" darbības aizlieguma stāšanos spēkā.

ASV gan demokrātu, gan republikāņu pārstāvji, kā arī izlūkdienestu amatpersonas ir paudušas bažas, ka Ķīnas varasiestādes varētu piespiest "ByteDance" nodot tām amerikāņu lietotāju datus vai likt uzņēmumam palielināt Pekinas interesēm labvēlīgu "TikTok" saturu un ierobežot tām nevēlamu saturu. "TikTok" noliedzis apgalvojumus, ka to varētu izmantot kā Ķīnas valdības instrumentu, un paziņojis, ka nav kopīgojis ASV lietotāju datus ar Ķīnas iestādēm.

Arī citas valstis bažījas, ka Pekina, iespējams, izmanto "TikTok", lai iegūtu informāciju par tās lietotājiem, bet Krievija izmanto platformu dezinformācijas izplatīšanai.