Gruzijas protestu 20. dienā kāds centies ar skrūvgriezi iedurt opozīcijas līderim kaklā
foto: Ekrānuzņēmums/Jauns.lv
Protesta akcijas laikā pie parlamenta ēkas kāds vīrietis mēģināja ar skrūvgriezi iedurt opozīcijas līderim Giorgijam Vašadzem kaklā.
Pasaulē

Gruzijas protestu 20. dienā kāds centies ar skrūvgriezi iedurt opozīcijas līderim kaklā

Anna Klāra

Jauns.lv

Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi jau 20. dienu pēc kārtas tūkstošiem cilvēku izgājuši ielās, lai iestātos par uz Eiropu vērstu valsts nākotni. Amerikas Savienoto Valstu (ASV) senators Bens Kārdins nosodījis likumsargu brutālo izturēšanos pret demonstrantiem, aicinot ASV prezidentu Džo Baidenu noteikt Gruzijas amatpersonām globālas Magņitska sankcijas.

Gruzijas protestu 20. dienā kāds centies ar skrūvg...

"Šobrīd ir pienācis brīdis, kad Amerikas Savienotajām Valstīm un sabiedrotajiem jāturas kopā ar Gruzijas tautu, kas tiecas pēc demokrātijas un brīvības. Prezidentam Baidenam būtu jāsauc pie atbildības tie, kas ir atbildīgi par šo vardarbīgo represiju organizēšanu, tostarp viņam būtu jāpiemēro globālas Magņitska sankcijas," norādīja senators.

Magņitska tiesību akts tika pieņemts 2012. gadā pēc Sergeja Magņitska spīdzināšanas un nāves Krievijas cietumā 2009. gadā. Magņitskis bija krievu finansists, kurš publiski runāja par valdības iesaisti korupcijā. Viņa vārdā nosauktais likuma akts paredz sankciju piemērošanu ārvalstu personām, kas veikušas cilvēktiesību pārkāpumus, vai iesaistītas plaša mēroga korupcijā.

"Pirmais, ko atceros, ir tas, ka vairākas dūres man sita pa galvu vienlaicīgi. Notikušais mani šokēja. Tomēr ar to viss neapstājās - policija mani turpināja spīdzināt un iebiedēt. Man no kabatas tika izņemts telefons, un tad sišana kļuva vēl nežēlīgāka. Man tika sists pa seju, un kādā brīdī sajutu, ka man salūzt deguns. Es sapratu, ka mana dzīvība ir briesmās un arī paši policisti to apstiprināja. Kādā brīdī es vairs nesapratu, kur atrodos - zaudēju orientāciju laikā un telpā," Tbilisi pilsētas tiesai norādījis demonstrants Dāvids Gogilašvilli, kurš tika aizturēts demonstrāciju laikā.

Tikmēr kāds Gruzijas policists Giorgijs Goginašvili, nevēloties būt iesaistīts demonstrantu apspiešanā, atklāj, ka iesniedzis Gruzijas iekšlietu ministram adresētu demisijas rakstu. Bet tā vietā, lai tiktu atbrīvots no amata, viņš ticis izsaukts uz Ģenerālās inspekcijas departamentu, kur viņam tika paskaidrots, ka viņa atlaišana nav tikusi apstiprināta un viņam jāierodas darbā. "Ģenerālinspektors izturējās pret mani pieklājīgi un likuma ietvaros, viss tika izdarīts, kā prasīts, un es aizgāju," viņš rakstīja, piebilstot, ka tagad gaida, kas notiks tālāk.

Tāpat aizvadītajā dienā, 17. decembrī Gruzijas pilsētā Gori nograndis sprādziens opozīcijas koalīcijas "Vienotība - Nacionālā kustība" birojā. Sprādziena rezultātā ēkai tika izsisti logi un tika bojāti ēkā esošā sadzīves tehnika. Notikuma vietā pašlaik strādā likumsargi, kas sīkākas detaļas par notikušo neatklāj. Dažas stundas pirms sprādziena Tbilisi notika uzbrukums koalīcijas "Vienotība - Nacionālā kustība" partijas "Stratēģija Aghmashenebeli" līderim Giorgijam Vašadzei.

Protesta akcijas laikā pie parlamenta ēkas kāds vīrietis mēģināja ar skrūvgriezi iedurt opozīcijas līderim kaklā, taču netrāpīja un cīniņā tika saplēsta vien minētā politiķa jaka. 

Otrdien, 17. decembrī protestos piedalījās vairāki tūkstoši cilvēku, tomēr Gruzijas premjerministrs Iraklijs Kobahidze centies mazināt nerimstošo protestu nozīmi, apgalvojot, ka revolūcijas mēģinājums "ir izgāzies". Viņa izteikumi sadusmoja daudzus otrdienas mītiņā, kurā demonstranti skandēja saukļus, pieprasot valdības atkāpšanos un jaunas parlamenta vēlēšanas.

"Kobahidze cenšas pacelt garastāvokli savam tuvākajam lokam, attēlojot mūsu protestus kā neveiksmi," sacīja 18 gadus vecā studente Lali Korintheli. "Ja viņš vēlas ar mums spēlēt spēlītes, lai noskaidrotu, kuram ir stiprāku nervi, - lai tā arī notiek," viņa piebilda. "Mēs esam piedalījušies mītiņos dienu no dienas 20 dienu garumā, neskatoties uz policijas brutalitāti, un mēs nenogurstam, jo tiek lemts mūsu valsts liktenis."

"Redzēsim, kurš gūs virsroku," piekrita viņas 19 gadus vecā draugs Džigi Gardaphadze. "Valdības pusē ir pāris tūkstoši niknu policistu, bet ko viņi darīs pret veselu tautu," viņš vaicāja, piebilstot, ka "visa Gruzija atbalsta" protestētājus.

Protestu sākumposmā policija lika lietā asaru gāzi un ūdens lielgabalus, lai izklīdinātu pūļus, bet Iekšlietu ministrija ziņoja, ka aizturēti vairāk nekā 400 cilvēku. Policijas brutalitāte ir izraisījusi starptautisku nosodījumu, bet Vašingtona un vairākas Eiropas valstis noteikušas vīzu aizliegumu Gruzijas amatpersonām un brīdinājušas par turpmākām personīgām sankcijām.

Jau ziņots, ka likumsargi brutāli apspiež arī notikuma atspoguļotājus - žurnālistus, kā arī sabiedrībā zināmas personas un opozīcijas deputātus, kas iesaistās protestos. Ievainoto vidū ir, piemēram, opozīcijas kanāla "Mtavari" operators Sergijs Baramidze, kuru likumsargi piekāva un sadauzīja viņa kameru. Tāpat protestu laikā tikušas ievainotas opozīcijas politiķes Elene Hoštarija un Nana Malaškija, kuras guvušas kaula lūzumus. Starp aizturētajiem ir arī slavenais gruzīņu dzejnieks Zviads Ratiani.