""Gruzijas sapnis neuzvarēja vēlēšanās! Mēs vēlamies būt Eiropā!" sauc protestētāji Gruzijā, kamēr policija pret viņiem pielieto asaru gāzi
Aizvadītajā dienā tūkstošiem gruzīņu izgāja Tbilisi ielās, lai protestētu pret Gruzijas valdības paziņojumu atlikt valsts virzību uz iestāšanos Eiropas Savienībā (ES) vismaz līdz 2028. gadam.
"Mēs vēlamies Eiropu! "Gruzijas sapnis" neuzvarēja vēlēšanās, tas bija valsts apvērsums! Gruzijas valdība nav leģitīma!" sauca sanākušie demonstranti, kamēr likumsargi viņus ar asaru gāzes un ūdens lielgabalu palīdzību centās apspiest. Konflikts ātri vien eskalējās, un daži protestētāji centās ielauzties Gruzijas parlamenta ēkā, kamēr citi apmētāja policiju ar petardēm, kliedzot tādus vārdus kā "Krievi" un "Vergi!".
🇬🇪 | It was a tough and violent night in Tbilisi, with riot police brutally beating and detaining protesters, while journalists were especially targeted in extreme ways.
— Visioner (@visionergeo) November 29, 2024
One thing is clear: the anti-Russian resistance in Georgia is alive and will continue. pic.twitter.com/zCIKu4rOih
"Šī diena ir nozīmīgs atskaites punkts, jeb konstitucionālā apvērsuma noslēgums, kas aizsākās jau pirms vairākām nedēļām. Šodien šī neeksistējošā un neleģitīmā valdība pieteica karu pati savai tautai," preses konferencē norādīja Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili, kas nodēvēja sevi par vienīgo likumīgo tautas pārstāvi valdībā.
This is a message from Georgia: if you stand with the people of Georgia, this is what you need to see. pic.twitter.com/UoIdHkwmDk
— Katie Shoshiashvili (@KShoshiashvili) October 28, 2024
Tikmēr Gruzijas valdošā partija "Gruzijas sapnis" apgalvo, ka "tas nav prokrievisks politisks spēks un iestājas par demokrātiskām vērtībām". Partijas pārstāvji apgalvo, ka vēl aizvien plāno nākotnē pievienoties ES, tomēr "šis jautājums nebūs viņu dienas kārtībā vismaz līdz 2028. gadam, saistībā ar diplomātiskām nesaskaņām ar Briseli". "Gruzijas sapnis" norāda, ka "ES sarunas par Gruzijas iestāšanos savienībā izmanto kā šantāžu, lai organizētu valstī revolūciju".
Protestos tika aizturēti 43 cilvēki, tostarp arī žurnālisti. Bet 32 ievainoto vidū bija arī opozīcijas kanāla "Mtavari" operators Sergijs Baramidze, kuru likumsargi piekāva un sadauzīja viņa kameru. Tāpat protestu laikā tika ievainotas divas opozīcijas politiķes Elene Hoštarija un Nana Malaškija - Hoštarija guva rokas lūzumu, bet Malašhija - deguna lūzumu. Starp aizturētajiem ir arī slavenais gruzīņu dzejnieks Zviads Ratiani. Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka aptuveni 80% gruzīnu atbalsta dalību ES, un bloka karogs plīvo kopā ar valsts karogu gandrīz pie visām valsts valdības ēkām.
🚨The Georgian journalist was severely beaten while doing his job by the police forces of the pro-Russian regime in Georgia 🇬🇪.
— Gocha Gogsadze (Little Soldier Fella) 🇬🇪🇺🇦🇪🇺 (@fella_soldier) November 29, 2024
This video needs to be shared worldwide. #StandWithGeorgianPeople pic.twitter.com/2aKs4w18Dk
Paziņojot par iestāšanās sarunu apturēšanu, Kobahidze arī pavēstīja, ka Gruzija atsakās no jebkādiem ES budžeta grantiem. Viņš norādīja, ka 2028.gada beigas ir termiņš, līdz kuram Tbilisi būšot no ekonomiskā viedokļa pietiekami sagatavota, lai uzsāktu iestāšanās sarunas ar ES ar mērķi tai pievienoties 2030.gadā.
Tikmēr Eiropas Parlaments (EP) ceturtdien ar 444 balsīm par, 72 pret, un 82 deputātiem atturoties, pieņēma rezolūciju, kurā nosodīja 26.oktobrī notikušās Gruzijas parlamenta vēlēšanas, jo tās nebija nedz brīvas, nedz godīgas. Parlamenta vēlēšanas lielā mērā tika uzskatītas par rādītāju gruzīnu vēlmei pievienoties ES.
Gruzijas parlamenta vēlēšanās saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem uzvarēja "Gruzijas sapnis", taču opozīcijas partijas un prezidente Salome Zurabišvili neatzīst vēlēšanu rezultātus, uzskatot tos par viltotiem. Opozīcijas deputāti boikotē jaunā parlamenta sēdes.