Boriss Džonsons atzīstas jaunības mīlestībā pret Krieviju
Grāmatu veikalos nonākuši Lielbritānijas bijušā premjera Borisa Džonsona memuāri “Unleashed”, ko varētu tulkot kā “Bez pavadas” vai “Norāvies no ķēdes”.
Autors vairāk nekā 700 lappusēs vēsta par galvenajiem notikumiem savā politiskajā karjerā, no Londonas mēra amata līdz premjera krēslam. Džonsons asi kritizē savus oponentus, gan leiboristus, gan savējos no konservatīvajiem, galvenais vadmotīvs ir “Brexit” un kaismīga argumentācija pret Eiropas Savienību.
Ilūzijas pēc PSRS sabrukuma
Džonsons atzinies, ka jaunībā kļuvis par rusofilu – lasījis Dostojevski, mācījies krievu valodu un skolas gados pat bijis ekskursijā uz PSRS, kur degustējis saldējumu un degvīnu. “Es mīlēju Krieviju – tajā ziņā, ka mīlēju krievu valodu, kultūru, literatūru, glezniecību un ainavas,” raksta ekspremjers.
Pēc PSRS sabrukuma šķitis, ka Krievija atbrīvojusies no “ļeņinisma-staļinisma” gūsta un drīz atgriezīsies Eiropas lielvalstu saimē. 2000. gadā Džonsons pat atbalstīja Krievijas ceļu uz Eiropas Savienību un NATO.
Kad Borisu Jeļcinu nomainīja Putins, britu politiskā elite nav viņu uztvērusi nopietni. Tikmēr jaunais diktators sagrāba Krimu, novāca kritiķus, noorganizēja Skripaļu indēšanu Lielbritānijā. Rietumi tikmēr, kā raksta Džonsons, atbildēja vien ar nenopietnām sankcijām un sarīkoja Normandijas miera sarunas, kur Francija un Vācija uzvedās kā psihoterapeiti, kas mēģina samierināt laulātu pāri, kur katram ir sava taisnība.
Atbalsts Ukrainai
Džonsonam nav šaubu, ka tagadējais karš ir melnbalts – Putins ir ļaunums, Ukraina – labais spēks, kuru atbalstīt ir Eiropas morāls pienākums. Britu politiķim simpātijas pret Ukrainu radušās, kad viņš kā ārlietu ministrs apmeklēja Kijivu, sadzēra ar 2014. gada Donbasa kara veterāniem un tikās ar kritušo karavīru atraitnēm.
“Man bija skaidrs, ka pēc 30 neatkarības gadiem ukraiņi izvēlējušies savu ceļu – tālāk no Maskavas un plurāla, atklāta, Rietumeiropas sabiedrības modeļa virzienā,” raksta Džonsons.
Viņš atgādina, ka viņa vadībā Lielbritānija pirmā no Eiropas valstīm nosūtīja Ukrainai ieročus vēl pirms Krievijas 2022. gada iebrukuma. Džonsons arī pirmais no ārvalstu līderiem apmeklēja Kijivu pēc agresijas sākuma.
Ir arī citas grāmatas
Šī nav pirmā Džonsona grāmata, viņš ir sarakstījis arī paša apbrīnotā, leģendārā britu premjera Vinstona Čērčila biogrāfiju, darbus par Londonas vēstures veidotājiem, par Romas impēriju un pat romānu politiskās satīras žanrā – “Septiņdesmit divas jaunavas: kļūdu komēdija”.
Šajā fantāzijas darbā ASV prezidents plāno apmeklēt britu parlamentu, bet Libānā dzimis terorists viņu nogalināt. Atentātu cenšas izjaukt deputāts, kurš iepinies finansiālā skandālā ar apakšveļas veikalu – izklausās jautri.
Novembrī gaidāma Merkeles grāmata
Novembra beigās iznāks Vācijas bijušās kancleres Angelas Merkeles memuāri “Freiheit. Erinnerungen 1954–2021” (“Brīvība. Atmiņas 1954–2021”), sarakstīta kopā ar ilggadējo politisko padomnieci Beāti Baumani. Grāmata tiks izdota vairāk nekā 30 valstīs. Merkele vadīja valdību 16 gadus. Kā memuāros atspoguļotas viņas attiecības ar Putinu un Krieviju, tostarp Vācijas grūšana enerģētiskā atkarībā no Maskavas, vēl redzēsim.