Vai karadarbība Ukrainā ietekmē klimata pārmaiņas? Komentē sinoptiķi
Ukrainas Hidrometeoroloģijas centra spīkere Natālija Ptukha skaidro, vai karš Ukrainā var ietekmēt klimata pārmaiņas.
Kaujas Ukrainā var būt klimata pārmaiņu faktors. Taču kara ietekme uz klimatu netiek īpaši augstu novērtēta, liecina Ukrainas Hidrometeoroloģijas centra spīkeres Natālijas Ptukhas paziņojumu.
Viņasprāt, vietējām darbībām nevar būt liela ietekme uz sinoptiskiem procesiem. Attiecīgi karš Ukrainā var būt tikai viens no papildu faktoriem, kas ietekmē laika apstākļus.
Spīkere piebilda, ka Ukrainas Hidrometeoroloģijas centrs pēta militāro operāciju ietekmi uz atsevišķiem laikapstākļiem. Kā viņa uzsvēra, ir ļoti grūti tieši pateikt, ka militārās operācijas šobrīd ietekmē klimatu.
"Mazliet dažādi mērogi, tas ir, šīs globālās gaisa masu kustības skalas, tie ir ļoti spēcīgi sinoptiski procesi, un lokālās izpausmes, protams, var dot zināmu pienesumu, taču tās var mainīties globāli un teikt ka tas ir viens no iemesliem – nē," skaidroja spīkere.
Nenormāls karstums Ukrainā
Pēdējās dienās Ukrainā fiksē anomālu karstumu. Kijivā atjaunoti vēl divi laika apstākļu rekordi. Galvaspilsētā fiksēja augstāko temperatūru novērojumu laikā - 36 grādus.
Turklāt augstā temperatūra ietekmē situāciju energosistēmā. Karstuma dēļ sinoptiķi spiesti palielināt elektroapgādes pārtraukumus.
17. jūlijā, pieaugošā patēriņa dēļ no pulksten 11.00 līdz 22.00 ir spēkā četri elektroapgādes pārtraukumu posmi.
Eiropas dienvidus piemeklē karstuma vilnis no Āfrikas
Horvātija ziņoja par visaugstāko jebkad reģistrēto ūdens temperatūru Adrijas jūrā, kas populārajā tūrisma pilsētā Dubrovnikā sasniegusi ap 30 grādiem pēc Celsija.
Serbijā valsts energokompānija ziņoja, ka otrdien bijis rekordliels elektroenerģijas patēriņš gaisa kondicionieru lietošanas dēļ.
Grieķijas pašvaldības padarīja telpas ar gaisa kondicionēšanu pieejamas sabiedrībai. Dienas karstākajā laikā, kad temperatūra sasniedza 40 grādus, tika aizliegti zināmi darba veidi ārpus telpām, tostarp fizisks darbs, preču piegāde un būvniecība.
Serbijā, Horvātijā un Bosnijā gaisa temperatūra jau otro nedēļu bija ap 40 grādiem.
Intensīvu karstuma vilni pēdējā nedēļā pieredzēja arī Rumānija un Moldova, kur gaisa temperatūra Bukarestē un Kišiņevā šonedēļ pārsniedza 40 grādus.