Austrālijas skandalozākajā muzejā atklājas, ka sieviešu tualetē karājās Pikaso gleznu viltojumi
foto: AP/Scanpix
Kirša Kešele pozē ar gleznu Hobartā, Austrālijā.
Pasaulē

Austrālijas skandalozākajā muzejā atklājas, ka sieviešu tualetē karājās Pikaso gleznu viltojumi

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/ euronews

"Vecās un jaunās mākslas muzejs" (MONA) Austrālijas pilsētā Hobartā nonāca ziņu virsrakstos, kad sieviešu tualetē uz sienas pielika Pikaso gleznas, bet jau nesen atklājās, ka patiesībā izrādījās tās nebija gleznojis Pikaso.

Austrālijas skandalozākajā muzejā atklājas, ka sie...

Šī nav pirmā reize, kad muzejam ir pievērsta uzmanība. Aprīlī 2023. gadā muzejs tika apsūdzēts diskriminācijā pret vīrieti, kuram bija liegta ieeja muzejā tikai sievietēm domātajā telpā “Ladies Lounge” jeb “Dāmu salonā",  neskatoties uz to, ka viņš bija samaksājis par ieejas biļeti. Uz ko amerikāņu māksliniecee Kirša Kešela, kas radija instalāciju “Ladies Lounge” un ir arī muzeja kuratore, norādīja, ka tieši šī diskriminācija arī bija viņas izstādes mērķis.

Vēlāk Kirša Kešela paziņoja, ka atradusi inovatīvu risinājumu priekš “Ladies Lounge”, kas kļuva par “izstādi-tualeti", lai padarītu telpu vēl nepieejamāku vīriešiem, pieliekot pie sienām Pablo Pikaso gleznas. Tagad stāstā ir jauns pagrieziena punkts, jo Kešela pagājušajā nedēļā atklāja, ka tā sauktie Pikaso darbi bija patiesībā viņas pašas uzgleznoti.

Kešela muzeja blogā pagājušo trešdien publicēja rakstu "Māksla nav patiesība: Pablo Pikaso", norādot, ka viņa atklāj, ka pati uzgleznoja šos darbus. Par gleznu autentiskumu viņai jau iepriekš vaicāja “The Guardian” žurnālists un Pikaso administrācija Francijā. Kuratore, kura ir arī muzeja īpašnieka sieva, bija pārsteigta, ka gleznas bija izstādītas vairāk nekā trīs gadus, pirms tika apšaubīts vai tās ir autentiskas, kaut arī viņa nejauši bija uzkarinājusi vienu no viltojumiem kājām gaisā.

"Es iedomājos, kāds eksperts, varbūt Pikaso cienītājs, vai varbūt vienkārši kāds cilvēks, kurš lieto “Google”, apmeklēs “Lady Lounge” un pamanīs, ka glezna ir kājām gaisā, un mani atklās sociālajos tīklos," rakstīja Kešela.

Pēc Kešelas teiktā, salonam bija jāizvieto pasaulē svarīgākos mākslas darbus, lai vīrieši "justos pēc iespējas izslēgtāki”, jo tiem ir aizliegts apmeklēt telpu. “The Associated Press” vaicāja muzeja pārstāvei apliecināt, ka Kešelas bloga rakstītais ir patiesība. Pārstāve informēja, ka raksts ir patiess.