Pasaulē
2023. gada 25. oktobris, 10:33

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas karš Ukrainā: ASV Kongresa Pārstāvju palāta balsos par Ukrainai kritiski svarīgās palīdzības piešķiršanu

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Kopš 2022. gada 24. februāra Krievija īsteno iebrukumu Ukrainā. Kopš kara sākuma ar artilēriju un raķetēm apšaudītas vairākas Ukrainas pilsētas, ik dienu valstī bez mitas skanot trauksmes sirēnām. Bojāgājušo Ukrainas civiliedzīvotāju skaits mērāms vairākos tūkstošos, bet agresorvalsts Krievija ziņas par saviem zaudējumiem neatklāj. Kara dēļ pamest savas mājas un bēgļu gaitās doties nācies miljoniem ukraiņu.

Seko Jauns.lv teksta tiešraidei, lai par jaunākajiem notikumiem uzzinātu pirmais. Iepriekšējās teksta tiešraides arhīvs skatāms šeit un šeit.

Krievijas agresija Ukrainā

pirms 7 stundām
Slovāki savākuši gandrīz 2 miljonus eiro lādiņiem Ukrainas militārpersonām

Čehijas iniciatīvas ietvaros Slovākijas pilsoņi varēja savākt aptuveni 2 miljonus eiro, lai Ukrainai iegādātos lādiņus. Tas tika izdarīts dažu dienu laikā, vēsta "Sky News".

Slovākijas varas iestādes atteicās pievienoties Čehijas valdības iniciatīvai par munīciju Ukrainai, taču, neskatoties uz to, slovāki nolēma piesaistīt naudu saviem spēkiem.

"Kad uzzināju par Čehijas valdības iniciatīvu, man bija liels prieks dzirdēt, ka tiek meklēti visi veidi, kā palīdzēt Ukrainai aizstāvēties no agresora, jo cita ceļa nav," sacīja viens no lādiņu ziedojumu vākšanas rīkotājiem 99 gadus vecais žurnālists Otto Simko, kurš izdzīvoja holokaustā.

Viņš arī uzsvēra, ka no Ukrainas ir jāpadzen Krievijas okupanti, lai varētu runāt par mieru uz godīgiem noteikumiem.

pirms 8 stundām
ASV viceadmirālis novērtējis Ukrainas izredzes pārņemt iniciatīvu karā ar Krieviju

Ukrainai ir nepieciešams Amerikas Savienoto Valstu (ASV) finansiāls atbalsts, lai turpinātu cīņu pret Krievijas agresiju, norāda atvaļinātais ASV viceadmirālis Maiks Lefevers.

Uz jautājumu, vai Ukraina ir spējīga pārņemt iniciatīvu karā, Lefevers atbildēja: "Jā, es tam ticu." Īpaši viņš atzīmēja ukraiņu apņēmību, izturību un lepnumu.

"Un tāpēc es domāju, ka šīs palīdzības paketes piešķiršana Ukrainai ir tik svarīga, lai tai vismaz būtu iespēja un līdzekļi turpināt cīņu. Pēdējo divu gadu laikā mēs esam redzējuši ukraiņu apņēmību, taču tas ir nogurdinoši. Ilgstošs karš ir ļoti nogurdinošs, tāpēc ir svarīgi nodrošināt viņiem (ukraiņiem - red.) nepieciešamos resursus, lai radītu apstākļus, kādos viņi var cīnīties," skaidroja viceadmirālis.

pirms 8 stundām
F-16 un apmācīti piloti Ukrainā ieradīsies vasaras sākumā

Pirmās daudzfunkcionālās kaujas lidmašīnas F-16 ar apmācītiem pilotiem Ukrainā nonāks vasaras sākumā. Par to Briselē notikušajā brīfingā paziņoja Beļģijas premjerministrs Aleksandrs de Kro.

pirms 8 stundām
Kremļa propagandists Solovjovs sapņo par Parīzes aneksiju

Krievu propagandists Vladimirs Solovjovs vēlas "izsēsties Normandijā" un anektēt Parīzi.

pirms 9 stundām
"Radio Svoboda" iegūtie satelītattēli parāda uzbrukuma sekas Džankojas aviobāzē

Attēlos redzami S-300/400 pretgaisa aizsardzības bateriju bojājumi un munīcijas noliktavu tuvumā. Uzbrukumā neskartās lidmašīnas tika pārdislocētas.

pirms 9 stundām
Ukrainas aizstāvji valsts austrumos nofilmē zemu lidojošu iznīcinātāju
pirms 9 stundām
Nākamnedēļ Duda Lietuvā tiksies ar Nausēdu

Polijas prezidents Andžejs Duda nākamnedēļ Lietuvā tiksies ar prezidentu Gitanu Nausēdu.

"Kopā mēs vērosim [militārās] mācības Suvalku koridorā un pēc tam dosimies uz Kauņu, lai runātu ar jauniešiem par 20. gadadienu kopš mūsu iestāšanās Eiropas Savienībā," Nausēda piektdien teica žurnālistiem.

Iepriekšējo reizi Duda Lietuvu apmeklēja aprīļa sākumā, kad Viļņā notika Trīs jūru iniciatīvas samits.

pirms 10 stundām
Vairākas Eiropas bankas joprojām darbojas Krievijā

To vidū ir Itālijas "UniCredit", uz kuru Eiropas Centrālā banka (ECB) izdarīs spiedienu samazināt savus aktīvus Krievijā. Tas pats attiecas uz Austrijas "Raiffeisen Bank International", kas arī joprojām darbojas Krievijā.

pirms 10 stundām
Ukraiņu tankisti Kreminnas mežā apšauda okupantu pozīcijas

Ukrainas 63. mehanizētās brigādes tankisti darbojas pret krievu nocietinājumiem netālu no Kreminnas meža. Šajā rajonā Ukrainas karavīriem pēdējo dienu laikā izdevies izspiest Krievijas spēkus no vairākām pozīcijām. 

pirms 10 stundām
Ukraina no Eiropas Investīciju bankas šogad saņems 560 miljonus eiro

Šogad Ukraina saņems 560 miljonus eiro no Eiropas Investīciju bankas projektiem enerģētikas nozarē, transporta infrastruktūras, mājokļu atjaunošanas jomā un projektiem, kas atbalstīs Ukrainas ekonomikas atveseļošanos un tās biznesu, ziņo premjerministrs Šmihaļs.

Rādīt vairāk

Karš Ukrainā sākās, Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam ceturtdien, 24. februārī, negaidīti sakot runu Krievijas televīzijā, paziņojot par "militāru operāciju" Ukrainā un aicinot Ukrainas armiju "'nolikt ieročus".

"Es esmu pieņēmis lēmumu par militāru operāciju," sacīja Putins neilgi pirms plkst.6 (plkst.5 pēc Latvijas laika). 

Viņš apgalvoja, ka operācijas mērķis ir civiliedzīvotāju aizsardzība un tā ir atbilde uz draudiem no Ukrainas puses. Putins piebilda, ka Krievijai nav mērķis okupēt Ukrainu un ka atbildība par asinsizliešanu gulstas uz Ukrainas '"režīmu".

Putins brīdināja pārējās valstis, ka jebkāds mēģinājums iejaukties Krievijas rīcībā novedīs pie "sekām, kādas tās nekad nav redzējušas".