Pasaulē
2023. gada 18. oktobris, 20:34

"Nav respektētas Izraēlas tiesības sevi aizsargāt!" ASV uzliek veto ANO rezolūcijai par Izraēlas un "Hamas" karu

Jauns.lv/LETA

ASV uzlikušas veto ANO Drošības padomes rezolūcijai, kurā aicināts ievērot "humānu pauzi" Izraēlas un grupējuma "Hamās" konfliktā, jo dokumentā nebija respektētas Izraēlas tiesības sevi aizsargāt, pavēstīja ASV vēstniece ANO.

No 15 padomes dalībvalstīm 12 balsoja par rezolūciju, ko bija izvirzījusi Brazīlija un par ko sarunas bija notikušas vairākas dienas.

Krievija un Lielbritānija atturējās. Pret balsoja tikai ASV, un tā kā ASV ir viena no piecām padomes pastāvīgajām dalībvalstīm, balsojums pret nozīmē veto.

"Savienotās Valstis ir vīlušās, ka šajā rezolūcijā nebija pieminētas Izraēlas tiesības uz pašaizsardzību," pēc balsojuma sacīja ASV vēstniece ANO Linda Tomasa-Grīnfīlda.

Rezolūcijas projektā bija teikts, ka padome nosoda "visu vardarbību un karadarbību pret mierīgajiem iedzīvotājiem un visus teroraktus".

Padome "vienbalsīgi noraida un nosoda "Hamas" briesmīgos teroraktus un ķīlnieku sagrābšanu", teikts rezolūcijas projektā.

Dokumentā visas puses tika mudinātas "pilnībā ievērot visas saistības atbilstoši starptautiskajām tiesībām".

ANO Drošības padome pirmdien noraidīja Krievijas piedāvāto rezolūciju, kurā nosodīta vardarbības eskalācija Tuvajos Austrumos, delegātiem atsakoties atbalstīt priekšlikumu, kurā nav konkrēti nosodīts palestīniešu grupējums "Hamas" par 7.oktobra bezprecedenta uzbrukumu Izraēlai.

Pēc Krievijas rezolūcijas noraidīšanas diplomāti prognozēja, ka Brazīlijas sagatavotais projekts saņems lielāku atbalstu.