ANO izmeklētāji atklāj, kā krievi spīdzina sagūstītos ukraiņus
Krievu okupanti izmanto dažādu veidu spīdzināšanu pret ukraiņu ieslodzītajiem, ko viņi sauc par "denacifikācijas sesiju". Tas teikts ANO Neatkarīgās starptautiskās Ukrainas pārkāpumu izmeklēšanas komisijas ziņojumā.
Dokumentā norādīts, ka Krievijas drošības spēku okupētajā teritorijā aizturēto Ukrainas pilsoņu spīdzināšana un slikta izturēšanās ir plaši izplatīta un sistemātiska. "Rajonos, kas nonāca viņu kontrolē, Krievijas varas iestādes veica tīšu civiliedzīvotāju vai karadarbībā nesaistītu personu nogalināšanu," teikts ziņojumā.
Komisija konstatēja, ka okupanti diezgan "plaši praktizē" vīriešu, sieviešu un bērnu nelikumīgu aizturēšanu okupētajā teritorijā. Tajā pašā laikā iebrucēji pielieto īpaši izsmalcinātu spīdzināšanu pret aktīviem vai bijušajiem Ukrainas karavīriem.
Nopratināšanā cietušajiem tiek uzlikti rokudzelži, sasietas kājas, acis aizsegtas ar kapuci vai lenti, galvā uzlikts audums. Šādas pratināšanas pavadīja bargas piekaušanas, ko paši okupanti dēvē par "denacifikācijas sesiju".
Ieslodzītie tika sisti ar ieroču laidnēm un stekiem, tika pakļauti elektrošokeriem, tika pielietota seksuāla vardarbība, ilgu laiku tika atstāti aukstumā. Dažos gadījumos "spīdzināšanu pavadīja nāvessoda izpilde".
"Viena no šīm spīdzināšanas metodēm bija elektriskās strāvas trieciens. Elektrības kabeli ar spailēm tika uzlikts uz upuru kājām, pirkstiem vai dzimumorgāniem. Okupanti to sauca par "Ļeņina zvanu" vai " Putina aicinājums”, teikts ziņojumā.
Viens no bijušajiem gūstekņiem stāstīja, ka ticis piekauts tikai tāpēc, ka "runājis ukraiņu valodā" vai arī tāpēc, ka "neatcerējies Krievijas himnas vārdus".
Ziņojumā uzsvērts, ka visā okupētajā teritorijā tiek piekoptas vienas un tās pašas spīdzināšanas metodes, kas liecina par šo darbību "sistemātisko un plaši izplatīto" raksturu.
Kā zināms, Krievu okupanti visās okupētajās teritorijās ir izveidojuši plašu tā saukto "spīdzināšanas" tīklu. Starptautiskie izmeklētāji uzskata, ka tās nebija vietējas iniciatīvas, bet gan daļa no plānotās Krievijas stratēģijas.
Par spīdzināšanu krievu gūstā stāsta ne tikai ukraiņi, kuriem izdevās izlauzties, bet arī citu valstu pilsoņi. Atbrīvotais britu karavīrs Šons Pinners , kurš dienēja Ukrainas bruņoto spēku rindās un nonāca Krievijas gūstā, britu medijiem stāstīja par necilvēcīgo izturēšanos pret ieslodzītajiem.
Tajā pašā laikā vardarbība no krievu puses, lai arī sistēmiska, bieži vien ir vienkārši bezjēdzīga. Piemēram, Krievijas sagūstītais garīdznieks Vasilijs Virozubs stāstīja, kā krievi mēģināja no viņa izdzīt informāciju par to, "kur slēpjas Bandera".