Lielbritānijas premjerministrs brīdina par Ķīnas aukstā kara retoriku
foto: Mark Thomas/Shutterstock/ Vida Press
Lielbritānijas premjerministrs Riši Sunaks.
Pasaulē

Lielbritānijas premjerministrs brīdina par Ķīnas aukstā kara retoriku

Jauns.lv

Riši Sunaks ir paziņojis, ka tā dēvētais "zelta laikmets" attiecībās ar Ķīnu ir beidzies, viņš solīja "attīstīt" Apvienotās Karalistes nostāju pret šo valsti, vēsta raidorganizācija BBC.

Lielbritānijas premjerministrs brīdina par Ķīnas a...

Savā pirmajā ārpolitikas runā premjers sacīja, ka iepriekšējās desmitgades ciešākās ekonomiskās saites ar Ķīnu bijušas "naivas".  

Viņš teica, ka Apvienotajai Karalistei tagad ir jāaizstāj vēlmju domāšana ar "stingru pragmatismu" pret konkurentiem. Taču viņš brīdināja pret "aukstā kara retoriku", piebilstot, ka Ķīnas globālo nozīmi nevar ignorēt. 

Sunaksir saskāries ar spiedienu, lai panāktu stingrāku Apvienotās Karalistes nostāju pret Ķīnu, kopš viņš pagājušajā mēnesī stājās Apvienotās Karalistes premjerministra amatā. 

Runa Lorda mēra banketā Londonā nāk pēc nedēļas nogalē notikušajiem protestiem Ķīnā pret valsts striktajiem Covid bloķēšanas likumiem.

"Mēs atzīstam, ka Ķīna rada sistēmisku izaicinājumu mūsu vērtībām un interesēm, izaicinājums, kas kļūst arvien akūtāks, virzoties uz vēl lielāku autoritārismu," teica Sunaks.  

Viņš piebilda, ka Apvienotās Karalistes un Ķīnas attiecību "zelta laikmets" ir "beidzies", kā arī tā ir  "naiva ideja", ka lielāka tirdzniecība ar Rietumiem novedīs pie Ķīnas politiskās reformas.

Frāze "zelta laikmets" tiek saistīta ar ciešākām ekonomiskajām saitēm bijušā premjerministra Deivida Kamerona laikā, taču attiecības starp Londonu un Pekinu kopš tā laika ir pasliktinājušās.

Tomēr Sunaksuzsvēr a, ka "mēs nevaram vienkārši ignorēt Ķīnas nozīmi pasaules lietās - globālajā ekonomiskajā stabilitātē vai tādos jautājumos kā klimata pārmaiņas".

Viņš piebilda, ka Apvienotā Karaliste sadarbosies ar sabiedrotajiem, tostarp ASV, Kanādu, Austrāliju un Japānu, lai "pārvaldītu šo saasinošo konkurenci, tostarp ar diplomātiju un iesaistīšanos".

"Tas nozīmē stāties pretī saviem konkurentiem nevis ar grandiozu retoriku, bet gan ar spēcīgu pragmatismu," viņš piebilda. Sunaks un Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins pirmo reizi tikās G20 samitā Indonēzijā šā mēneša sākumā, taču tikšanās tika atcelta pēc raķetes sprādziena Polijā.