ES nevēlas sistemātisku konfrontāciju ar Ķīnu
Eiropas Savienības (ES) līderi piektdien apsprieduši attiecības ar Ķīnu, norādot, ka ES nevēlas sistemātisku konfrontāciju ar Pekinu.
ES nevēlas būt naiva, bet nevēlas arī sistemātisku konfrontāciju ar Ķīnu, sacīja Eiropadomes prezidents Šarls Mišels.
27 ES dalībvalstu līderi trīs stundas diskutēja par bloka attiecībām ar Ķīnu.
ES nav bijis viegli veidot vienotu nostāju pret Ķīnu, jo vēlme piekļūt Ķīnas plašajiem tirgiem ir konfliktā ar Ķīnas tiesību pārkāpumu un agresīvās reģionālās politikas nosodījumu.
Mišels uzsvēra, ka ES vienmēr stingri aizstāvēs savus principus, demokrātiju un pamata brīvības.
"Mēs uzskatām, ka mums jāapņemas (..) atjaunot līdzsvaru, jo īpaši ekonomiskajās attiecībās starp Ķīnu un ES," norādīja Mišels.
Viņš sacīja, ka ES paliek atvērta sadarbībai svarīgos starptautiskos jautājumiem, piemēram, klimata pārmaiņas un veselība.
Mišels uzsvēra, ka ir ES "savs modelis, kas jāizstrādā" laikā, kad pastiprinās sāncensība starp Ķīnu un ASV.
Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena sacīja, ka Pekina turpina centienus nostiprināt savu dominanci Austrumāzijā un savu ietekmi globāli.
Viņa arī brīdināja par ciešajām attiecībām starp Ķīnu un Krieviju, kura satricinājusi starptautisko kārtību, iebrūkot Ukrainā.
"Šie notikumi ietekmēs ES un Ķīnas attiecības," sacīja Leiena.
ES, kurai ne mazums problēmu radījusi atkarība no Krievijas energoresursiem, vēlas nodrošināt, ka tā neiekrīt tādā pašā slazdā attiecībās ar Ķīnu, kļūstot atkarīga no Ķīnas izejmateriāliem un tehnoloģijām.
"Skaidrs, ka mums ir jābūt ļoti modriem, kad runa ir par atkarībām. Un mēs esam guvuši mācību," sacīja Leiena.
ES vēlas ieņemt vienotu nostāju attiecībās ar Ķīnu, taču to apgrūtina ES dalībvalstu atšķirīgās ekonomiskās intereses.
Vācijas kanclers Olafs Šolcs paziņojis, ka novembrī vedīs uz Ķīnu valdības delegāciju. Tā būs pirmā ES līdera vizīte Ķīnā kopš 2019.gada novembra.