Pasaulē

Afgāņu meitene emocionālā video: mēs neskaitāmies, jo esam dzimuši Afganistānā

Jauns.lv

Islāmistu grupējumam "Taliban" svētdien ielencot Afganistānas galvaspilsētu Kabulu un lielam skaitam afgāņu pametot valsti, aktuāls kļuvis jautājums par valsts nākotni.

Afgāņu meitene emocionālā video: mēs neskaitāmies,...

Pēdējās dienās, kad talibi jau bija pārņēmuši savā kontrolē lielāko daļu valsts teritorijas, sakaujot Afganistānas drošības spēkus, pārvelkot tos savā pusē vai liekot tiem bēgt, sociālajos tīklos popularitāti guva kāds Irānas žurnālistes publicēts afgāņu meitenes video, kur viņa pauž izmisumu par notiekošo Afganistānā. Svētdien, talibiem ielencot Kabulu, video kļuvis vēl aktuālāks, liekot uzdot jautājumus, kāda turpmāk būs dzīve Afganistānā.

"Mēs neskaitāmies, jo esam dzimuši Afganistānā. Man ir jānoslauka savas asaras, lai varētu nofilmēt šo video. Nevienam mēs nerūpam. Mēs lēnām nomirsim vēsturē," video teic meitene.

Noraidot bažas, ka Afganistānai draud atgriešanās ultrakonservatīvu islāmistu pārvaldības laikos, grupējuma pārstāvis Suhails Šahīns paziņojis, ka "Taliban" "centīsies atšķirt jaunu tolerances lapppusi".

Talibu kaujinieki ieņem lielākās Afganistānas pilsētas

Islāmistu grupējuma "Taleban" kaujinieki svētdien bez cīņām ienākuši trijās Afganistānas galvaspilsētas Kabulas priekšpilsētās, ziņu aģentūru AP informējušas trīs Afganistānas amatpersonas, ...

"Mēs gribam sadarboties ar ikvienu afgāni, mēs gribam pavērt jaunu miera, tolerances, mierīgas līdzāspastāvēšanas un nacionālās vienotības lappusi valsts un tautas interesēs," viņš uzsvēris.

Tomēr daudzi afgāņu ierēdņi, karavīri un policisti pametuši savus posteņus, baidoties no represijām pret cilvēkiem, kuri sadarbojušies ar rietumvalstu atbalstīto valdību vai rietumvalstu spēkiem.

Arī liels skaits civiliedzīvotāju, baidoties, ka talibi varētu atkārtoti ieviest kādu brutālu likumu, steidz pamest valsti.

Talibu valdīšana kļuva slavena ar vardarbīgiem sodiem. Sievietes gandrīz pilnībā tika izslēgtas no sabiedriskās dzīves. Kaujinieku grupējums arī aizliedza televīziju, mūziku un kino, kā arī iznīcināja relikvijas.

Šahīns BBC gan norādījis, ka sievietēm "būs piekļuve izglītībai un darbam" un viņas varēs atstāt savas mājas bez vīriešu pavadības.

Svētdien valsti pametis arī Afganistānas prezidents Ašrafs Gani, vēsta ziņu aģentūra AP. To apstiprinājis Augstākās nacionālā izlīguma padomes vadītājs Abdulla Abdulla, kurš vienlaikus Gani nosaucis par "bijušo prezidentu".

"Bijušais Afganistānas prezidents pametis Afganistānu, atstājot valsti šajā sarežģītajā situācijā," pauda Abdulla.

Talibi, kas stundām ilgi atradās Kabulas pievārtē, drīz pēc tam paziņoja, ka dosies tālāk uz pilsētu. To visas dienas garumā pārņēma panika, helikopteriem lidojot virs galvas, lai evakuētu personālu no ASV vēstniecības.

Jau ziņojām, ka islāmistu grupējums "Taleban" svētdien ielencis Afganistānas galvaspilsētu Kabulu, bet solījis neieņemt to ar spēku. Tāpat norādīts, ka netiks aizskarta neviena cilvēka dzīvība, īpašums un cieņa, un Kabulas pilsoņu dzīvībām briesmas nedraud.

Irāna svētdien paziņojusi, ka veido pierobežas buferjoslas iespējamajiem afgāņu bēgļiem, kuri, domājams, pametīs valsti, kas gandrīz pilnībā nonākusi islāmistu grupējuma "Taleban" kontrolē.

Savukārt Albānija, kas ir NATO dalībvalsts, saņēmusi Vašingtonas lūgumu "apsvērt iespēju kļūt par tranzītvalsti afgāņu politiskajiem imigrantiem, kuru galamērķis būtu ASV," - simtiem cilvēku no intelektuāļu aprindām, kā arī sievietēm aktīvistēm, kuras talibi varētu sodīt ar nāvi.

Talibiem aplencot Kabulu un gatavojoties tuvāko dienu laikā pārņemt savā kontrolē visu valsti, ASV, Lielbritānija un citas rietumvalstis steidz evakuēt no turienes gan savus pilsoņus, gan afgāņus, kas strādājuši viņiem un baidās no iespējamajām talibu represijām.

Arī Kanāda paudusi gatavību uzņemt vairāk nekā 20 000 bēgļus.