Austrālijas karakuģis ierodas piestātnē, līdzi velkot divu aizsargājamu vaļu ķermeņus
Skumjš gadījums fiksēts Sandjego piestātnē ASV, kur pagājušajā nedēļā pietauvojies Austrālijas karakuģis. Zem tā bojā gājuši divi aizsargājamas sugas vaļi, raksta CNN.
Vaļi atrasti pie Austrālijas kreisera "HMAS Sydney", kas piestāja Sandjego Jūras spēku bāzē. Kuģis pie Kalifornijas krastiem atradās sakarā ar kaujas apmācībām.
"Jūras spēki nopietni attiecas pret jūras zīdītāju drošību un ir nobažījušies par šo incidentu," teikts Austrālijas flotes paziņojumā.
The HMAS Sydney -- a Royal Australian Navy ship -- said 2 dead whales were "dislodged from her hull beneath the surface" at Naval Base San Diego. https://t.co/pu6p7m5l58 pic.twitter.com/BWUgOrI37o
— NBC 7 San Diego (@nbcsandiego) May 12, 2021
Bojāgājušie ir divi finvaļi. Viens valis bijis aptuveni 20 metru garš, bet otrs - aptuveni 8 metrus garš. Finvalis ir otrs lielākais dzīvnieks pasaulē uzreiz aiz zilā vaļa.
"Tas ir skumji, bet nav arī pārsteidzoši," norāda ASV biologs Džons Kalambokidis. Viņš norāda, ka, visticamāk, bojā gājusi māte un viņas mazulis. Šādi negadījumi parasti tiek atklāti pēc tam, kad kuģis sāk samazināt ātrumu.
Lai gan kādreiz finvaļus intensīvi medīja, šobrīd to skaits pasaulē ir kritiski mazs. ASV finvaļi saskaņā ar likumu ir viena no apdraudētajām dzīvnieku sugām. ASV rietumu krastā to ir aptuveni 3200. Mūsdienās finvaļiem lielākos draudus rada tieši kuģi.
"HMAS Sydney" ir 146 metrus garš iznīcinātājs. Kuģa korpuss zem ūdens sniedzas 7,2 metru dziļumā. Tas ir viens no jaunākajiem Austrālijas flotes kuģiem - nodots ekspluatācijā tikai pirms gada.
Royal Australian Navy Hobart-class air warfare destroyer HMAS Sydney (DDG 42) coming into San Diego this morning - May 8, 2021 #hmassydney #ddg42
— WarshipCam (@WarshipCam) May 8, 2021
* photo courtesy of @cjr1321 pic.twitter.com/AAnDYCVAa1
Bijušais ASV Jūras spēku kapteinis Karls Šusters CNN norāda, ka vaļu sadursmes ar jūras spēku kuģiem ir retas. "Vaļi spēj sadzirdēt kuģus jūdzēm tālu un parasti izvairās no tiem." Šusters norāda, ka kuģi izmanto vidējas un lielas jaudas zemas frekvences hidrolokatorus, kas vaļus atbaida. Austrālijas kuģis ir aprīkots ar augstfrekvences hidrolokatoru.
Eksperti norāda, ka kuģu sadursmes ar dzīvniekiem tomēr var notikt, kad vaļi barojas un migrē piekrastes ūdeņos, it īpaši noslogotos kuģu ceļos, piemēram, pie Kalifornijas dienvidiem.
Austrālijas un ASV flotes šobrīd sakarā ar notikušo veic izmeklēšanu. Vaļi ievilkti atpakaļ jūrā, kur nogremdēti.