Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Migrējošie strādnieki dodas mājās no Indijas lielpilsētām (Foto: REUTERS/SCANPIX)

"Mēs nomirsim, pirms koronavīruss mūs sasniegs" - Indijā Covid-19 krīze pārtapusi humānā traģēdijā

Ārzemēs
2020. gada 31. martā 06:05 2020. gada 31. martā 06:05
  Jauns.lv
Indija, kurā dzīvo vairāk nekā 1,3 miljardi cilvēku, 24.martā ieviesusi stingrus ierobežojumus, tostarp pārvietošanās aizliegumu vairākos štatos. Jaunie noteikumi tika izsludināti tikai 4 stundas pirms to stāšanās spēkā, tāpēc miljoniem cilvēku, kuri nelegāli strādāja pilsētās un dzīvoja geto rajonos, nācās steigšus meklēt veidus, kā nokļūt mājās graustu rajonos pie savām ģimenēm.

Par skarbo Indijas iedzīvotāju pieredzi un bēgšanu no pilsētām ziņo BBC.

Viens no žurnālistu uzrunātajiem melnā darba veicējiem bija Gutams Lal Mena. Žurnālista sazvanīts, viņš bija tikko atgriezies savās mājās Radžastānā no blakus esošās Gudžarātas, kur viņš līdz ierobežojumu pieņemšanai strādāja par mūrnieku. Pandēmijas un Covid-19 ierobežošanas pasākumu dēļ Mena bija zaudējis darbu.

Mena, strādājot par mūrnieku, dienā pelnīja aptuveni 400 rūpijas (4,79 eiro), bet lielāko daļu algas viņš sūtīja ģimenei. 24.martā Indijas valdība paziņoja, ka Covid-19 apkarošanai valstī ieviesti stingri pārvietošanās ierobežojumi, tostarp aizliegts sabiedriskais transports. Tie būs spēkā vismaz 21 dienu.

Miljoniem viesstrādnieku, kuri, bēgot no nabadzības, neoficiāli strādāja būvniecībā, ēdināšanas iestādēs, piegādes kompānijās, autobūves ražotnēs, frizētavās un citās vietās, bija spiesti pamest savus pilsētās iekārtotos geto rajonus, lai atgrieztos ciematos, no kuriem viņi nākuši. Viņu darbavietas tika slēgtas, un darba devēji, kuri viņiem maksāja algas, pazuda.

Arī Mena bija spiests no iekārtotās darbavietas ar kājām doties mājās. Vīrietis karstos laikapstākļos pa šķembaino ceļa segumu pārvietojās vienās sandalēs. Viņš izdzīvojis no ūdens un cepumiem. "Es gāju pa dienu, un es gāju pa nakti. Kas cits man atlika? Man bija ļoti maz naudas, un ēdiens gandrīz bija beidzies," saka Mena.

Mena no slēgtās lielpilsētas ceļā devās kopā ar citiem bēgļiem. Pāris stundu laikā viņi kļuva par bēgļiem. Apkrāvušies ar mantām, viņi gāja pa dienu un nakti. Nogurušos bērnus nācās nest uz pleciem. "Indija dodas mājās," vēstīja virsraksts laikrakstā "The Indian Express".

Migrējošie strādnieki dodas mājās no Indijas lielpilsētām (Foto: AP/Scanpix)

Cīņā ar badu un nogurumu stimulu turpināt ceļu gājējiem deva doma par to, ka mājās viņus gaida ģimene un ēdiens. Vēlme krīzes laikā atrasties mājās ar tuviniekiem ir dabiska. Ir skaidrs, ka Indijā darbības pandēmijas novēršanai izraisījušas humāno krīzi.

Starp ceļotājiem bija arī kāda 90 gadus veca kundze, kura kopā ar ģimeni Deli priekšpilsētā sastrēgumu laikā uz ielas pārdeva rotaļlietas. Arī viņa devās aptuveni 100 kilometru garajā ceļā uz Radžistānu. Lai kliedētu izsalkumu, ģimene ēda cepumus un smēķēja Indijā iecienītās bidi cigaretes. Pazemojošā bēgšana no pilsētas nebija laupījusi viņai lepnumu. Ja būtu pieejams transports, viņa uz mājām būtu devusies ar to, seniore teikusi žurnālistam.

Starp bēgļiem sastapts arī kāds 5 gadus vecs puisēns, kurš kopā ar savu tēvu - celtniecības darbinieku - bija 700 kilometru garā ceļā uz mājām no Deli uz Indijas centrālo daļu. "Kad norietēs saule, mēs paēdīsim un atpūtīsimies," stāsta tēvs. Kāds 26 gadus vecs autostrādnieks aprēķinājis, ka ceļš uz 250 kilometru attālajām mājām viņam prasīšot 4 dienas. "Mēs nomirsim ejot, vēl pirms koronavīruss mūs sasniegs," viņa prognozes ir drūmas.

Bet viņš nepārspīlē. Pagājušajā nedēļā kāds 39 gadus vecs vīrietis garā ceļa laikā sūdzējās par sāpēm sirdī, bet pēc brīža bezspēkā saļima un nomira. Savukārt kādam 62 gadus vecam vīrietim letāls izrādījies gājiens mājās no slimnīcas - viņš sabrucis savas mājas durvju priekšā. Vēl četri migranti dzīvību zaudējuši uz ceļa, kad viņus nakts melnumā uz automaģistrāles notrieca kravas auto.

Migrējošie strādnieki dodas mājās no Indijas lielpilsētām (Foto: AP/Scanpix)

Valdības palīdzība izrādās haotiska

Krīzei saasinoties, valdība nolēma palīdzēt bēgļiem ar transportu, ēdienu un pajumti.

Tomēr mēģinājumi cilvēku masas ātrāk nogādāt viņu dzīvesvietās pārvērtās murgā, kad tūkstošiem darbu zaudējušo sāka drūzmēties lielākajā autobusu terminālī Deli, kur notika viņu uzņemšana transportlīdzekļos.

Migrējošie strādnieki dodas mājās no Indijas lielpilsētām (Foto: AFP/Scanpix)

Indijas galvaspilsētas Deli ministrs Arvins Kedžrivals lūdza cilvēkus nepamest pilsētu. Viņš lūdza visus "palikt, kur atrodas, jo lielās pulcēšanās vietās ir risks inficēties ar koronavīrusu". Ministrs pavēstīja, ka valdība izmaksās cilvēkiem dzīvesvietas īri, un paziņoja par 568 pārtikas izplatīšanas centru atvēršanu galvaspilsētā. Premjerministrs Narēndra Modi tikmēr atvainojās par situāciju valstī, kas ir radījusi grūtības iedzīvotāju dzīvē, īpaši, nabadzīgo cilvēku dzīvēs, piebilstot, ka šie "stingrie pasākumi nepieciešami, lai uzvarētu cīņā".

Šķiet, ka Indijas valdība nemaz nebija aizdomājusies par šādu migrācijas sākšanos valstī. Premjers bija parūpējies par vairākiem simtiem ārvalstīs strādājošo pilsoņu, norīkojot viņu atgādāšanai mājās speciālus lidmašīnu reisus, kamēr tie, kuri valstī darīja melno darbu, tika atstāti novārtā.

Indija Covid-19 krīzes laikā saskaras ar biedējošu izaicinājumu īstenot valstī ārkārtas situāciju un tai pat laikā parūpēties par nabadzīgo sabiedrības daļu, tostarp bezpajumtniekiem. 

Foto: AFP/Scanpix

Tuvākajās dienās tiks izlemts, vai lielās pilsētas ir spējīgas nogādāt cilvēkus mājās, vai arī nodrošināt viņiem palikšanu pilsētā, piegādājot finansiālos līdzekļus un ēdienu. 

Indijā līdz šim apstiprināts 1071 Covid-19 gadījums un 29 inficētie miruši.

Citi šobrīd lasa

"Teica, ka plaušas 100% bojātas, ka vienīgais variants ir mākslīgā koma," - atminas Inga, kura ar Covid-19 inficējās grūtniecības laikā 2
Sliktas redzamības dēļ "airBaltic" lidmašīna Rīgas lidostā nobraukusi no manevrēšanas ceļa 1
FOTO: Ukrainas dienesti apturējuši milzīgas "botu fermas". To uzdevums - slavināt Kremli, kritizēt Ukrainu un Covid-19 vakcīnas 3
Pievienot komentāru

Пугачева пришла на спектакль внука, однако поклонники волнуются - певица выглядит уже болезненно худой

Куда исчезла красавица Рита из "Покровских ворот"