Kultūras skandāls Lietuvā: ar skaļu traci no darba atlaiž Operas direktoru
foto: BNS Foto
Ģintauts Ķēvišs Lietuvas operteātri vadīja 15 gadus un nu zaudē savu krēslu ar pamatīgu skandālu.
Pasaulē

Kultūras skandāls Lietuvā: ar skaļu traci no darba atlaiž Operas direktoru

LETA/Kasjauns.lv

Lietuvā atrisinājies viens no skaļākajiem pēdējā laika skandāliem kultūras jomā. Pirmdien no amata atbrīvots ilggadējais Lietuvas Nacionālā Operas un Baleta teātra (LNOBT) direktors Ģintauts Ķēvišs, jo konstatēts, ka viņš ilgstoši savienojis vairākus amatus, kas nav atļauts. Turklāt Operas vadītājs nav nodalījis darba un privātās intereses, palīdzot sava dēla firmai.

Kultūras skandāls Lietuvā: ar skaļu traci no darba...

Teātra vadība pēc ilggadējā direktora Ģintauta Ķēviša atlaišanas uz laiku uzticēta banku un projektu vadības speciālistam Sigitam Žutautam. Kultūras ministre Liāna Ruoķīte-Jonsone otrdien Žutautu iecēlusi par LNOBT direktora pienākumu izpildītāju.

Lēmumu par rupjiem darba disciplīnas pārkāpumiem atbrīvot no amata Ķēvišu, kas Lietuvas operteātri vadījis 15 gadus, ministre pieņēma pirmdien, balstoties uz Kultūras ministrijas izveidotās izmeklēšanas komisijas ieteikumu.

Kā norādījusi Ruoķīte-Jonsone, LNOBT direktora pienākumu izpildītāja galvenie uzdevumi būs "efektīva un caurskatāma šīs organizācijas vadība un darbības kontinuitātes nodrošināšana". "Lietuvas Nacionālajam Operas un Baleta teātrim jātop par labas pārvaldības paraugu," teikts ministrijas izplatītajā paziņojumā.

Kultūras ministrija norāda, ka Žutauts karjeru sācis audita kompānijā "PriceWaterhouseCoopers", pēc tam ilgu laiku strādājis DNB Lietuvas bankā, kur bijis prezidenta vietnieks un valdes loceklis. Viņš vadījis arī apdrošināšanas kompāniju "PZU Lietuva".

Savā "LinkedIn" profilā Žutauts raksta, ka pēdējā laikā vairākus mēnešus vadījis Bulgārijas bankas TDI Noguldījumu departamentu, pirms tam sešus gadus darbojies kā investors un investīciju konsultants, 2015.-2016.gadā vadījis Norvēģijas kapitāla kredītu vadības uzņēmuma "Lindorff" kredītportfeļu nodaļu Baltijas valstīs, 2011.-2015.gadā strādājis "Swedbank" Mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošanas departamentā un kādu laiku to vadījis.

Kā ziņots, Kultūras ministrijas izmeklēšanas komisija konstatējusi, ka Ķēvišam LNOBT direktora amatā bijis sistemātisks interešu konflikts un līdztekus darbam LNOBT direktora amatā viņam bijušas darba attiecības vēl ar vairākām darbavietām, no kurām viņš apzināti guvis personisku labumu.

Komisija ņēmusi vērā arī Lietuvas Galvenās dienesta ētikas komisijas atzinumu, ka Ķēvišs nav nodalījis sabiedrības un privātās intereses, pieņemot lēmumu par trim viņa dēla vadītā Kiprā reģistrētā uzņēmuma "Riverside music LTD" organizētiem ārvalstu mūziķu un orķestru koncertiem, par kuriem LNOBT samaksāja 390 000 eiro. Šos līgumus gan nebija parakstījis pats Ķēvišs, tomēr, kā norāda ministrija, viņš komandējumu laikā gādājis par šo koncertu organizēšanu, personiski lūdzis Viļņas pašvaldības atbalstu un vienam koncertam saņēmis 30 000 eiro.

Pats Ķēvišs šai uzņēmumā strādā par konsultantu un saskaņā ar jaunākajiem viņa paša deklarētajiem datiem 2010.gadā ar to bija noslēdzis līgumu par 607 000 eiro.

Komisija ņēmusi vērā arī to, ka Ķēvišs līdztekus darbam operteātrī uz pusslodzi strādāja arī aģentūrā "Vilniaus festivaliai" kā viņa paša dibinātā Viļņas festivāla rīkotājs, bija parakstījis vairākus līgumus ar "Vilniaus festivaliai" vadītāju Remigiju Merķeli un gādāja par Viļņas festivāla koncertiem savu LNOBT direktora komandējumu laikā.