Vācijā veikta kratīšana aizdomās turētu nacistu kara noziedznieku mājās
Vācijas varas iestādes veikušas kratīšanu sešu vīriešu mājās, kuri tiek turēti aizdomās par līdzdalību 1944.gada 10.jūnijā notikušajā nacistu sarīkotajā slaktiņā Francijas ciematā Oradūrā pie Glānas, kur tika nogalināti 642 mierīgie iedzīvotāji, pirmdien paziņojušas varas iestādes.
Kratīšanas veiktas vairākās Vācijas pilsētās pēdējo nedēļu laikā, un tas noticis, pamatojoties uz uzsākto izmeklēšanu pret personām, kuras, kā tiek uzskatīts, savulaik dienējušas Trešā reiha militāro spēku "Waffen-SS" vienībā "Der Fuehrer".
Aizdomās turamie, kas 1944.gadā bija 18 un 19 gadus veci, "vai nu nolieguši savu dalību slaktiņā, vai saskaņā ar izmeklēšanas pirmajiem iespaidiem nebija piemēroti nopratināšanai", paziņoja prokuratūra.
Varas iestādes cerēja, ka kratīšanā tiks atklāti jauni dokumenti, piemēram, dienasgrāmatas, kas saistītu aizdomās turamos ar šo briesmīgo notikumu.
Tomēr Diseldorfa prokuratūra atzina, ka "līdz šim nekādi būtiski pierādījumi nav atrasti".
Oradūra pie Glānas tika iznīcināta četras dienas pēc tam, kad Normandijas krastos izcēlās sabiedroto desants.
Ciemata iznīcināšanas iemesli nav skaidri vēl šodien.
SS karavīri pavēlēja 642 ciemata iemītniekiem, tostarp aptuveni 200 bērniem, sapulcēties ciemata laukumā. Sievietes un bērni tika sadzīti baznīcā, kas tika piepildīta ar toksiskām gāzēm un aizdedzināta.
Vīrieši tika nošauti vai sadedzināti dzīvi kādā ciemata šķūnī.
Pēc tam uguns tika pielaista visam ciematam, kurš tā arī nekad netika atjaunots.
Francijā šis slaktiņš ir kļuvis par nacistu okupācijas zvērību simbolu, un Oradūra pie Glānas ir atstāta neskarta, kļūstot par piemiņas memoriālu.
Pagājušā gadsimta piecdesmitajos un sešdesmitajos gados Francijā tiesas priekšā par šo masu slepkavību tika saukti aptuveni 60 karavīri, no kuriem divdesmit tika notiesāti. Tiesa, pāris gadu laikā viņi tika atbrīvoti.
Kopš Nirnbergas prāvām, kur uz nāvi tika notiesāti vairāki nacistu līderi, Vācijas varas iestādes ir izmeklējušas vairāk nekā 25 000 lietu, bet vairums no tām nav nonākušas līdz tiesai.
Bet tagad, kad lielākā daļa aizdomās turamo jau sasniegusi vai strauji tuvojas 90 gadu slieksnim, tikuši veikti vairāki aresti un uzsāktas tiesas prāvas, kurās tiek izskatīti kara laika noziegumi.