Lībijā un Ēģiptē notiek masveida sacelšanās pret ASV, nogalināts ASV vēstnieks. FOTO
Nemieri gan Ēģiptē gan Lībijā sākās izvērsās ļoti strauji un ļoti plaši, dzīvību zaudējuši vairāki ASV vēstniecības darbinieki Bengazi, tostarp Lībijā.
Pasaulē
2012. gada 12. septembris, 13:55

Lībijā un Ēģiptē notiek masveida sacelšanās pret ASV, nogalināts ASV vēstnieks. FOTO

Jauns.lv

Naktī uz trešdienu notikušajā protestētāju uzbrukumā ASV konsulātam Bengāzī, Lībijas austrumos, nogalinātā amerikāņu amatpersona bija ASV vēstnieks valstī Kristofers Stīvenss, trešdien paziņoja Iekšlietu ministrija. "Tika nogalināts vēstnieks un vēl trīs amatpersonas," paziņoja iekšlietu ministra vietnieks Vaniss aš Šarifs.

Naktī uz trešdienu notikušajā protestētāju uzbrukumā ASV konsulātam Bengāzī, Lībijas austrumos, nogalinātā amerikāņu amatpersona bija ASV vēstnieks šajā valstī Kristofers Stīvenss, trešdien paziņoja Iekšlietu ministrija.

"Tika nogalināts vēstnieks un vēl trīs amatpersonas," paziņoja iekšlietu ministra vietnieks Vaniss aš Šarifs.

Protestus pie konsulāta izraisīja ASV tapusi filma, kurā esot apvainots pravietis Muhameds.

Stīvensa nāvi tviterī apstiprinājis arī premjerministra vietnieks Mustafa Abu Šagurs.

Vēstnieka nogalināšanu trešdien apstiprināja arī ASV prezidents Baraks Obama, asi nosodot notikušo.

"Es asi nosodu uzbrukumu mūsu diplomātiskajai pārstāvniecībai Bengāzī, kur tika nogalināti četri amerikāņi, tostarp vēstnieks," teikts Baltā nama izplatītajā paziņojumā.

"Esmu licis savai administrācijai nodrošināt visus nepieciešamos resursus, lai gādātu par mūsu darbinieku drošību Lībijā un pastiprinātu drošību mūsu diplomātiskajās pārstāvniecībās visā pasaulē," apliecināja ASV prezidents.

Kā liecina pēcāk izskanējusī neoficiālā informācija, pēc vardarbīgajiem nemieriem uz Lībiju nosūtīta ASV jūras kājnieku pretterorisma vienība.

"Lai gan ASV nosoda centienus nomelnot citu cilvēku reliģiskos uzskatus, mums ir vienbalsīgi jāiestājas pret bezjēdzīgu vardarbību, kurā dzīvību zaudēja mūsu ierēdņi," piebilda Obama.

Uzstājoties ar uzrunu Baltajā namā, Obama trešdien arī mudināja traģisko notikumu nesaistīt ar pašreizējo Lībiju, kas izveidojusies pēc diktatora Muamara Kadafi gāšanas, un uzsvēra, ka bijuši arī tādi lībieši, kuri centušies novērst uzbrukumu ASV pārstāvniecībai.

Tāpat Obama solīja, ka notikušais nepasliktinās ASV un Lībijas attiecības.

"Lībijas drošības dienestu darbinieki centās atvairīt uzbrukumu kopā ar amerikāņiem. Lībieši palīdzēja dažiem diplomātiem nokļūt drošībā un aiznesa vēstnieku Stīvensu uz slimnīcu, kur mēs traģiskā kārtā uzzinājām, ka viņš ir miris," sacīja Obama. "Jo īpaši traģiski ir tas, ka Kriss Stīvenss nomira Bengāzī, jo viņš palīdzēja izglābt šo pilsētu."

Stīvenss vēstnieka amatā Lībijā bija nostrādājis nepilnus četrus mēnešus.

Bengāzī demonstranti apšaudīja konsulāta ēku no granātmetējiem un pēc tam to aizdedzināja.

Lībijas Iekšlietu ministrijas drošības komisijas preses pārstāvis informēja, ka no netālu esošās fermas pret konsulāta ēku izšautas vairākas granātas.

Aculiecinieki ziņoja, ka pirms konsulāta aizdedzināšanas protestētāji to izlaupījuši un bruņoti vīrieši, tostarp ultrakonservatīvie salafisti, nobloķējuši ielas, kas ved uz konsulātu. Vēstnieks ticis nogalināts, kad bruņotais pūlis uzbrucis konsulātam.

Lībijas pagaidu parlaments - Vispārējais nacionālais kongress (VNK) - vardarbīgos protestus jau nosodījis.

ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone Vašingtonā atklāja, ka sazinājusies ar VNK prezidentu Mohamedu Megarjefu, lai saskaņotu Lībijā strādājošo amerikāņu aizsardzības pastiprināšanu, un viņš solījis pilnībā sadarboties.

"Šīs dienas notikumu gaismā Savienoto Valstu valdība sadarbojas ar partnervalstīm visā pasaulē, lai aizsargātu mūsu darbiniekus, mūsu misijas un Amerikas pilsoņus," atzīmēja Klintone.

Protesti notika arī pie ASV vēstniecības Ēģiptes galvaspilsētā Kairā, kur protestētājiem izdevies noraut ASV karogu, kas, pieminot 11.septembra teroraktu gadadienu, bija nolaists pusmastā.

Pie vēstniecības ēkas sapulcējās aptuveni 3000 demonstrantu, galvenokārt salafistu kustības atbalstītāji. Iejaucās policija, tomēr spēku tai nenācās pielietot, un pūlis pakāpeniski izklīda.

Laikraksts "The Wall Street Journal" ziņo, ka protestus izraisījusi filma "Innocence of Muslims" ("Musulmaņu nevainība"), ko uzņēmis 52 gadus vecs Kalifornijas ebrejs Sems Basils, kurš darbojas nekustamo īpašumu jomā.

Filmā islāms pielīdzināts audzējam, un tajā pravietis Muhameds attēlots gultā ar sievietēm.

Filmas izveidi atbalstījis pretrunīgi vērtētais ASV mācītājs Terijs Džonss, kurš izpelnījies asu nosodījumu par Korānu dedzināšanu un aktīvi iestājies pret mošejas būvniecību netālu no vietas, kur kādreiz atradās 11.septembra teroraktos iznīcinātie Dvīņu torņi.

Internetā ievietoti šīs filmas fragmenti.

Nemierus izraisījušajā mazbudžeta filmā aktieri, kuriem ir izteikts amerikāņu akcents, musulmaņus attēlo kā amorālus un vardarbīgus cilvēkus.

Arābu līgas ģenerālsekretāra vietnieks Ahmeds ben Helli veltījis filmai asu kritiku, norādot, ka tā apvaino pravieti Muhamedu un to nosodījuši kristieši un musulmaņi visā arābu pasaulē.

"Savienotās Valstis nožēlo ikvienu netīšu mēģinājumu nomelnot citu reliģiskās pārliecības. (..) Bet izteikšos skaidri: Šāda veida vardarbīgiem uzbrukumiem nekad nav nekāda attaisnojuma," runājot par Lībijā notikušo, uzsvēra Klintone.

Pēdējo mēnešu laikā Bengāzī vērojama vardarbības saasināšanās. Pilsētā notikuši uzbrukumi Rietumu interesēm, spridzinātas militārās ēkas, nogalināti armijas un drošības spēku karavīri.

Lībijas iekšlietu ministrs ir brīdinājis, ka islāmisti Lībijā ir ievērojams spēks - gan skaita, gan viņu rīcībā esošo ieroču ziņā.

LETA, Foto: EPA/LETA, AFP/LETA