Pasaulē par gada vārdu atzīts "selfie". To nepieciešams latviskot! FOTO
Arī Latvijā vārds "selfijs" jau iegājies ikdienas vienkāršrunas valodā, tomēr, kopjot savu valodu, to nepieciešams latviskot. Kādu variantu piedāvā tu?
Pasaulē

Pasaulē par gada vārdu atzīts "selfie". To nepieciešams latviskot! FOTO

Jauns.lv

„Selfie”jeb selfijs, kā mēs to dēvējam, ieguvis gada vārdu titulu no visiem jaunvārdiem, kas angliski runājošajā vidē ieviesies, šķiet, uz palikšanu. Ar šo terminu apzīmē pašfotografēšanos, un selfijiem ir vairāki apakšpaveidi. Taču... tam nav latviskojuma!

Pasaulē par gada vārdu atzīts "selfie". To nepieci...

Selfiju "sērga" sākās 2011.gadā, kad aktrises Skārletas Johansones kailais dibens vannasistabā pie spoguļa piepeši nokļuva internetā un to pārpublicēja vai visas tenku vietnes. Toreiz fotoattēli no aktrises telefona tika izzagti, bet pašfotografēšanās pie spoguļa ieguva milzu popularitāti un sāka savu uzvaras gājienu visā pasaulē.

Tagad ar selfijiem ir pilns tviteris, Instagram un visi pārējie sociālie tīkli. Pat izdrukātās fotogrāfijās ģimenes albumā nu liela vieta atvēlēta selfijiem. Sākotnēji selfijs nozīmēja sevis paša fotografēšanu vannasistabas vai ģērbtuves spogulī, bet vēlāk šo vārdu attiecināja arī uz kadriem, kuros iemūžināta ne tikai viena persona. To dabū gatavu, izstiepjot roku, kurā tiek turēta kamera vai telefons un uzņemot attēlu. Šādā veidā var iemūžināt vietas, kur būts, un cilvēkus, kas sastapti.

Gan slavenības, gan vienkāršie ļaudi fotografē selfijus

Gan slavenības, gan vienkāršie ļaudi fotografē selfijus

Par  2013.gada vārdu angliskajā vidē Oksfordas Universitātes valodnieki atzinuši tieši „selfie”. Neticami, bet aprēķināts, ka viena gada laikā termina „selfie” lietojums palielinājies par 170000%!

Konkurenci šim vārdam veidoja vēl daži jēdzieni, kuri nu ieviesušies runātāju ikdienas valodā. Piemēram, izveidots termins „showrooming” – tas apzīmē darbību, kad cilvēks dodas uz apģērbu veikalu un pielaiko sev iepatikušās drēbes, taču tās nepērk veikalā, bet gan vēlāk jau mājās esot pasūta to pašu preci internetā, jo tā sanāk lētāk.

Vēl Oksfordā pētīja vārdsavienojumu „bing-watch”. Tas savukārt apzīmē cilvēku, kurš iecienīta TV seriāla epizodes skatās nevis pa vienai, bet gan visas sezonas sērijas uzreiz vienā rāvienā.

Arī mūsu ikdienas vienkāršrunā ļaudis lieto vārdu selfijs. Ņemot vērā tā izplatību, ir pilnīgi skaidrs, ka to nepieciešams latviskot. Sociālajā tīklā Twitter jau piedāvāti vairāki varianti. Piemēram, „Neatkarīgās Rīta Avīzes” žurnālists Bens Latkovskis pašfotogrāfiju piedāvā saukt par TĪKSMIŅU. Sociālo zinātņu doktorants Mārtiņš Kaprāns domā, ka selfijs jālatvisko kā PATNĪTS. Vēl sabiedrībā dzirdēts vārds PAŠKADRIŅŠ un PATIŅŠ.

Aicinām Kasjauns.lv parādīt valodniecisko kreativitāti un drosmi, komentāros rakstot savu variantu, kā turpmāk latvietim būtu jāsauc selfijs!


Kasjauns.lv, Foto: All Over Press