Mūžībā devusies tekstilmāksliniece un komponista Raimonda Paula māsa Edīte Pauls-Vīgnere
foto: Evija Trifanova/LETA
“Mani darbi nav nekas cits kā mani pārdzīvojumi,” vēl aizvadītajā gadā norādīja Edīte.
Sabiedrība

Mūžībā devusies tekstilmāksliniece un komponista Raimonda Paula māsa Edīte Pauls-Vīgnere

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

0

86 gadu vecumā mūžībā devusies izcilā latviešu tekstilmāksliniece Edīte Pauls-Vīgnere (1939–2025).

Mūžībā devusies tekstilmāksliniece un komponista R...

Edīte absolvējusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu un Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļu, bet kopš 1967. gada piedalījās izstādēs, radot mākslas darbus, kuros izmantoja ne tikai tekstilu, bet arī metālu, koku, stiklu un kolāžas tehniku. 1987. gadā Edītei Pauls-Vīgnerei tika piešķirts Latvijas PSR Tautas mākslinieces goda nosaukums, un viņa divas reizes saņēmusi Latvijas Mākslinieku savienības balvu.

2014. gadā māksliniece tika apbalvota ar III šķiras Triju Zvaigžņu ordeni, bet 2023. gadā viņa saņēma prestižo Purvīša balvu par mūža ieguldījumu mākslā. Viņas dzīve un darbs iemūžināts dokumentālajā filmā "Dzīparos apslēptā pasaule" (1979), ko uzņēma Vija Bunka.

"Mode ir manas dzīves stāsts, un, skatoties uz mazajām kleitiņām skapī, es vienmēr atceros, kā tas viss sākās," intervijā žurnālam "Pastaiga" reiz norādīja Edīte Pauls-Vīgnere. "Es nāku no ģimenes, kurai nebija lielu līdzekļu, tomēr mamma vienmēr ģērbās eleganti. Viņas tērpi bija roku darbs, izcili darināti un unikāli. Mamma šuvās pie meistariem Vecrīgā – pie Gorbuša un Rismanes kundzēm. Un tas bija sapnis, ne drēbes!"

"Jau no bērnības mani valdzināja samts – vīna sarkanais un zeltainie toņi. Mammītei bija samta mētelis ar izšūtu zīda oderi un brūnu lapsādas apkakli. Es sapņoju, ka izaugšu un dabūšu to mētelīti, bet dzīve gāja citādāk – es tiku pie sava sarkanā samta mētelīša un mufītes. "Līdz pat šai dienai, ieraugot samtu, mani pārņem tīksmes trīsas," atzina māksliniece.

Edīte norādīja, ka iedvesmu viņai sniegušas piecas sievietes. "Pirmā bija Večella Varslavāne – ekstrasieviete, īsta "seksbumba" ar maģisku pievilcību un savdabīgu ģērbšanās stilu. Otrā – Sarma Holcmane, kuru satiku, mācoties tekstilmākslu akadēmijā. Viņa kustējās ar tādu grāciju, ka bija neiespējami novērst acis. Trešā – Vanda Kancāne, sieviete ar ārkārtīgu pievilcību un stilu, kura audzināja divas meitas viena pati. Viņa izskatījās perfekti pat nepabeigtā mētelī, kas bija piesprausts ar adatām. Ceturtā bija Cepuru Sieviete, kuras vārdu nezinu, bet kuru Rīgā visi apbrīnoja par eleganci. Un piektā – Maija Tabaka. "Kad es viņu pirmo reizi ieraudzīju, viņai bija melni lakoti nagi, balta kleita un melnas zeķes. Es uzreiz sapratu, ka manā priekšā ir patiesi eksotiska būtne."

Edītes Pauls-Vīgneres personālizstāde "Vecums rotaļājas"

Piektdien, 1. martā kultūrtelpā "Ola Foundation" tika atklāta tekstilmākslinieces Edītes Pauls-Vīgneres personālizstāde "Vecums rotaļājas". Tā būs skatāma līdz 30. jūnijam.

Neraugoties uz veselības problēmām un nogurumu, ko pēdējos gados viņa izjuta, Edīte vēl aizvadītā gada jūnijā vēstīja, ka viņas prāts ir pilns idejām. “Mani visu laiku kaut kas ierosina. Viss, kas ir apkārt, rosina fantāziju." Tāpat viņa atzina, ka līdzīgi kā brālis Raimonds Pauls, viņa ir darbaholiķe. Savukārt par saviem darbiem māksliniece sacīja, ka tie atspoguļo viņas emocijas un dzīves pieredzi.  “Mani darbi nav nekas cits kā mani pārdzīvojumi,” norādīja Edīte.

Jauns.lv izsaka vidziļāko līdzjūtību Edīte Pauls-Vīgnere tuviniekiem un draugiem.